Upravujte snadno a rychle s Panelem rychlých úprav

Jednou z novinek v patnácté verzi Zoner Photo Studia, která se snaží vyjít vstříc požadavkům uživatelů, je Panel rychlých úprav. Co a jak s jeho pomocí můžete se svými fotografiemi udělat?

Panel Rychlých úprav se nachází v modulu Editor při pravém okraji pracovní plochy. Jestliže jej nemáte zobrazen, případně jste si jej skryli, zobrazíte ho poklepáním myši na šipku vpravo uprostřed.

Obsah panelu Rychlých úprav.

Hned nahoře se nachází Histogram, pod ním nástroje ovlivňující jas a kontrast, níže pak úprava barevné teploty, sytosti a tonální křivka. K dočasnému schování vybrané skupiny funkcí slouží černý trojúhelník vpravo od názvu dané položky, vlevo se pak nachází modrá šipka vracející parametry jednotlivých nástrojů do výchozí pozice.

Vybrané funkce lze rovněž úplně schovat. Docílíte toho poklepáním na název skupiny pomocí pravého tlačítka myši. Následně je pak zrušením zatržení konkrétní položky z nabídky Rychlých úprav vyjmete. Kdykoliv je stejným způsobem můžete vrátit zpět.

Vyjmutí konkrétní funkce z panelu Rychlých úprav.

Důležitým prvkem je Zobrazení obrázku před úpravami, které se zpřístupní, jakmile pohnete s některým parametrem. Můžete si tak velice snadno dočasně zobrazit snímek před a po provedených úpravách. Nachází se na panelu Rychlých úprav dole.

Tlačítko Zobrazení obrázku před úpravami.

Funkčnost jednotlivých nástrojů si ukážeme na ilustrační fotografii. Ta přímo z fotoaparátu vyšla barevně posunuta mírně do chladných odstínů a rovněž má nízký kontrast. Obojí se budeme snažit opravit a v závěru se ještě podíváme na Rychlé filtry.

Vstupní fotografie.

Nejprve se přesuňte na část s Vyrovnáním bílé. Zde přemístěte jezdec u Teploty bílé doprava směrem k teplejším barvám. V našem případě dokonce na hodnotu 7750. Odstín jsme pak mírně posunuli k zelené.

Oprava vyvážení bílé.

Následně upravte parametry na panelu Expozice. V našem případě jsme z výchozích hodnot posunuli Expozici velice jemně do plusu, Černý bod již více a přidali jsme KontrastZřetelnost.

Výsledné hodnoty na panelu Expozice.

Sytost jsme ponechali beze změny, přidali jsme však na Živosti.

Úprava s pomocí nástroje Živost.

Protože jsme již kontrast i jas mírně upravili na panelu Expozice, práci s Tonální křivkou můžeme protentokrát vynechat. Pracuje se s ní však obdobně, jako se samostatným nástrojem Křivky s omezením na kanál RGB. Změny provedené pomocí panelu Rychlých úprav je třeba ještě potvrdit tlačítkem Použít.


Finální a původní snímek. Pro přechod mezi snímky najeďte na obrázek myší.

Nakonec jsme fotografii otočili na výšku…

Výsledný snímek po úpravách.

…a protože si o to snímek svým obsahem vysloveně říkal, aplikovali jsme na něj i jeden z efektů Rychlých filtrů. Konkrétně se jedná o Cross process a filtr Red hell aplikovaný s 66% Krytím:

Výsledný snímek po aplikování efektů z panelu Rychlé filtry.

Poslední aktualizace 17. října 2012

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře