Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon

V této recenzi se podíváme na karbonový stativ od společnosti Manfrotto. Výrobce se chlubí jeho dobrou skladností, nízkou váhou a možností vyosení středové tyče pro makrofotografii. My jsme ho pro vás otestovali a přicházíme se zhodnocením a verdiktem. Přečtěte si, jak v naší zkoušce Manfrotto BeFree GT XPRO obstál.

Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon je 4-sekční cestovní stativ v provedení BeFree, tělo je vyrobeno z uhlíkových vláken a jeho váha činí 1,76 kg. Hlavní předností stativu je jeho skladnost a možnost vyosení středové tyče o 90° pro makrofotografii. Ovládací prvky stativu jsou intuitivní a pohodlné na manipulaci díky provedení ve verzi BeFree. Nohy stativu jsou vybaveny systémem M-lock pro jejich rychlé a snadné zajištění v dané sekci. 

Stativové nohy je navíc možné rozložit v úhlech 22°, 54° a 89°. Pokud povolíte pojistky, můžete se dostat až na 90°, ale s volnou aretací nohou. Pracovní výška stativu se pohybuje v rozmezí 9-162 cm.

Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon
Pro makrofotografii je velkou výhodou závit easy link, který je umístěn na těle stativu. Můžete na něj totiž našroubovat rameno s externím světlem.

Stativ je v základu vybaven lehkou kulovou hlavou Manfrotto 496 s nastavením její trakce a možností panoramatického otáčení po aretaci. To celé je podtrženo nosností hlavy, která činí 10 kg. Kulová hlava má upínací systém kompatibilní se stativovými destičkami Manfrotto RC2 a Arca-Swiss.

Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon

Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon
Na prvním snímku vidíte velikost stativu po rozložení a na druhém jeho maximální výšku 162 cm po vytažení všech čtyř sekcí stativových nohou.

Zajímavostí na upínacím systému je výkroj, který umožňuje nohy stativu v transportním stavu složit co nejvíce k sobě. Upínací systém je navíc vybaven zabezpečovacím systémem proti nechtěnému odepnutí fotoaparátu.

Podívejte se také na video se stručným shrnutím naší recenze. Dozvíte se v něm, jak se stativ ovládá a jaké má vychytávky.

První dojmy a zkušenosti z terénu

Od Manfrotta jeden makrostativ vlastním již pár let a stále je na něj spolehnutí díky jeho kvalitní a robustní konstrukci. Jediná věc, která mě limitovala při cestách do přírody, byla jeho neskladnost a váha. Nejvíce mě tedy zajímalo, jak byl tento problém po pár letech vyřešen.

Originální krabice v sobě skrývala malé transportní pouzdro s dokonale složeným stativem uvnitř. Překvapením pro mě bylo celkové vyvážení stativu ve složeném stavu, kdy se stativ zdá být lehčím, než je udávaná váha od výrobce.

Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon
Rozložený stativ.

Dále mě u stativu zajímala jeho skladnost, možnost upevnění na batoh a ovládání v chladnějším počasí. Živě si pamatuji, jak jsem svůj starý Manfrotto stativ s váhou přes 2 kg a nulovou skladností na transport proklínal cestou na Velkou Javořinu. Zajímalo mě tedy, jestli (a případně kolikrát) prokleji stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon cestou na vrchol a při používání v chladnějším počasí.

Stativ v terénu

Stativ jsem vybalil z transportního obalu a umístil jej na můj batoh GossamerGear Gorilla 40l do postranní kapsy a upevnil jej dvěma popruhy. Stativ byl díky své transportní výšce 43 cm z 1/3 schován v postranní kapse batohu. V transportním stavu při cestě na kopec nepřekážel a prakticky jsem o něm nevěděl. Na vrcholu jsem rozbil tábor a stativ nechal do rána mrznout v předsíňce stanu. 

Stativ nebyl po noci v mrazu vůbec ztuhlý a příjemně se ovládal, jeho ovládací prvky jsou dostatečně velké i pro použití v tlustších rukavicích. Systém uzamčení nohou M-lock skvěle fungoval i v mrazu a nevykazoval žádné známky prokluzu nebo nemožnosti dostatečného dotažení.

Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon
Ohledně gumových nožek stativu jsem byl lehce skeptický, ale stativ udržely pevně i na zmrzlém sněhu.

Zajímavým, ale na první pohled neviditelným řešením je umístění tuhosti trakce kulové hlavy přímo do aretačního prvku pro kulovou hlavu. Máte tak na jednom místě jak možnost nastavení trakce kulové hlavy, tak její úplné dotažení, které vám ušetří čas. 

Stabilita stativu je díky celkovému rozložení váhy natolik dobrá i v základním rozložení nohou, že jej v ranním větru nebylo třeba zatěžovat batohem ani přes jeho malou váhu. 

V testu v divočině stativ obstál na výbornou, neproklel jsem ho nakonec ani jednou.

Domácí test makrofotografie

V teple domova jsem stativ otestoval i pro makrofotografii. Upevnil jsem na něj makrosáňky pro posun fotoaparátu a na ně fotoaparát Nikon D7100 s objektivem Tamron 90mm f/2.8. Měl jsem obavy ze stability po vyosení středové tyče o 90° a posunutí těžiště stativu mimo jeho střed. Mé obavy byly naštěstí zbytečné. Stativ se ani nehnul a umožnil mi bezproblémové focení.

Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon

Recenze: stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon
Stativ jsem otestoval i při focení makra.

Celkové zhodnocení

Stativ jsem důkladně otestoval a mé poznatky jsou následující:

Transportní výška stativu (pouhých 43 cm) je úžasná, naopak jeho maximální výška 162 cm je pro mě osobně až příliš a nevyužil jsem ji ani jednou. Nejvíce mě zajímala výrobcem udávaná nejmenší pracovní výška 9 cm nad zemí. Té docílíte rozložením nohou do 89° a vyosením středové tyče stativu o 90°. Při tomto výrobcem udávaném nastavení se dostanete skutečně na hodnotu 9 cm nad zemí.

Udávaná nejnižší pracovní výška jde dokonce ještě snížit při povolení aretace dvou nohou stativu a zmenšení úhlu roztažení třetí nohy stativu. Jeho pracovní výška se tak dostane pod 3 cm, což vám umožní jednoduché pořizování makrofotografií.

Co se týče záporů, našel jsem jich jen velice málo. Což je přesně to, co bych od stativu za tuto cenu očekával. A tím se dostávám ke kameni úrazu, což je pro někoho celkem vysoká cena (prodává se za cenu okolo 10 tisíc korun). Ale kvalita ceně určitě odpovídá, takže tato výtka je relativní a je na zvážení každého, kolik chce do stativu investovat.

Dále bych uvítal, kdyby součástí balení byly ještě náhradní nožky, například s hrotem, které by posloužily jako alternativa ke gumovým nožkám. Ty sice v testovaných podmínkách stativ udržely dobře, ale dokážu si představit situace, ve kterých by byly hroty vhodnější.

Za zmínku ale stojí, že Manfrotto vyrábí stejný stativ i v hliníkové variantě. Oba typy jsou totožné, ale hliníkovou verzi pořídíte o několik tisíc korun levněji. Musíte se ale smířit s o 200 gramů vyšší hmotností a s méně odolným materiálem. Jde ale pořád o velice kvalitní alternativu.

+ nízká váha, skvělá skladnost a vyvážení ve složeném stavu

+ kvalitní pevná konstrukce

+ nízká nejmenší pracovní výška

+ rychlé a pohodlné ovládání všech prvků

– vyšší cena

– chybějící náhradní nožky stativu

Děkujeme www.stedis.cz za zapůjčení stativu k otestování.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *