5 tipů, jak vyfotit nahý portrét

Nahý portrét – v angličtině naked portrait – můžete často vidět na reklamních plochách různých společností. Využívá se taky na soutěžích krásy, ale i k prezentaci make-upu, účesů a nejrůznějších kosmetických produktů. Víte, jak takový portrét správně vyfotografovat a čemu se naopak vyhnout?

Nahé portréty se vyznačují svojí jednoduchostí. Mají v sobě spoustu elegance a smyslnosti. Využívají se na soutěžích krásy nebo k prezentaci reklamních produktů. Umět vyfotografovat takový typ portrétu se tedy může fotografům hodit.

Nahý portrét obsahuje minimum věcí.jpg
Nahý portrét obsahuje minimum věcí.

Jemné světlo

Světlo musí být při fotografování portrétů jemné a velmi difuzní. Nahý portrét zobrazuje především ženy a dívky coby jemné stvoření a jejich nahota tuto jemnost ještě podtrhuje a zvýrazňuje. Proto není přípustné, aby bylo světlo na fotografii tvrdé a velmi kontrastní. Více se o nasvícení portrétu dozvíte v článku o fotografování portrétu s přirozeným světlem.

Pozor na otlaky

Ještě před tím, než začnete fotit nahý portrét, poproste modelku, aby si sundala spodní prádlo a hodila na sebe něco volného – tričko nebo župan. Ušetříte si tak práci s retuší otlaků ramínek od podprsenky. Taky modelku požádejte, aby si natřela fotografovanou část (krom obličeje) pleťovým krémem. Pleť je pak pružnější a hlavně má konstantnější barvu. U tohoto typu portrétu není nic horšího než flekatá pleť.

Otlaky od podprsenky by portrét znehodnotily.jpg
Otlaky od podprsenky by portrét znehodnotily.

Konstantní pozadí

Čím je nahý portrét jednodušší, tím bývá zpravidla i lepší. Proto je členité pozadí spíš na škodu než k užitku. Pokud fotografujete v ateliéru, volí se obvykle bílé nebo černé konstantní pozadí. Pokud však budete fotografovat pomocí přirozeného světla, volte velmi nízkou clonu, abyste pozadí co nejvíce „rozmázli“ a využili bokeh svého objektivu. Fotografie pak bude působit velmi jemně a to je přesně cíl nahého portrétu – působit jemně.

U nahého portrétu se využívá zejména konstantní jednolité pozadí s minimem doplňků.jpg
U nahého portrétu se využívá zejména konstantní jednolité pozadí s minimem doplňků.

Make-up

Fotografové by obecně neměli při focení portrétů podceňovat líčení. U nahého portrétu to platí dvojnásobně. Čím méně toho fotografie zobrazuje, tím musí být dokonalejší. Proto je perfektní make-up od profesionálního vizážisty na místě.

Nahý portrét je oblíbený i u vizážistů – jejich práce je na nich nejvíc vidět, což je pro ně skvělá reference.
makeup

Pózování – nepózování

Nahý portrét je velmi jednoduchý, proto nevymýšlejte složité pózy. Vyhýbejte se starým známým klišé, například rukám na prsou, které působí velmi amatérsky a lacině, i když se často stává, že modelky vás přesvědčují o opaku. I když fotografujete jenom portrét, je velmi důležité správné držení těla. Proto vždy jako obuv pro modelku volte vysoké podpatky, se správnou pózou jí pomohou.

Brýle i pozadí jsou příliš výrazné, v tomto případě už nemůžeme mluvit o "nahém portrétu".jpg
Brýle i pozadí jsou příliš výrazné, v tomto případě už nemůžeme mluvit o „nahém portrétu“.

Známé pořekadlo říká, že v jednoduchosti je krása. Skutečně je tomu tak. U nahých portrétů to platí o to víc. Navíc nepsané pravidlo říká, že čím jednodušeji snímek vypadá, o to je to složitější. Neváhejte proto své fotografie nahrávat do webové galerie Zonerama a podělit se o své výsledky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *