S mobilem k lepším fotkám

Dnešní smartphony mají poměrně kvalitní fotoaparáty a rychlý přístup k internetu téměř odkudkoliv, což je ideální kombinace, díky níž můžete fotografovat neustále. Pokud jste fotografický nadšenec, který má místo očí objektivy a na svět se dívá v kompozicích, tak je to pro vás výborná příležitost k zlepšování se a propagaci své tvorby.

Mobily vytlačují jednoduché kompaktní fotoaparáty. A není se také čemu divit, protože moderní chytré telefony dosahují někdy daleko lepších výsledků, než jejich o něco méně chytří konkurenti – jednoduché kompaktní fotoaparáty. S fotoaparáty od značek Samsung, Sony, LG nebo Apple pořídíte velmi dobré snímky.

Vždy v pohotovosti

Mobil máte navíc neustále u sebe, protože na rozdíl od kompaktů ho používáte k telefonování, brouzdání po internetu nebo jako kalkulačku či kapesní slovník. Proč tedy nosit po kapsách kompakt, když telefon vlastně budete mít v kapse tak jako tak, a navíc vám zabere ještě méně místa?

Nejlepší fotoaparát je ten, který máte u sebe. Nemusíte zoufat nad tím, že jste si zrcadlovku nechali doma – stačí vytáhnout mobil z kapsy a fotit. Neunikne vám tak žádný záběr.

Kdyby nebyl telefon po ruce, tento záběr by mi utekl.jpg
Kdyby nebyl telefon po ruce, tento záběr by mi utekl.

Hlavně nenápadně

Fotografování s mobilem je méně nápadné, než kdybyste uprostřed rušné ulice vytáhli zrcadlovku. Málokdo totiž kvůli mobilu odvrátí zrak nebo si bude zakrývat obličej rukama. Vaše snímky tak budou přirozené. S telefonem jste nenápadní a nikoho tím nepobouříte ani nevystrašíte.

Telefon ignoruje dokonce i můj pes. Když však vidí fotoaparát, ví, že se bude fotit, což znamená, že má buď prchnout, nebo čekat odměnu.jpg
Telefon ignoruje dokonce i můj pes. Když však vidí fotoaparát, ví, že se bude fotit, což znamená, že má buď prchnout, nebo čekat odměnu.

Kompozice, kompozice a ještě jednou kompozice

Na rozdíl od focení zrcadlovkou nemusíte při focení mobilem řešit technické nastavení, protože fotografujete na automat. Proto se soustřeďte na to nejdůležitější ve fotografii – a to na kompozici.

Kompozicí vyjadřujete svoje vidění světa, fotografii dáváte příběh a dynamiku a při častém fotografování si procvičujete.

Napevno

Velkou výhodou mobilů je taky to, že málokterý telefon disponuje optickým zoomem fotoaparátu, takže jsou vlastně napevno. Nedoporučujeme používat digitální zoom fotoaparátu, protože kvalita fotografii výrazně klesá.

V tom, že nemůžete použít zoom, nehledejte nevýhody, ale berte to jako výhodu. Zlepšíte se v kompozici, protože si nebudete moci dovolit ořezávat fotografie – tím byste jenom snížili kvalitu snímku. Pevný zoom vás donutí přijít blíž, díky čemuž bude fotografie lepší.

Používání základního ohniska vás připraví na používání pevných objektivů, které jsou opticky a technicky lepší než objektivy se zoomem.

Procvičujte si kompozici vždy, když to jde.jpg
Procvičujte si kompozici vždy, když to jde.
Zajímavé počasí, zajímavé místo? Proč nepoužít fotoaparát v telefonu?
Zajímavé počasí, zajímavé místo? Proč nepoužít fotoaparát v telefonu?

Kam s fotografiemi z mobilu?

Přemýšlíte, co udělat s fotografiemi z mobilu? Dejte si závazek, že každý den publikujete jednu fotku na sociální sítě. Vaši fanoušci, odběratelé a případní klienti si pak uvědomí, že jste aktivní fotografové. A když pak budou v budoucnu hledat služby fotografa, ozvou se vám, protože vaše fotky mají neustále na očích. Nedělejte to ale za každou cenu a nespamujte nekvalitními fotografiemi.

To, že dokážete vyfotit zajímavé snímky mobilem, svědčí o tom, že jste dobrý fotograf a že kvalitní fotka se dá pořídit i se špatnou technikou. Fotografii dělá fotograf, ne fotoaparát.

Foťte pokaždé, když máte příležitost.jpg
Foťte pokaždé, když máte příležitost.

Foťte mobilem i zrcadlovkou, nevylučuje se to

Přestože se někteří fotografové na focení mobilem dívají s nepochopením, vy k tomu můžete přistupovat jako k další možnosti, jak se neustále zlepšovat.

Nestavte ale fotografie z mobilu na stejnou úroveň jako fotky ze zrcadlovky – přesto, že jsou výstupy mobilů kvalitní, nedají se srovnávat s kvalitou fotek ze zrcadlovek. Takže pokud jste dosud fotografovali hlavně fotoaparátem, nepřestávejte.

Mobil je dobrý start

Díky mobilu získáte praxi a časem vyměníte mobilní telefon za klasický fotoaparát. Nebojte se proto fotit mobilem – k fotografování ho používají i známí fotografové.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *