Jak si jednoduše poradit s dráty a odpadky na fotce

Fotografické prostředí není často takové, jaké si ho představujeme. Obzvlášť ve městě je mnoho rušivých elementů v podobě drátů a odpadků. Na tento problém se můžeme dívat různě. Ukážeme vám několik tipů, jak k nežádoucím elementům v obraze přistupovat a jak si s nimi poradit.

Pokud se dá najít jiné kompoziční řešení, tak dráty jednoduše nefotografujte. Chce to trošku všímavosti už před zmáčknutím spouště. Někdy to nejde udělat jinak, proto se je snažte umístit aspoň tak, aby jejich následné odstranění bylo co nejjednodušší. To znamená, že budou křižovat jenom jednolité plochy, například modré nebe nebo stěny budov. Snažte se vyhnout překrývání se s členitými prvky ve fotografii, jako jsou lidé nebo listí.

Krajina vyfotografovaná bez elektrických drátů. Foto: Imrich „optik“ Gonda

Krajina vyfotografovaná bez elektrických drátů. Foto: Imrich „optik“ Gonda

Z nevýhody výhoda

Občas se dráty z krajiny jednoduše vypustit nedají, protože byste museli vyretušovat sloupy, a to je mnohem složitější, než se na první pohled může zdát. Raději proto zauvažujte nad kompozicí a z drátů udělejte výhodu, zakomponujte je do fotografie.

Zkuste z nevýhody udělat výhodu, někdy se elektrické dráty do krajiny celkem hodí. Foto: Imrich „optik“ Gonda

Zkuste z nevýhody udělat výhodu, někdy se elektrické dráty do krajiny celkem hodí. Foto: Imrich „optik“ Gonda

Retušování drátů

Samotná retuš se dělá daleko lépe, když už o ní přemýšlíte před stisknutím spouště. V programu Zoner Photo Studio si otevřete fotografii v modulu Editor, vyberte v panelu nástrojů Retušovací nástroje a zvolte Klonovací razítko (S). Průměr nastavte o něco větší, než je tloušťka jednoho drátu. Pomocí zvýšení hodnoty Rozmazání nastavte jemný přechod okrajů.

Fotografii si zvětšete tak, abyste místo, které chcete retušovat, měli přes celý monitor. Pomocí klávesy CTRL si naberete zdrojové místo retuše (nejčastěji okolní jednolitou zdrojovou plochu) a pak už jen přemalujete místa s dráty.

Elektrické dráty a s nimi často i sloupy fotografii kazí, je proto vhodné je vyretušovat.jpg

Elektrické dráty a s nimi často i sloupy fotografii kazí, je proto vhodné je vyretušovat.

Dráty se dají poměrně snadno odstranit pomocí klonovacího razítka.jpg

Dráty se dají poměrně snadno odstranit pomocí klonovacího razítka.

Bez drátů a sloupu fotografie působí mnohem lépe.jpg

Bez drátů a sloupu fotografie působí mnohem lépe.

Všudypřítomné odpadky

Je prakticky jedno, co fotografujete, zda je to krajina, portrét nebo detail. V pozadí nebo popředí se vždycky můžou objevit nějaké odpadky. Pokuste se je odstranit nebo najít takovou kompozici, abyste se jim v záběru vyhnuly. Pokud to nepůjde jinak, musíte odpadky vyretušovat pomocí klonovacího razítka.

Odpadky kazí dojem z celé fotografie a poutají na sebe příliš pozornosti.jpg

Odpadky kazí dojem z celé fotografie a poutají na sebe příliš pozornosti.

Bez odpadků je fotografie mnohem čistější.jpg

Bez odpadků je fotografie mnohem čistější.

Někdy postačí nechtěné odbarvit

Odpadky, nebo třeba i graffiti, mají ještě jednu velkou nevýhodu. Bývají pestře barevné, a tak na sebe zbytečně poutají pozornost. Pokud si jich i přes to nevšimnete a vyretušování by bylo velmi náročné, zkuste je mírně lokálně odbarvit. Takovouto úpravou je aspoň částečně zamaskujete.

Barevné stopy na sebe strhávají pozornost.jpg

Barevné stopy na sebe strhávají pozornost.

Pokud odpadky lehce odbarvíte, výrazně snížíte jejich vliv na výsledný dojem z fotky.jpg

Pokud odpadky lehce odbarvíte, výrazně snížíte jejich vliv na výsledný dojem z fotky.

Musíme se smířit s tím, že prostředí, ve kterém fotografujeme, není dokonalé. Jako fotografové se ale k jakémukoliv fotografickému problému musíme umět postavit. Je sice správné uvažovat nad fotografií předem, také byste ale měli vědět, jak si s „kazy“ poradit i poté, co jste snímek už vyfotografovali.

Máte na svých fotografiích něco, co tam nepatří? Vyzkoušejte Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyretušujte ze svých snímků dráty a odpadky.

 

Poslední aktualizace 16. listopadu 2016

135 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Majo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. Později se moje tvorba vykrystalizovala a zabýval jsem se téměř výhradně fotografováním lidí. Momentálně se věnuji hlavně módní a reklamní fotografii. Více mých fotografií naleznete na stránkách www.majoelias.sk.

Číst všechny články.

Komentáře