Připomeňte si každý krok svých fotovýletů, naučte se pracovat s tracklogem

GPS souřadnice jsou jednou z velice praktických informací, které fotografie může nést. Nejen, že získáte přehled o tom, kde přesně jste fotku pořídili, ale s využitím tracklogu vidíte cestu svého výletu a rozmístění fotek na mapě. Navíc váš fotoaparát v sobě ani nemusí mít zabudovanou GPS.

Abyste získali detailní info o své cestě, stačí pouze mobilní telefon a aplikace, která GPS údaje zaznamená a vytvoří z nich datový soubor – tracklog. Ten pak stačí v Zoner Photo Studiu načíst a souřadnice se automaticky přiřadí.

Nastavte přesný čas

Přiřazení souřadnic k jednotlivým fotkám funguje na základě času pořízení. Nastavení času mobilního telefonu je většinou přesně nastaveno podle internetu. Zbývá zkontrolovat, zda máte stejný čas nastavený i ve fotoaparátu.   

Zaznamenejte cestu

K zaznamenání trasy využijete GPS datalogger nebo aplikaci do mobilu, která dokáže vytvořit soubor .gpx. Než vyrazíte na cestu, stačí zařízení zapnout a systém bude průběžně sledovat vaši polohu.

Přiřaďte fotkám tracklog

Otevřete v modulu Správce složku s fotkami, označte je a klikněte v pravém panelu na ikonu Načíst tracklog. Najděte v počítači vyexportovaný datový soubor .gpx a zvolte Otevřít.

nacteni
Kliknutím na Načíst tracklog zvolte data.

Vykreslí se mapa vaší cesty s tabulkou, která nabízí přiřazení dat k fotkám. Pokud zjistíte, že čas nebyl nastavený přesně, můžete zde tento údaj ručně posunout a vyrovnat tak rozdíl mezi časem telefonu a fotoaparátu.

Pokud je třeba, posuňte čas a přiřaďte údaje.
Pokud je třeba, posuňte čas a přiřaďte údaje.

Kliknutím na Přiřadit se GPS údaje přímo zapíší do EXIFu fotek.

Prohlédněte si svůj výlet na různých mapách

Díky tracklogu na mapě přehledně uvidíte celé své cestování. Zoner Photo Studio navíc nabízí několik typů leteckých, základních a turistických map. V každém místě, kde jste něco vyfotili, se zobrazí symbol umístění – prázdný, nebo s číslovkou, která ukazuje počet snímků pořízených na daném místě. Pokud myší na tuto značku najedete, zobrazí se náhled fotky, kliknutím pak  daný snímek nebo snímky vyberete.

Zobrazení cesty a umístění fotek.
Zobrazení cesty a umístění fotek.

Prezentace i vzpomínání dostává nový rozměr

Ať už vzpomínáte na dovolenou nebo o ní někomu vyprávíte, vždycky se hodí fotky. Když jsou navíc ještě na mapě s vyznačenou cestou, jedná se o výborný nástroj, jak si připomenout zážitky nebo upoutat publikum.
bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *