Narovnejte si padající budovy

Při fotografování vysokých objektů většinou nakloníme fotoaparát, abychom je dostali do záběru celé. V důsledku náklonu nám pak budovy jakoby padají, pojďme se podívat jak snímek opravit.

Kolinearita (nebo-li sbíhání svislic) je patrná nejvíce u vysokých staveb, jako jsou kostely. Obvykle je totiž fotografujeme z relativně malé vzdálenosti, abychom pak měli v záběru celou stavbu bez useknuté střechy, tak je třeba fotoaparát naklonit vzhůru.

V okamžiku náklonu fotoaparátu již není snímač v rovině rovnoběžné k fotografovanému objektu a svislé linie se na snímku sbíhají v horní části. Eliminovat tento efekt při fotografování je možné použitím tzv. tilt-shift objektivu, který je naklápěcí. Rovina snímače tedy zůstává ve správné poloze a nakloní se pouze část objektivu. Výsledkem je snímek stavby bez kácejících se linií avšak z relativně malé vzdálenosti.

Úpravy nejsou všemocné

Vzhledem k tomu, že při úpravě kolinearity se již jedná o poměrně velký zásah do fotografie, ne vždy vypadá výsledek reálně. Původní snímek musí být částečně zdeformován a ořezán, což může vést k nepřirozeným záběrům. Čím větší je původní náklon fotoaparátu, tím více působí snímek nepřirozeně.

Jestliže fotografujete vysoké budovy a chcete nástroj pro rovnání linií použít, plánujte záběr a kompozici již tímto vědomím.  Vyberte si místo co nejvíce vzdálené od fotografovaného objektu, aby byl náklon aparátu minimální a zároveň počítejte s větším ořezem, takže kolem hlavního objektu ponechte více volného místa. Dostatečné okraje v horní i spodní části jsou také potřeba.

Hurá do editoru

Otevřete si v editoru fotografii, kterou chcete upravovat a v levé nástrojové liště zvolte možnost Upravit kolinearitu (K). Přes snímek se zobrazí dvě rovnoběžné přímky, s jejichž pomocí nastavíte požadovaný směr a sklon objektu na snímku. Každá přímka má dva body, kolem nichž je možné s ní otáčet. Pro posun přímky na ni klepněte myší a s podrženým levým tlačítkem potáhněte v požadovaném směru.

Původní snímek se zobrazenými pomocnými přímkami
Původní snímek se zobrazenými pomocnými přímkami

V nastavení nástroje ještě najdete dvě volby – automatický ořez a přichytávat ke hranám. První možnost určitě zatrhněte, po narovnání linií provede program automatický ořez hluchých míst vzniklých zdeformováním snímku. Necháte-li ořez nezatržený, můžete snímek oříznout sami.  Možnost přichytávat ke hranám, usnadní umístění pomocných linek – tažený bod či linka automaticky „přiskakuje“ k výrazným hranám v obrázku. Pomocné linky pro srovnání by měly kopírovat vertikální linie stavby, podle nichž se můžete orientovat – například rohová hrana domu. V případě, že objekt takové hrany nemá, budete muset experimentální metodou zjistit, jaké je nejvhodnější natočení.

Snímek po použití nástroje - vlevo bez automatického ořezu, vpravo s ním
Snímek po použití nástroje – vlevo bez automatického ořezu, vpravo s ním

Výsledný snímek po srovnání linií bude užší než originál, avšak při zachování stejné výšky, proto je vhodné jej oříznout alespoň z jedné strany. V tuto chvíli oceníte více prostoru kolem hlavního objektu, který jste zachytili při snímání.

Naznačení ořezu upraveného snímku
Naznačení ořezu upraveného snímku

Poslední úpravou bude ještě doladění úrovní pro větší hloubku a kontrast obrazu a potom již může snímek putovat například do online fotoalba. Podobný postup můžete použít nejen u staveb, ale také u fotografií stromů či podobně velkých objektů, u nichž je problém dostat se do vzdálenosti, která by umožnila fotografovat bez nutnosti náklonu aparátu.

Finální podoba snímku po úpravách
Finální podoba snímku po úpravách

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *