Tipy na fotografování podzimních portrétů

Podzim bývá obdobím deště, plískanic a větru. Když se ale vydaří počasí, může se i takový městský park stát pro fotografa rájem na Zemi. Zkoušeli jste už nafotit portréty mezi barevně vybarvenými stromy? V tomto článku se dozvíte jak na to a na co si dát pozor.

Přestože podzim začíná v září a končí v prosinci, nejbarevnější část podzimu je každý rok trochu jindy. Nejčastěji to bývá na přelomu října a listopadu. V tuto dobu mívá listí nejsytější barvy, a pokud máte štěstí, bývá i celkem sucho. Ovšem nikde není psáno, že i v jiné týdny nepořídíte pěkné fotografie.

Kam vyrazit

Pro taková focení jednoznačně doporučuji městský park. Pro většinu z nás je dostupnější, nabízí široká prostranství, a co se týká počasí, bývá čitelnější, a to především díky méně hustému porostu. Jednoduše můžete odhadnout, že v tolik a tolik hodin bude slunce svítit právě zde.

Někdo může namítnout, že les je pro podobná focení vhodnější. Ano, je tam větší klid. České lesy jsou spíše jehličnaté, což pro tento styl focení není přínosem. Lesy jsou hustěji rostlé než parky, je proto daleko těžší najít správné místo a zároveň trefit správnou dobu tak, abyste měli světlo právě tam, kde jej potřebujete.

Jaká je potřeba technika

Jako ve většině fotografických disciplín jde i tuto fotografovat prakticky s čímkoli. Výhodou je samozřejmě pokročilý kompakt s možností nastavování clony nebo zrcadlovka. Pokud máte možnost vybrat si z více objektivů, velkým plusem bude portrétní objektiv (nebo jakýkoli světelný s clonou f/2.8 a menší).

Na tento typ fotek je vhodný objektiv s delší ohniskovou vzdáleností, pomůže vám lépe „odpíchnout“ objekt od pozadí, a omezit tak rušivé elementy ve fotce, jako jsou například davy lidí, které se při pěkném počasí po parku pohybují.

Částečně zapadaný chodník může být na fotce velmi působivý. Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/400 s, f/4, ISO 320, ohnisko 200 mm
Částečně zapadaný chodník může být na fotce velmi působivý.
Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/400 s, f/4, ISO 320, ohnisko 200 mm

Jaké zvolit místo a na co si dát pozor

Nejlépe se vám bude fotit tam, kde se pohybuje minimum lidí. Hledejte místa, kde za fotografovaným objektem bude vhodné pozadí, ne příliš barevné, bez kmenů stromů. Takovým prostředím může být chodník zapadaný listím, pařez starého stromu, spadlý kmen nebo volná plocha pokrytá listím.

Při výběru lokality dbejte i na to, odkud přichází světlo. Obecně je lepší fotit ve stínu, kde je světlo konstantní než na hranici stínu a světla. Listy zbarvené do světlejších barev potom mohou být vypálené. Stejný problém nastává při fotografování osoby se světlými vlasy.

I strom, který už není, může pro focení dobře posloužit. Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/640 s, f/4, ISO 320, ohnisko 122 mm
I strom, který už není, může pro focení dobře posloužit.
Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/640 s, f/4, ISO 320, ohnisko 122 mm

Listí jako dobrá hračka

Kromě toho, že listí leží na zemi a tvoří krásnou kulisu pro focení, může stejně dobře posloužit i k vytvoření akčních snímků. Nechte fotografovaného, ať si s listím hází, směje se u toho a vy jen cvakejte. Uvidíte, že vaše fotky dostanou nový rozměr.

Kdo si hraje, nezlobí a vypadá velmi přirozeně. Canon EOS 6D, Canon EF 50 f/1.8, 1/1000 s, f/2.8, ISO 320, ohnisko 50 mm
Kdo si hraje, nezlobí a vypadá velmi přirozeně.
Canon EOS 6D, Canon EF 50 f/1.8, 1/1000 s, f/2.8, ISO 320, ohnisko 50 mm

Podzim sluší každému

Krásný podzimní den udělá radost všem. A pokud je to na fotkách vidět, tím lépe. Z hrátek v listí mají ale určitě největší radost děti. Nezapomeňte vyfotit i ty nejmenší.

S listím může být opravdu legrace. Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8, 1/1000 s, f/2.5, ISO 640, ohnisko 85 mm
S listím může být opravdu legrace.
Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8, 1/1000 s, f/2.5, ISO 640, ohnisko 85 mm
S listím přichází dobrá nálada. Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/1250 s, f/4, ISO 320, ohnisko 87 mm
S listím přichází dobrá nálada.
Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/1250 s, f/4, ISO 320, ohnisko 87 mm

Podzim bez listí

I když je listí dostatek, využijte i místa, kde se dá fotit prakticky celý rok, jako jsou lavičky a houpačky. Určitě to neuškodí.

I bez záplavy listí může vzniknout pěkná podzimní fotka. Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/500 s, f/4, ISO 320, ohnisko 149 mm
I bez záplavy listí může vzniknout pěkná podzimní fotka.
Canon EOS 6D, Canon EF 70-200 mm f/4 , 1/500 s, f/4, ISO 320, ohnisko 149 mm

Foťte a vnímejte

Pokud vyrazíte na podzimní procházku, vezměte s sebou vždy svůj fotoaparát. Nikdy nevíte, co vám příroda nachystá za překvapení a že podzim jich je plný. Fotografujte kdykoli můžete a nenechte se odradit ani nepřízní počasí. A pokud už fotit nebudete, alespoň si užijte poslední sluneční paprsky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJirka Lorenc

K fotografování jsem se dostal před sedmi lety. Už tehdy jsem věděl, že u focení západů slunce kompaktem nezůstane. A teď jsem tady. Fotím především portréty, svatby a pro odpočinek vezmu fotoaparát i do přírody. Fotografování je pro mě životní náplní a zábavou. Mimo něj se zajímám o zdraví a sporty. Budu rád, když navštívíte moje webové stránky. Přeji vám v životě mnoho světla.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *