Kde hledám recenze objektivů

Čas od času se každý fotograf rozhodne zainvestovat do své fotografické výbavy. Nejčastějším upgradem bývá přechod k lepšímu fotoaparátu nebo rozšíření portfolia výměnných objektivů. Jak a kde ale zjistit, jestli člověk nešlápne vedle?

Objektivů je nespočet, kromě samotných výrobců fotoaparátů, kteří ke svým zrcadlovkám i nezrcadlovkám postupně vypouští z továren další a lepší skla, existují také třetí strany, které si chtějí z obrovského koláče fotografických peněženek urvat kus pro sebe.

Nejeden web je plný recenzí a testů objektivů

Méně znalý uživatel či fotograf, který se technikou nechce zabývat a přesto by nerad investoval vydělané peníze tím nepravým způsobem, se pak v nabídce všech dodavatelů lehce může zamotat. Mnohem snadněji pak ztratí přehled v názvosloví a označení objektivů, které se ke všemu liší napříč všemi značkami.

Zřejmě jako většina jiných fotografů, prohlížím nejrůznější recenze a názory na fotografických webech. Snažím se ale počet přečtených recenzí omezit. Přeci jen jsou někdy až zbytečně dlouhé. Z českých webů neznám žádný, který by se věnoval čistě recenzím objektivů a měl zaběhnutý standard testování s využitím odpovídajících laboratorních podmínek. Ze zahraničních zdrojů patří mezi populární weby, které se zaměřují nejen na testování objektivů, například Photozone anebo DxOMark. Já jsem si ale především kvůli přehlednosti, jednoduchosti a stručnosti, oblíbil SLRgear.

SLRgear.com.

Jedná se o web, na kterém jsou závěry z testování objektivů velmi stručné, bez zbytečné ‚vaty‘ okolo. Přestože někomu nemusí vyhovovat poněkud zastaralý vzhled, já jej neberu jako nevýhodu. Zmiňovaná přehlednost a jednoduchost jsou pro mě jako návštěvníka velkým plusem.

Názory uživatelů jsou pod dohledem

Kromě grafů vinětace či sférického zkreslení zde u testovaných objektivů naleznete například i graf ostrosti a přestože je zde minimum testovacích snímků, vůbec mi to nevadí. Textový obsah totiž pojme vše podstatné a závěry z testování se shodují i s mými zkušenostmi s objektivy, které jsem měl možnost mít v rukou.

Off-topic (mimo téma) komentáře, nebo příspěvky uživatelů, kteří očividně daný produkt nevlastní či nepoužívají, jsou dokonce ze stránek redakcí mazány, aby si web zachoval použitelnost i v rámci čtenářských recenzí. A to je dobře. Nemusíte se totiž pročítat řádky, které vám nic neřeknou a pouze odradí od dalšího pročítání názorů.

Jedinou nevýhodou pak (kromě angličtiny) může být, že ne všechny objektivy zde uvedené už byly otestovány, ovšem u těch nejvíce rozšířených modelů nemusí mít člověk strach. Jejich testy zde nechybí.

Nepodcenit výběr
Sám jsem testoval nejrůznější objektivy napříč všemi značkami, od Canonu po Nikon, od Pentaxu po Tokinu, od Sony po Sigmu, od Olympusu k Panasoniku… Vím tak, že vybrat ten správný objektiv, za příjemnou cenu, není jednoduché. Zvlášť, když mám za roky testování vypracované oči, které na každé fotce objeví nějakou tu technickou nedokonalost. A že jich u objektivů není málo: ztráta jasu v rozích, chromatická vada, neostrost, na kterou má vliv nemálo faktorů, a další. Výběr nového objektivu proto nikdy nepodceňuji.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *