Marketing fotografa: 5 základních způsobů, jak propagovat svoje fotky

Řada fotografů během let dospěje do bodu, kdy zatouží povýšit svůj koníček na regulérní job a focením si začít vydělávat. Otázka je jasná: co teď? Jak a kde propagovat své služby? V našem novém seriálu vás provedeme základy marketingu pro fotografy. Na úvod vás seznámíme se základními marketingovými kanály, které jako fotograf můžete využít.

Způsobů, jakými můžete k marketingu přistupovat, je mnoho. I marketingových kanálů a nejrůznějších teorií, jak s nimi pracovat, je celá řada

Vybíráme a popisujeme proto ty, které považujeme za vhodný základ pro každého fotografa. Stejně tak se snažíme jít – za cenu určitého zjednodušení – přímo k věci a předat vám informace, které se pro začátek hodí vědět.

5 způsobů, jak zviditelnit svoje fotky - infobox

Vytvořte si online portfolio

Když se řekne marketingový kanál, většině se jako první vybaví online portfolio. Pozor, záměrně píšeme portfolio, nemusí se totiž nutně jednat o klasické webovky. Možností je víc a hned zkraje je potřeba promyslet, které řešení je vhodné právě pro vás. Z čeho můžete vybírat?

Webové stránky v robustnějších redakčních systémech. Pod tímhle pojmem rozumíme WordPress, Drupal nebo třeba Joomlu, tedy takzvané content management systems (možná vám něco řekne spíš zkratka CMS). Ve všech případech se jedná o větší a mnohdy složitější sofistikované systémy, které vyžadují alespoň základní technický talent nebo touhu se učit. Na oplátku umožňují (i zdarma) využít už navržené šablony (mnohdy přímo pro fotografy), do kterých celkem snadno doplníte, co potřebujete.

5 způsobů, jak zviditelnit svoje fotky - wordpress
WordPress – jeden z nejpoužívanějších CMS systémů.

Webové stránky vytvořené v online editorech. Webydo, Wix, Mozello, český Webnode a další. Kromě robustnějších redakčních systémů existují online editory, které mnohdy nabízí na ovládání jednodušší a vzhledově líbivější šablony. Často v nich dokážete vytvořit pěkné a nadčasové stránky (i zdarma).  

Online fotografická portfolia. Flickr, Behance nebo Portfoliobox. Stránky, které umožní vytvořit profil, nahrát fotografie a odkaz na vaše práce odesílat podle libosti. Odpadá starost s koupí domény či placením hostingu. Na druhé straně zapomeňte na vlastní URL adresu. 

Jiné nástroje. Znáte Tumblr? Ačkoliv byla platforma vytvořená hlavně pro blogování, přizpůsobí se i fotografům. Navíc je zdarma. Opět se ale rozlučte s vlastní doménou. 

5 způsobů, jak zviditelnit svoje fotky - Tumblr
Tumblr je zdarma a používá ho mnoho blogerů a fotografů.

Buďte na sociálních sítích

Kdo není na „sockách“, jako by nebyl? Ano i ne. Rozhodně je lepší profil na sociálních sítích nemít, než na jeho péči kašlat a potom nadávat, že „to“ nefunguje. Pokud se ale chcete propagovat, a navíc počítáte s tím, že musíte do propagace vložit jisté úsilí, mohou být sociální sítě dobrým pomocníkem. 

Jaké sociální sítě pro fotografy? Kromě Facebooku a Instagramu (které znáte minimálně jako uživatelé) to může být Pinterest nebo LinkedIn

5 způsobů, jak zviditelnit svoje fotky - Pinterest
Pinterest – tato sociální síť se rychle rozvíjí. Využijte toho!

Pinterest patří k nejrychleji se rozvíjejícím sítím na světě. Svým uživatelům umožňuje vytvářet kolekce obrázků a fotek, tedy takzvaný bookmarking. U nás není tahle síť tak známá jako například Facebook a je vhodné ji provozovat dvojjazyčně – v češtině i v angličtině.  

LinkedIn je profesní síť sdružující profesionály nejrůznějších oborů od recepčních až po ředitele nadnárodních korporací. Využít ji můžete ve chvíli, kdy se rozhodnete nabídnout firmám byznys portréty zaměstnanců nebo focení konferencí. 

Pozor, LinkedIn není Facebook (alespoň zatím) – řada příspěvků vůbec neobstojí a budovat svou osobní značku může být velmi náročné. Pokud se to ale podaří (a často je to běh na dlouhou trať), může přinést řadu zajímavých příležitostí. 

Nebojte se placené reklamy

Znáte termín pay per click, respektive PPC? Jedná se o souhrnné označení reklam, u nichž, zjednodušeně řečeno, platíme za kliknutí. Podobné reklamy uvidíte přímo ve vyhledávání na Googlu i Seznamu, ale také – často formou banneru – na nejrůznějších partnerských webech po celém internetu.

Po kliknutí na reklamu se dostanete na stránku, která měla být zviditelněná, a ten, kdo reklamu spustil, za kliknutí zaplatí. Opět – jednoduše řečeno. Celý proces je ve skutečnosti mnohem složitější. Podobně to pak funguje i na sociálních sítích. 

5 způsobů, jak zviditelnit svoje fotky - ppc
Placená reklama vyžaduje počáteční investici, ale návratnost je rychlá.

Bez nadsázky, příprava placených reklam je tak trochu věda a focení je, ať chceme nebo ne, konkurenční prostředí, což přípravu skutečně úspěšné reklamy ztěžuje. Pokud uvažujete nad spuštěním takových reklam, je lepší obrátit se na odborníka a požádat ho o pomoc. Peníze, které za konzultace utratíte, se ve skutečnosti vrátí rychleji, než si myslíte. 

Navštěvujte tematické události

Vylézt z brlohu a jít „tam ven“? I to je možnost. Vhodná může být například pro ty, kteří se zabývají focením svateb, portrétů, případně produktových a byznys fotografií. Zkuste proto sednout k počítači, otevřít Google a zapátrat, jaké svatební nebo jiné tematické veletrhy se ve vašem okolí v nejbližších měsících uskuteční.

Pozor! Pokud se rozhodnete, že některý z veletrhů jako vystavovatel skutečně navštívíte, promyslete, jak se prezentovat. Položit vytištěné fotografie na stůl a usmát se může být cesta, pokud jste jediný v dosahu. Věřte ale, že ostatní si dají práci se stojany, letáčky, bannery i vizitkami.

Marketing fotografa, díl první: 5 způsobů, jak zviditelnit svoje fotky
Nebojte se prezentovat svou práci na tematických akcích. I my na ně rádi chodíme!

B2B marketing – oslovujte firmy

Chcete se věnovat focení byznys portrétů, konferencí nebo pracovních setkání? Případně cvakat produkty? Tím, na koho se budete muset zaměřit, jsou právě firmy. Nebudeme vám lhát, oslovit správnou osobu ve správné společnosti je těžké

Zkuste proto začít tím, že vytipujete ve svém okolí firmy, které můžete oslovit a nabídnout jim své služby. Smiřte se také s tím, že pro začátek, než naberete potřebné množství zkušeností a vytvoříte adekvátní portfolio, budete muset jít s cenou nepatrně dolů. Rovněž bude potřeba promyslet znění a vizuální podobu e-mailu či případné zprávy, kterou zástupcům firmy zašlete, a vybrat nejlepší nástroj, skrz který to udělat. 

A co dál?

Kanálů, které můžete jako fotograf využít, je samozřejmě mnohem víc. Záleží přitom hlavně na vaší odvaze, schopnostech, touze se učit, kreativitě a časových možnostech. Sledujte náš seriál o marketingu pro fotografy. Věříme, že díky němu proniknete do základů marketingu, pochopíte, jakým způsobem můžete propagovat svou práci, a objevíte řadu tipů, které vám rozšíří obzory. V příštím díle vás provedeme tvorbou internetových stránek a ukážeme vám, jak to zařídit, aby je naštívilo co nejvíce lidí.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTereza Ticháčková

Od roku 2009 píšu a fotím pro online magazíny a webziny. V roce 2015 jsem oficiálně přesedlala na marketing a od té doby se pohybuji výhradně v tomhle odvětví. Dělám všechno od psaní článků přes grafické návrhy nebo správu sociálních sítí až po návrhy komplexních strategií a poradenství. Zkušenosti jsem sbírala v mladých start-upech i velkých, letitých firmách. V roce 2017 jsem - prozatím naposled - zakotvila v PR a marketingové agentuře.

Komentáře (2)

 1. Tohle je takový dost stručný „úvod“, rozhodně by stálo za to, se tomuto tématu věnovat trochu podrobněji. Co jednotlivé platformy nabízejí, co je zdrama a co není apod. A ideálně nějakou reálnou zkušenost, jaký mají uvedené nástroje dosah a co proto je třeba udělat (a jestli pro „začínajícího“ fotografa mají nějaký smysl) – a tato informace se už jen tak nevygůglí 🙂

  1. Zdravíme Vás, Michale,
   děkujeme za tip, máte pravdu, že je to takový úvod. Toto marketingové okénko má celkem 3 díly, v dalších dílech určitě najdete více informací. Každopádně Vám děkujeme za inspiraci pro další článek:-)
   Přejeme Vám mnoho nádherných snímků i pro marketingové využití:-)
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *