Vyšší návštěvnost a rychlejší stránky: Jak upravit fotky na web

Vyšší návštěvnost a rychlejší stránky Jak upravit fotky na web

Každý fotograf, který se rozhodne vytvořit vlastní webové stránky, samozřejmě potřebuje ukázat hlavně svoje fotky. Může se zdát, že na tom nic není. Přece je stačí jenom nahrát na web, nebo ne? Bohužel to není tak jednoduché a čekají na vás potíže, které musíte vyřešit. Naštěstí právě čtete článek, kde se dozvíte, jak na to.

Pokud už jste se probojovali až k vytvoření vlastní webové prezentace, blahopřejeme! Byla by škoda pokazit si pěkné stránky tím, že na ně nahrajete špatně připravené fotky. Pokud je totiž před nahráním na web správně nepřizpůsobíte, můžete se „těšit“ na problémy s načítáním stránek i s negativním vlivem na návštěvnost.

Proč je úprava fotek na web důležitá

Příprava fotek na web by vás měla zajímat ze dvou hlavních důvodů. Je to rychlost načítání obrázkůviditelnost ve vyhledávačích jako je např. Google. Jak si povíme dále, tyto dvě věci spolu dokonce úzce souvisí.

Rychlost načítání obrázků (tedy vašich fotek) je extrémně důležitá. Pokud na web nahrajete na jednu stránku 10 fotek, z nichž každá bude mít třeba 10 MB, zaděláváte si na problém. Návštěvník, který si stránku zobrazí, si dost počká, než se mu celá načte. V horším případě se mu fotky nezobrazí vůbec (pokud má třeba pomalé připojení). Navíc může přijít o spoustu mobilních dat, pokud není připojen na Wi-Fi.

Pokud jsou na vašem webu nahrané příliš velké fotky, bude to mít velký vliv i na to, jak budou vaše stránky vidět ve vyhledávačích. Google totiž každému webu uděluje jakési „skóre kvality“, podle kterého stránky při vyhledávání řadí. Jedním z mnoha posuzovaných aspektů je i velikost webu (tedy rychlost jeho načítání).

Jak upravit fotky na web
Rychlost načítání webu je jedním z kritérií, které vyhledávače berou v potaz, když řadí výsledky vyhledávání.

Když Google zjistí, že je vaše stránka kvůli špatně připraveným fotkám moc objemná, vyvodí z toho, že návštěvníkovi nepřinese ideální uživatelský zážitek. Váš web tak ve výsledcích vyhledávání posune níž a vám se tím sníží návštěvnost z vyhledávání.

Co tedy s fotkami udělat

Problémy naštěstí vyřešíte velmi jednoduše. Před nahráním na web fotky stačí správně zmenšit, aby nebyly tak datově objemné. To pomůže rychlosti načítání stránek a tím i viditelnosti v internetových vyhledávačích.

Abychom webu ve vyhledávání ještě trochu pomohli, je také důležité, aby byly fotky správně pojmenované. Pokud má totiž soubor název, který obsahuje relevantní klíčová slova, vyhledávač bude vědět, že na fotkách je přesně to, co člověk (potenciální klient) na internetu hledá. Vaše fotky se díky správným názvům budou zobrazovat ve vyhledávání obrázků např. na Googlu, ale pomůže to i viditelnosti celého vašeho webu.

Všechny úkony zvládnete v Zoner Photo Studiu X. Pokud ho máte, nebudete potřebovat žádné další programy. Pokud ho nemáte, stáhněte si ho, nainstalujte a jdeme na to.

Jak zmenšit fotku na web

Máte v podstatě dvě možnosti. Tou první je, že zmenšíte rozlišení fotky. Pokud tak máte fotku třeba v rozlišení 6000 x 4000 pixelů, prostě ji zmenšíte třeba tak, aby měla na delší straně jenom 2048 pixelů. To je asi nejjednodušší (i když často ne úplně ideální) řešení.

Pokud se rozhodnete pro toto řešení, otevřete si složku s fotkami v modulu Správce Zoner Photo Studia X, označte vybranou fotku a stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+E. Otevře se dialogové okno, ve kterém fotku zmenšíte. Ale pozor! Změna velikosti je nevratná, tyto úpravy tak provádějte pouze na kopiích originálních fotek.

Jak upravit fotky na web
Po stisknutí klávesové zkratky Ctrl+E ve Správci se otevře okno Zmenšit rozměry.

Vpravo nahoře vidíte políčka, do kterých můžete zapsat požadované rozměry. Pokud tak chcete fotku zmenšit na zmiňovaných 2048 pixelů na delší straně, napište tuto hodnotu do pole Šířka. Když budete mít zároveň zaškrtnuté políčko Zachovat proporce, výška fotky se automaticky dopočítá.

Jak upravit fotky na web
Do editovatelných políček napište požadovaný rozměr.

Tímto jednoduchým zmenšením rozměrů fotky se nám povedlo u tohoto konkrétního snímku zmenšit velikost z 8 MB na necelých 700 KB. To už je pro web mnohem vhodnější velikost.

Vyexportujte fotku pro web

Někdy ale potřebujete, aby fotka zůstala v původním rozlišení, jen nezabírala tolik místa. K tomu slouží druhý způsob, který je o něco elegantnější. Zoner Photo Studio X umí vyexportovat fotku ve webové kvalitě – rozlišení zůstane, fotka bude podstatně menší a ztráta kvality je minimální.

Uděláte to pomocí zeleného tlačítka Export, respektive v dialogovém okně, které se po jeho stisknutí ukáže. Export najdete jak v modulu Správce, tak v modulu Vyvolat. Funkce exportu je v obou úplně stejná. Vyberte fotku, kterou chcete zmenšit, a klikněte na Export. Objeví se dialogové okno, ve kterém vyberete možnost exportu pro web.

Jak upravit fotky na web
V exportním dialogu vyberte možnost JPEG – Zmenšeno pro web.

Webové fotky vytvoříte nejen z hotových fotek ve formátu JPEG, ale i přímo z RAWů. Když tak skončíte s úpravou v modulu Vyvolat, rovnou můžete fotku vyexportovat i ve webové kvalitě.

Ať už si vyberete první nebo druhou možnost zmenšení fotek na web, dočkáte se oproti nahrávání v původní velikosti zrychlení načítání a vyhledávače vás budou mít ve větší oblibě. Teď se podíváme na to, jak vašemu webu ve vyhledávání ještě trochu pomoct pojmenováním souborů.

Jak pojmenovat fotky na web

V úvodu jsme si řekli, že aby váš web měly vyhledávače rády, měly by názvy vašich fotek obsahovat klíčová slova. Na to je důležité nezapomínat. Tahle úprava je velmi snadná a není třeba ji příliš podrobně vysvětlovat. 

Zvládnete ji rovnou ze Správce v Zoner Photo Studiu X, ať nemusíte přepínat do Průzkumníka ve Windows. Ve Správci to funguje stejně jako v prostředí Windows, tedy buď kliknutí pravým tlačítkem na fotku a volba Přejmenovat, nebo označení fotky a klávesová zkratka F2.

Dbejte na to, aby název fotky obsahoval slova, která jsou důležitá k tomu, aby vás lidé ve vyhledávači našli. Pokud jste třeba portrétní fotograf z Prahy, měly by vaše fotky mít v názvu výrazy jako „portrétní fotograf praha“ nebo „portrétní focení praha“. Tato základní klíčová slova je dobré doplnit nějakým upřesněním. Vaše hotová fotka se tak bude jmenovat třeba „portretni fotograf praha foceni v atelieru.jpg“.

Optimalizované fotky dělají lepší web

Teď už víte, co je nutné dodržet, aby byl váš web „zdravý“ co se fotek týče. Pokud chcete vašim stránkám zrychlit načítání a vylepšit pozici ve vyhledávání, vezměte si k srdci naše rady a svoje fotky v Zoner Photo Studiu X správně zmenšete a pojmenujte. Je to další malý krůček k lepším výsledkům!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *