6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout

Většinou vám dáváme tipy, jak upravovat fotky. Tentokrát to vezmeme z opačného konce a ukážeme vám úpravy, které je lepší nedělat. Bude řeč o editacích, se kterými se často setkáte, ale je lepší se jich vyvarovat. Jaké to jsou a jak je udělat lépe? To vám poradíme v našem článku.

Bez úprav v Zoner Photo Studiu se obejde málokterá fotka, ale všeho moc škodí. Vždy je dobré se zamyslet, jestli jsou změny ještě pořád k lepšímu, nebo už jich je příliš. Podívejte se na náš výběr těch největších editačních přešlapů.

Přehnaný retro vzhled

Na přidání textury starého papíru do fotky není nic špatného a často ji to oživí. Problém ale nastane, když to přeženete a efekt staré fotky je to jediné, čeho si divák všimne. Samotný obsah fotky se pak úplně ztratí. 

6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout - retro efekt
Efekt staré fotky tak, jak by to nemělo vypadat.

Zasněné fotky snížením Zřetelnosti

Zřetelnost je skvělý nástroj a dokáže z fotky vytáhnout spoustu detailů. Co ale většinou nefunguje, je posouvání Zřetelnosti do mínusových hodnot za účelem dosažení „zasněného“ vzhledu. Ten byl oblíbený třeba při natáčení pohádek před desítkami let. Stejně nepěkného efektu docílíte i vytažením Zřetelnosti do přehnaných plusových hodnot. Jako u všech úprav, i tady platí: všeho s mírou!

6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout - zřetelnost
Zasněná krajina už vyšla z módy.

Zřetelnost je při správném použití nepostradatelným pomocníkem. Přečtěte si, jak s ní zacházet, a naučte se využít její potenciál na maximum.

Přeostřené oči a zombie bělmo

Zesvětlení a doostření očí je velmi častá úprava, která portrétům většinou prospěje. Ale jen do té doby, než se to s ní přežene. Pokud oči příliš svítí, osoba na fotce vypadá jako nemocná nebo jako vystřižená z komiksu. Ale do klasického portrétu tyto přehnané úpravy rozhodně nepatří. 

6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout - úprava očí
Nepřehánějte to s úpravou očí.

Dobrá retuš je ta, kterou nepoznáte

Přehnaná retuš a absolutní ztráta detailů je jedna z nejčastějších chyb při úpravách portrétů. Když člověku ujede ruka, výsledek často vypadá jako z mobilního telefonu. Právě mobily svým efektem „zkrásnění“ dělají to, že kromě očí všechno vyhladí. Ať už vyhlazení obličeje děláte v počítači, nebo přidáváte efekt pomocí mobilního telefonu, nepřehánějte to. Když vypadáte jako vosková figurína, nesluší vám to. 

6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout - přehnaná retuš pleti
Přehnaná retuš s vyhlazeným obličejem.

Předchozí dvě zmiňované retuše zvládnete v Zoner Photo Studiu udělat daleko lépe. Přečtěte si, jak správně retušovat portrét a vyhněte se začátečnickým chybám.

Umělý bokeh není bokeh

Uměle rozmazat pozadí se občas může hodit. Ovšem pokud je na první pohled vidět, že nejde o přirozené rozostření objektivu, bude to spíše na škodu. Nejvíce bývají chyby vidět v nedbalém rozmazání prostředí těsně okolo postavy nebo vlasů.

6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout - umělý bokeh
Nepřirozené rozmazání pozadí.

Občas se vám rozmazání pozadí může hodit. Ale vždy dobře zvažte, kdy a v jaké míře jej použijete. Když to přeženete, výsledky nebývají dobré. 

Nepřirozené textury fotku nezachrání

A nakonec přidávání částicových efektů. Sníh, déšť, mlha, slunce… Všechny tyto efekty dodají při správném použití fotkám šmrnc. Ale pokud vezmete texturu deště a slunce a bez přemýšlení jimi fotku překryjete, půjde to poznat a celkový dojem to naopak zkazí.

6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout - textury
Špatně zvolená textura deště a slunce.

Vkládání různých textur zvládnete v Zoner Photo Studiu X mnohem lépe. Přečtěte si, jak do fotky přidat realistické sněžení.

Všechny úpravy jsou použitelné, ale nic se nemá přehánět

Náš výčet není zdaleka kompletní a určitě se najde ještě velká spousta dalších příkladů, které by v článku mohly mít místo. Znáte nějaké úpravy, které sem podle vás patří? Napište nám do komentářů.

A nezapomeňte si vyzkoušet Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a úpravy v něm udělat lépe, než jak jsme v článku popsali.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *