Jak pracovat s Histogramem při úpravě fotek

Jak pracovat s Histogramem při úpravě fotek

Histogram je grafické znázornění hodnot světla a barev. Říká nám, jak je na tom Expozice v konkrétní fotce. Na horizontální ose vlevo jsou zobrazeny informace o nejtmavších místech snímku a vpravo zase najdeme ta nejsvětlejší. Vertikální osa nám říká, v jaké míře se tato místa ve fotce objevují.

Práci s Histogramem ve fotoaparátu jsme si již vysvětlili. Pojďme se tedy podívat jak s ním následně pracovat při úpravě fotek v Zoner Photo Studiu X

Jak si nastavit Histogram podle sebe

Histogram najdete v Zoner Photo Studiu v modulech Správce, Vyvolat i Editor a to úplně nahoře v pravém panelu. Kliknutím pravým tlačítkem myši na Histogram se vám objeví roletka různých možností, jak lze histogram přizpůsobit. 

Začneme přizpůsobením velikosti. Můžete si vybrat ze tří: Poloviční, Plná (která je nastavená defaultně) a Dvojnásobná velikost. 

Jak pracovat s Histogramem při úpravě

Je také dobré mít zaškrtnutou možnost Upozornění na přepaly, protože pokud se vám na fotce vyskytnou nějaké přepaly, ukáže se vám vpravo nahoře malý vykřičník. 

Jak pracovat s Histogramem při úpravě

Na histogramu si můžete ale také nastavit, jaké složky chcete zobrazovat. Defaultně je nastavené zobrazení Jasu a všech barevných složek. Vy si je ovšem můžete zobrazit i samostatně. K čemu to ale vlastně je? Jas mluví sám za sebe. Zobrazí vám, ve kterých oblastech a v jaké intenzitě se zobrazují světlá a tmavá místa. 

Jak pracovat s Histogramem při úpravě

Jednotlivé barevné složky vám ukáží, kde se zobrazuje jaká barva nejvíc, tedy zda v tmavých či světlých místech. V histogramu této fotky vidíme, že červené a zelené odstíny jsou převážně ve středu, ale modrá barva se vyskytuje nejvíce ve světlých místech fotky. 

Jak pracovat s Histogramem při úpravě
Tady můžete vidět, jak se na fotce zobrazují jednotlivé barevné kanály. 

Pokud chcete tyto barvy pozměnit, využijte k tomu tonální křivku. Jednoduše jen přepínáte mezi jednotlivými kanály a díky nim můžete vyvážit celou fotku a zároveň barvy kontrolovat pomocí Histogramu. 

Podívejte se i na naše video o histogramu a nezapomeňte si stáhnout Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a zkuste si práci s histogramem sami. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (1)

  1. Tato videa mi velmi pomáhají při zvládání práce v ZONER. Také nově upravený program mi velmi pomáhá.
    Jsem amatér senior, který se focením a úpravami baví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *