Obnova ztracených dat po havárii disku

Dřív nebo později se zřejmě stane každému fotografovi, že přijde o některá svá digitální data. Ať už vlastním přičiněním, havárií pevného disku nebo s nechtěnou „pomocí“ viru. Podobná situace se stala i mně před několika dny. 

Koncem minulého týdne jsem ráno zapnul počítač a … nic. Naskočil sice obvyklý start, ale pak se objevila nepříjemná hláška, že operační systém nemůže nastartovat. Strávil jsem tedy několik hodin zkoušením obnovy systému s pomocí vestavěných nástrojů v počítači, ale bezúspěšně.

Nepříjemné zprávy nikoho nepotěší

Zkusil jsem z laptopu vytáhnout disk, jel koupit externí rámeček, připojil k jinému počítači, ale opět, k datům jsem se nemohl dostat. Hardisk se definitivně odebral do křemíkového nebe. Měl jsem sice na jiném disku vytvořenou zálohu, ale ta byla zhruba měsíc a půl stará. Kromě čerstvějších pracovních a osobních dokumentů jsem tak přišel i o fotografie z předchozích týdnů strávených v Nepálu, oslavy nového roku, Songkran, v Thajsku atd.

Fotografům asi nemusím říkat, jak nepříjemná zpráva to byla. Večer před touto „nehodou“ jsem navíc všechny snímky hodiny zpracovával (třídil, konvertoval z RAWu, ořezával, upravoval barvy, kontrast…). Na následné připojení externího disku a zálohování zpracovaných dat jsem už neměl sílu (a předně ani dostatek paměťového prostoru, protože disk už je téměř plný).

Nebylo to však poprvé, kdy jsem o nějaká data přišel. Uvědomil jsem si, že na paměťových kartách z fotoaparátu i kamery by data stále měla být, sice smazaná, možná částečně přepsaná novými snímky, ale s pomocí aplikace pro obnovu dat bych se k některým měl dostat.

Stáhnul jsem tedy z internetu program Recuva, který slouží právě pro tyto případy, je zdarma a několikrát mi už pomohl. Jeho vývojáři stojí například i za užitečnými programy jako Defraggler či CCleaner, které pomáhají spravovat počítač.

Pozn.: Recuva pochopitelně není jediným programem pro obnovu ztracených dat. Na internetu jsou k nalezení další podobné nástroje.

Prostředí programu Recuva.

Recuva je na instalaci a obsluhu velice jednoduchá a navíc k dispozici v češtině. Po instalaci a spuštění programu jsem vsunul paměťovou kartu do čtečky a nechal program dělat jeho kouzla. Z GoPro kamery jsem dokázal zachránit téměř vše z oslav nového roku v Thajsku, už však ne ze svátku Holi v Nepálu.

Z paměťové karty ve fotoaparátu už tak radostné zprávy nemám, podařilo se mi obnovit zhruba pětinu ztracených fotografií. Pořád ale lepší než nemít nic.

Prevence se vyplatí

Říkáme to pořád – zálohovat, zálohovat, zálohovat. Někdy to však sami ignorujeme, nebo i nám se stane, že máme „den blbec“. Nakonec je ale nejdůležitější, že vzpomínky a zážitky nám nemůže nic tak snadno vymazat jako digitální data.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *