Vytvořte si stylovou koláž z fotek

Koláže složené z několika fotek jsou efektní, když potřebujete ukázat více motivů v jednom. V Zoner Photo Studiu je vytvoříte na několik kliknutí. A uděláte z nich i pohlednici, kterou můžete rovnou odeslat.

Dnes je snadné je vytvořit a někdy mají větší sílu než samostatné fotografie. Koláže jsou výborné pro zobrazení série souvisejících snímků, mohou vyprávět minipříběh a vlastně pomocí nich a efektu Cartoon v novém ZPS můžete vytvořit i krátký komiks.

Koláž z fotek vytvořená pomocí funkce Pohlednice v ZPS
Využijte funkci Pohlednice k tvorbě krátkých komiksů.

Co pro koláž z fotek potřebujete?

Jediné, co je potřeba, jsou upravené fotografie a Zoner Photo Studio. Výběr vhodných snímků vám usnadní předchozí třídění a hodnocení fotografií spolu s funkcí Rychlé vyhledávání. Samozřejmě ale můžete vybírat i ručně.

Máte vybráno? Označte si ve Správci všechny fotky, které chcete v koláži použít a v menu Vytvořit položku Pohlednice.

Funkci Pohlednice
Funkci Pohlednice najdete v menu Vytvořit.

Velikost a rozložení pohlednice

Otevře se dialogové okno, v jehož pravé části vyberete požadovaný způsob skládání snímků. Podle počtu vybraných snímků se automaticky vybere jedna ze šablon. Můžete ale dohromady složit různé počty snímků a vybrat si z mnoha rozložení. Sami tak určíte, jak přesně bude vaše koláž z fotek vypadat.

Jako první si však nastavte požadované rozměry pohlednice, tedy její šířku a výšku. Nezapomeňte, že rozměry pohlednice nesmí být větší než součet rozměrů jednotlivých fotek, aby nebyla na výsledné pohlednici snížená obrazová kvalita fotek. To znamená, že pokud spojujete dvě fotografie o šířce 300 px, nesmí být výsledná šířka pohlednice větší než 600 px (pokud nepočítáme mřížku a rámečky).

Chcete-li pohlednice i vytisknout, nezapomeňte, aby ta vámi vytvořená měla dostatečné rozlišení. V případě pohlednice o velikosti 10×15 cm musí mít pohlednice rozměry 1228 × 1819 px. Pomocí Zoner Postcards pošleme pohlednici i za vás, když se vám zrovna nechce chodit na poštu.

Tvorba koláže z fotek prostřednictvím funkce Pohlednice.
Po výběru vhodného rozložení je potřeba změnit rozměry. Ty si ZPS pamatuje z poslední vytvořené pohlednice.

Nevejdou se snímky přesně do vymezených polí ani po změně velikosti pohlednice? V položce Umístění doporučujeme ponechat možnost Oříznout, protože jiné možnosti mohou snímky příliš zdeformovat. Polohu jednotlivých snímků v poli můžete měnit tažením.

Úprava koláže z fotek.
Jestliže vám nevyhovuje umístění snímků v konkrétních polích, změňte jej tažením z pole s miniaturami přímo do polí na pohlednici.

Mřížky a rámečky v koláži

Mezi dalšími nastaveními koláže vás bude pravděpodobně nejčastěji zajímat Šířka mřížky, která určuje rozestupy mezi jednotlivými snímky. Nastavit jí můžete i barvu. Pro vytvoření barevného okraje zadejte požadovanou hodnotu do pole Okraj. Šířka rámečku určuje orámování samostatných obrázků.

Koláž fotek.
Výsledná pohlednice zobrazuje výběr dezertů.

Sladěné snímky

Na ukázkové pohlednici si můžete všimnout, že vybrané fotografie nejsou stejně upravené a snímek v levém horním poli neladí k ostatním. Zkontrolujte tedy nastavení expozice a vyvážení bílé u vybraných snímků ještě před tím, než je spojíte do koláže.

Někdy je ale rozdílná úprava spojených snímků žádoucí. Když chcete ukázat fotografii před úpravou a po úpravě (jako je třeba tento snímek z článku Uprav mi fotku), vytvoříte takový obrázek hned. Jen pozor, pokud má upravená fotografie rozdílnou velikost.

Koláž z fotek před a po úpravě.
Pro vytvoření zajímavých efektů zvolte Šířku mřížky 0.

Uložte si nastavení

Pokud chcete nějaké nastavení používat často, nezapomeňte si ho uložit, abyste nemuseli vždy vše znovu a znovu naklikávat.

Když jste se svou pohlednicí spokojeni, potvrďte úpravu tlačítkem Další a je na vás, jestli si koláž z fotek nejprve uložíte, nebo ji půjdete ještě upravit do Editoru (například pro přidání textu nebo dalších efektů, třeba již zmiňovaný Cartoon).

Zaujalo vás vytváření pohlednic? Vyzkoušejte Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorAja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Komentáře