Milujete fotografii, ZPS a umíte natáčet videa? Možná hledáme právě vás!

Úprava fotografií produktů

Cílem produktové fotografie je nastavit scénu, světla i samotný předmět focení tak, aby nutných úprav bylo co možná nejméně. Přesto jsou situace, kdy fotíte například uměleckou kompozici nebo jednotlivý produkt a chcete, aby finální snímek vypadal co nejlépe. Podívejme se, jaké úpravy jsou u produktových fotografií nejdůležitější a nejběžnější.

Důležitost pečlivého nastavení scény, světel a samotného předmětu focení se týká zejména větších sérií produktů, kde se každá další úprava znásobí mnohokrát. V takových případech se vyplatí investovat čas do velmi pečlivé přípravy před focením, s čímž vám pomohou předešlé články o produktovém fotografování:

Tentokrát se podívejme na přehled úprav a tipů, které se mohou při zpracování na počítači hodit.

Oříznutí

Produkty raději fotím s okrajem navíc, vždy se ho v Zoner Photo Studiu můžete zbavit pomocí nástroje Oříznout (klávesa C). Okraj zajišťuje rezervu v případě, že se například objektiv na stativu (nebo v rukou) pootočil a je potřeba snímek korigovat. Stejně tak je okraj výhodný, pokud produkt není zcela ve středu – stačí oříznout a není nutné domalovávat pozadí na druhou stranu.

Původně velké okraje ořízneme dle potřeby.jpg

Původně velké okraje ořízneme dle potřeby.

Vyvážení bílé

Pozor na automatické vyvážení bílé ve fotoaparátu. Pokud jste tuto funkci měli zapnutou, pravděpodobně bude každý snímek vyvážený lehce jinak. Nicméně při focení do RAWu máme později možnost v modulu RAW tuto hodnotu opravit, ať už číselným zadáním do pole Teplota bílé nebo pomocí kapátka umístěného poblíž. Tato hodnota musí zůstat u všech fotografií stejná.

Příliš silné nebo příliš slabé světlo

Občas se „povede“ objekt přesvítit, jako na následujícím obrázku:

Příliš silné světlo.jpg

Příliš silné světlo.

Nemusí to být vždy jen chyba světla, ale také toho, že objektiv nebo snímač množství světla zkrátka nezvládl (lepší objektiv by to možná zvládl). Každopádně i zde je řešení pomocí Rychlých úprav (Q). Není vhodné použít v Editoru posuvníky Expozice nebo Světla, protože ty zároveň ztmaví i bílé pozadí do šedého, což nechceme. Mnohem lepší je posunout Černý bod nebo využít Křivky (Shift + C). Obojí obvykle zvýší i sytost, kterou musíme zase lehce snížit odpovídajícím posuvníkem.

Zde rozsah úprav pro Černý bod nestačil, proto byl použit postup s Křivkami s tímto nastavením:

Nastavení korekce.jpg

Nastavení korekce.

A tady je výsledek:

Korigovaný přepal se zachováním bílého pozadí.jpg

Korigovaný přepal se zachováním bílého pozadí.

Opačná situace nastává, když se pozadí nenasvítilo dostatečně a stále je jen velice světle šedé:

Světlé pozadí, ale stále ne bílé.jpg

Světlé pozadí, ale stále ne bílé.

Pokud chceme pozadí čistě bílé (např. aby snímek lépe pasoval na webovou stránku), pomocníkem je naopak posuvník Bílý bod nebo opačná strana Křivek. Zde je použita křivka se dvěma přidanými body, která zajišťuje, že zatímco pozadí a světlé části fotografie se zesvětlí, tak tmavší stíny už méně:

Křivky pro zesvětlení pozadí.jpg

Křivky pro zesvětlení pozadí.

A výsledná fotografie:

Pozadí je teď už zcela bílé.jpg

Pozadí je teď už zcela bílé.

Rozmazání pozadí

V případě papírového pozadí, které nemá být zcela bílé, se objevují fleky kvůli zvlnění podkladu nebo vjem produktu ruší samotná struktura papíru. Pak pomáhá jen celkové rozmazání pozadí. Tento postup byl popsán už v samostatném článku.

Klony a retuše

Na prachová smítka a podobné nedokonalosti jsou nutností nástroje Klonovací razítko (S) a Retušovací štětec (J). Zde záleží čistě na vaší trpělivosti a na tom, co všechno vám bude vadit. Lze během několika málo sekund opravit pár zaprášených míst nebo se úpravou zabývat mnohem delší dobu a opravovat rozsáhlé chyby jako na fotkách níže:

Pořízená fotografie.jpg

Pořízená fotografie.

Retušovaná verze tužek.jpg

Retušovaná verze tužek.

Dále už podle chuti

Abyste dosáhli vámi požadovaného vzhledu, zbývají už jen standardní úpravy, jako jsou jas a kontrast. Tyto postupy už jsou individuální a záleží i na produktu a stylu focení. Pomocí panelu rychlých úprav v Zoner Photo Studiu byste je měli hravě zvládnout. Každopádně vám přeji, ať popsaných úprav u focení potřebujete co nejméně!

Poslední aktualizace 9. března 2015

40 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Vít Kovalčík

Od začátku roku 2012 jsem na volné noze a živím se fotografií. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města. Jestliže vás moje snímky zaujaly, nebojte se navštívit mé webové stránky.

Číst všechny články.

Komentáře