Webová galerie dílem okamžiku

Zřídit si v současné době vlastní webovou stránku je dílem okamžiku a nepotřebujete k tomu prakticky nic víc než emailovou adresu. Pro začátek je to velmi dobrá možnost, jak rozšířit své obzory a připojit se k internetové komunitě jinak, než jako pasivní příjemci.

Prezentace fotografií na internetu je možná různými způsoby. Nejčastějším je vkládání fotografií do galerií, které jsou součástí webů o digitální fotografii, nebo jsou to weby určené pouze pro provozování veřejné galerie. Nevýhoda takového způsobu prezentace je vcelku jasná – počet vkládaných fotografií je většinou omezen, stejně tak je omezena i jejich celková datová velikost. Veřejná galerie také není příliš vhodná pro prezentaci rodinných fotografií nebo fotografií z různých oslav a večírků. Vytvoření vlastní galerie je hned první alternativou, a to navíc zdarma, které můžete využít.

Nepodceňujte výběr

Prvním krokem na cestě za galerií by měl být výběr snímků, které chcete na internetu publikovat. Ideální je, pokud si vytvoříte zvláštní složku a do ní všechny požadované fotografie zkopírujete. Je to snadnější i pro pozdější úpravy obsahu galerie, protože máte všechny fotografie na jednom místě, odkud je můžete ubírat i přidávat.

Jakmile máte snímky vybrané, zvolte menu Publikovat | Vytvořit galerii HTML. V nově otevřeném dialogovém okně můžete ještě dodatečně specifikovat, které obrázky mají být součástí galerie. Vzhledem k tomu, že všechny obrázky uložené ve složce slouží pro vytvoření galerie, je možné přejít k dalšímu kroku stiskem tlačítka Další.

Ideální prezentace

V dalším okně volíte typ galerie, kterou chcete použít, na výběr je celkem osmnáct různých šablon. Nabízené šablony  jsou jednoduché a designově čisté, prakticky odlišné pouze barvou pozadí a uspořádáním obrázků. Kdyby se vám galerie později znelíbila, není problém její podobu změnit, stačí pouze vybrat jinou šablonu – ne vždy se trefíte hned na první pokus.

Upravujeme detaily

Třetí okno dialogu pro vytvoření galerie nabízí možnost úpravy titulku galerie či popisků jednotlivých fotografií, u kterých můžete zvolit automatické generování z informací o obrázku. Celkový vzhled si můžete přizpůsobit také volbou konkrétní barvy pozadí, rámečku, textu, hypertextu a aktivního odkazu. V závislosti na velikosti webové stránky, kde bude galerie umístěna, je vhodné poupravit také počet zobrazovaných fotografií – řádky a sloupce.

Export dat

V posledním kroku průvodce si můžete vytvořenou galerii prohlédnout (Náhled), uložit na disk pro pozdější použití (Uložit) anebo přímo nahrát na web (Uložit přes FTP). Záleží pouze na vás, jakým způsobem tvorbu galerie ukončíte. Doporučuji však uložit galerii v počítači a otevřít si její náhled, abyste si mohli zkontrolovat všechny náležitosti, detailní popisky a jejich funkčnost. Je-li vše v pořádku, můžete směle začít nahrávat snímky na web.

Poslední aktualizace 14. března 2011

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře