Zimní fotografické cvičení: Vytvořte zimní fotografickou sérii

Proč vůbec tvořit zimní sérii fotek? V první řadě jde o výborné fotografické cvičení. Zima poskytuje vhodné podmínky k tomu, abyste zkusili kreativně pracovat s motivy, kompozicí, a především s barvou. Navíc je to poměrně jednoduché, protože v jednolité bílé krajině nemusíte složitě hledat prvky, které by sérii sjednotily. Bílá zima vytváří tyhle prvky tak trochu sama. No a v neposlední řadě můžete vzít s sebou dvounohého nebo čtyřnohého kamaráda a užít si u toho ještě spoustu zábavy. 

V tomhle článku budu vycházet ze série fotek, které jsem udělal na Islandu. Všechny vznikly v jednom období a v jednom regionu. Na tvorbu takovéto série vám však dobře poslouží jakékoliv zimní místo. Může to být zasněžené město, hory i zamrzlé jezero. Nebo prostě obyčejná rodinná vycházka, z které si chcete přinést hezkou fotografickou sérii.

Najděte správné místo a motiv

Zkuste popřemýšlet nad nějakým hezkým místem, které je vám blízké. Nemusíte vůbec chodit daleko, může to být i les za domem. Na místo se snažte vracet v určitou dobu. Klasicky nejlépe po východu nebo před západem slunce, když je světlo nejměkčí. Hledejte zajímavé motivy, které jdou k sobě a snažte se pracovat se světlem. Sluneční jas spolu s bílým sněhem vytváří krásné scenérie. Dobré je přemýšlet i nad načasováním samotného focení. Krajina bude pravděpodobně zajímavější krátce po sněhových srážkách než v čase tání. A pokud si troufáte, foťte přímo v průběhu sněžení.

Zimní fotografické cvičení: Vytvořte zimní fotografickou sérii

Přimíchejte do scény další barvy

Minimalistické bílé scény můžou působit zajímavě. Kdyby ale tvořily celou sérii, mohly by vyznít trochu nudně. Porozhlédněte se po nějakých zajímavých barvách, které vaši fotku můžou okořenit.

Zimní fotografické cvičení: Vytvořte zimní fotografickou sérii

V přírodě to je například měkké sluneční světlo, suchá tráva, zelené stromy nebo jiné prvky. Ve městě máte barevné možnosti značně širší. Já jsem na Islandu využil nádherné zlaté slunce, které v téhle krajině v zimě svítí jenom několik hodin denně. Žlutá a modrá jsou osvědčená barevná kombinace a vytvářejí ve fotkách barevný kontrast tepla a chladu.

Zimní fotografické cvičení: Vytvořte zimní fotografickou sérii

Vylaďte sytost a vyvážením bílé 

Fotkám je dobré věnovat pozornost i při úpravách v Zoner Photo Studiu X. Začněte s vyvážením bílé. Když fotku posunete do žlutých (teplých) tónů, získáte reálnou podobu sněhu a přiblížíte se tak skutečnosti. Pokud na realitě tolik nesejde a chcete podtrhnout zimní atmosféru, tak posuňte jezdce ve vyvážení bíle do modrých (chladných) tónů. Pak přejděte k úpravám saturace a nastavte sytost fotek. Snažte se v celé sérii sladit barvy podobně.

Zimní fotografické cvičení: Vytvořte zimní fotografickou sérii

Poznejte svou techniku

Důležité je vědět, jak správně pracovat s fotoaparátem. Shrňme si proto v krátkosti, na co při zimním focení nezapomenout. Častým problémem zimních snímků je to, že jsou podexponované. Expozimetr zabudovaný ve vašem foťáku se snaží vyvážit scénu do středně šedé a bílou scénu má tak tendenci podexponovat. Pokud tedy nefotíte v manuálním režimu, použijte kompenzaci expozice a scénu záměrně přeexponujte. 

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Nezapomínejte také na fyzické vlastnosti vašeho přístroje. Mějte u sebe dostatek baterií, v zimních podmínkách se totiž baterka vyčerpá rychleji. No a když se vám po focení zachce trochu tepla, nezapomeňte si foťák schovat do batohu nebo ho do něčeho zabalit. Vyhnete se tak nemilé kondenzaci a zamlžení objektivu.

Posuňte se dál a dejte si náročnější úkol

V závěru celého procesu na vás vykoukne hezká zimní série, kterou se můžete pochlubit přátelům i rodině. Nespokojte se ale jenom s tímhle cílem a zkuste své dovednosti posunout o krok výše. Barevně sladěnou sérii totiž můžete udělat kdekoliv – v lese, ve městě, na horách i doma v bytě. Stačí si jenom zvolit barvu (nebo barvy) a začít se dobře dívat.

Zimní fotografické cvičení: Vytvořte zimní fotografickou sérii

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorOndrej Čechvala

Fotka mě baví i živí. Buď mě potkáte s foťákem na svatbě, nebo se toulat někde po světe. Od polárního kruhu až po rovník. Domov mám všude, kde najdu člověka s úsměvem. Rád pak sbírám příběhy lidí a míst, které skládám do dlouhodobějších sérií. Něco z toho najdete na mých stránkách.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *