Obnova ztracených dat po havárii disku

Dřív nebo později se zřejmě stane každému fotografovi, že přijde o některá svá digitální data. Ať už vlastním přičiněním, havárií pevného disku nebo s nechtěnou „pomocí“ viru. Podobná situace se stala i mně před několika dny. 

Koncem minulého týdne jsem ráno zapnul počítač a … nic. Naskočil sice obvyklý start, ale pak se objevila nepříjemná hláška, že operační systém nemůže nastartovat. Strávil jsem tedy několik hodin zkoušením obnovy systému s pomocí vestavěných nástrojů v počítači, ale bezúspěšně.

Nepříjemné zprávy nikoho nepotěší

Zkusil jsem z laptopu vytáhnout disk, jel koupit externí rámeček, připojil k jinému počítači, ale opět, k datům jsem se nemohl dostat. Hardisk se definitivně odebral do křemíkového nebe. Měl jsem sice na jiném disku vytvořenou zálohu, ale ta byla zhruba měsíc a půl stará. Kromě čerstvějších pracovních a osobních dokumentů jsem tak přišel i o fotografie z předchozích týdnů strávených v Nepálu, oslavy nového roku, Songkran, v Thajsku atd.

Fotografům asi nemusím říkat, jak nepříjemná zpráva to byla. Večer před touto „nehodou“ jsem navíc všechny snímky hodiny zpracovával (třídil, konvertoval z RAWu, ořezával, upravoval barvy, kontrast…). Na následné připojení externího disku a zálohování zpracovaných dat jsem už neměl sílu (a předně ani dostatek paměťového prostoru, protože disk už je téměř plný).

Nebylo to však poprvé, kdy jsem o nějaká data přišel. Uvědomil jsem si, že na paměťových kartách z fotoaparátu i kamery by data stále měla být, sice smazaná, možná částečně přepsaná novými snímky, ale s pomocí aplikace pro obnovu dat bych se k některým měl dostat.

Stáhnul jsem tedy z internetu program Recuva, který slouží právě pro tyto případy, je zdarma a několikrát mi už pomohl. Jeho vývojáři stojí například i za užitečnými programy jako Defraggler či CCleaner, které pomáhají spravovat počítač.

Pozn.: Recuva pochopitelně není jediným programem pro obnovu ztracených dat. Na internetu jsou k nalezení další podobné nástroje.

Prostředí programu Recuva.

Recuva je na instalaci a obsluhu velice jednoduchá a navíc k dispozici v češtině. Po instalaci a spuštění programu jsem vsunul paměťovou kartu do čtečky a nechal program dělat jeho kouzla. Z GoPro kamery jsem dokázal zachránit téměř vše z oslav nového roku v Thajsku, už však ne ze svátku Holi v Nepálu.

Z paměťové karty ve fotoaparátu už tak radostné zprávy nemám, podařilo se mi obnovit zhruba pětinu ztracených fotografií. Pořád ale lepší než nemít nic.

Prevence se vyplatí

Říkáme to pořád – zálohovat, zálohovat, zálohovat. Někdy to však sami ignorujeme, nebo i nám se stane, že máme „den blbec“. Nakonec je ale nejdůležitější, že vzpomínky a zážitky nám nemůže nic tak snadno vymazat jako digitální data.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Komentáře