Jak nastavit HDR v PC a ZPS X

Jak nastavit HDR v PC a ZPS X

Pro úpravu fotek v HDR potřebujete samozřejmě zařízení podporující HDR zobrazení. Bez správného nastavení to ale také nepůjde. Podívejte se, jak si nastavit HDR v monitoru či notebooku a následně v Zoner Photo Studiu X.

Nejdříve je potřeba zjistit, zda váš monitor podporuje HDR. To zjistíte obvykle v jeho popisu už během nákupu. Pokud jste zjistili, že vaše obrazovka HDR nepodporuje a máte v plánu nákup nového zařízení, máme pro vás tipy, jak si dobrý HDR monitor či notebook vybrat.  

Nastavení monitoru

Když víme, že náš monitor HDR podporuje, přejdeme k povolení na samotném monitoru. Výrobci totiž občas HDR na monitoru defaultně nezapínají. Pokud se váš monitor bude tvářit, že HDR neumí, zkontrolujte v menu Obrazovky, jestli je funkce zapnutá.

Každý výrobce používá trochu jinou terminologii, proto zde nenajdete zcela přesný postup. Ale pokud budete v nastavení obrazovky hledat ta tři kouzelná písmenka HDR, jistě budete úspěšní.

nastavit HDR v PC a ZPS X, nastavení monitoru

Povolení a nastavení ve Windows

Nyní přichází na řadu povolení ve Windows. Otevřeme si Systémové nastavení ve Windows a zvolíme Systém a Obrazovka. Zde pod Barva a jas vidíte HDR. Po rozkliknutí se dozvíte, jaké možnosti obrazovky jsou pro HDR podporovány. 

nastavit HDR v PC a ZPS X, barva a jas
Povolení pro HDR najdete v nastavení Windows, pod Systém a Obrazovka. 

V tomto případě vidíte, že Používat HDR je Podporováno. Hned pod touto volbou si zapněte Používat HDR.

nastavit HDR v PC a ZPS X, používat HDR
Pokud je používání HDR podporováno, zapneme si možnost Používat HDR. 

Může se stát, že na notebooku nelze u displeje HDR zapnout, přestože je podporováno. Proč? Tato situace nastává zejména při provozu pouze na baterii, a to protože bývá ve výchozím nastavení zapnutá úspora energie. Přenastavením Možnosti pro baterii na Optimalizovat pro kvalitu obrazu ji vypnete a umožníte HDR i při provozu na baterii.

nastavit HDR v PC a ZPS X, optimalizovat pro kvalitu obrazu, notebooku
Zapněte si Optimalizovat pro kvalitu obrazu.

To samé je třeba provést i v nastavení níže u Přehrávání videa. Zde také zvolte Optimalizovat pro kvalitu videa

nastavit HDR v PC a ZPS X, optimalizovat pro kvalitu videa, notebook
V nastavení Přehrávání videa si nastavte Optimalizovat pro kvalitu videa. 

Aby byl dojem z HDR co nejlepší, je často potřeba vyladit ještě další nastavení v systému i na monitoru. Zkontrolujte si, že nemáte zapnuté noční osvětlení. Dále vypněte adaptivní jas obrazovky, aby se neměnil „na základě viditelné bílé plochy“. 

V případě samostatného monitoru také zkontrolujte, jestli v menu obrazovky najdete adaptivní jas, položku nazvanou Adaptive brightness nebo obdobně. Ta může dojem z HDR také negativně ovlivnit. Opět platí, že každý výrobce může mít podobné „vylepšení“ schováno někde jinde, a pokud jej má, dělá to především z důvodu energetických úspor.

Někteří výrobci toto adaptivní osvětlení nechávají zapnuté trvale a podle jeho síly se monitor na úpravu HDR fotek hodí nebo ne. Více na toto téma se dočtete v našem článku o výběru hardware.

Kalibrace monitoru

Ještě než si HDR nastavíte, doporučujeme zkalibrovat monitor. Pro tyto účely nabízí Microsoft store ke stažení zdarma aplikaci Windows HDR Calibration. Odkazuje vás na ni nastavení Windows a vyhledat ji lze i přes pole Hledat nebo přímo ve store (nabídka aplikací pro váš počítač). S její pomocí si HDR monitor správně zkalibrujete.

nastavit HDR v PC a ZPS X, Kalibrace, Widnows HDR Calibration
Aplikaci Windows HDR Calibration si můžete zdarma stáhnout v Microsoft store.

Celá základní kalibrace je velmi jednoduchá a intuitivní – následujte instrukce na obrazovce a posunujte jezdce tak, aby byly barevné obrazce nerozpoznatelné od zbytku obrazovky. V posledním kroku u nastavení sytosti barev se řiďte svým citem, případně prostě nechejte výchozí stav. 

Nastavení poměru SDR a HDR

Když máme vše povoleno a monitor zkalibrovaný, přejdeme k nastavení správného poměru SDR a HDR. Asi máte stále otevřené nastavení pro Obrazovku. Pokud ne, do Nastavení obrazovky se dostanete přes volbu pravého tlačítka myši na ploše obrazovky.

Pokud máte dva monitory, klikněte na ten, který máte v HDR, a rozklikněte si Používat HDR, které jsme si již zapnuli. 

nastavit HDR v PC a ZPS X, sva monitory
Pokud máte připojené dva monitory, klikněte na ten, který podporuje HDR. 

V části Jas obsahu v SDR táhlem rozhodujeme o tom, jaká část jasu bude vyhrazena pro HDR. Rozsah jasů chceme nastavit tak, aby nebyl obsah v SDR pro práci na počítači příliš tmavý.

Pokud pracujete na notebooku, tohle táhlo nebude s jasem dělat nic. Naopak si rezervu vyhrazenou pro HDR nastavíte fyzickým jasem monitoru například pomocí tlačítek. Čím vyšší běžný jas, tím menší rezerva pro HDR.

nastavit HDR v PC a ZPS X, jas obsahu v SDR
V sekci Jas obsahu v SDR táhlem upravíte, jaká část jasu bude vyhrazena pro HDR. 

Nastavení HDR v Zoner Photo Studio X

Míru jasu, kterého dosáhnete ve vysokém dynamickém rozsahu, uvidíte v Zoner Photo Studiu X pod Histogramem. Fotku si otevřete v modulu Vyvolat a v sekci Barevný styl zvolte HDR. Histogram se nyní rozdělil na dvě části, kde pracuje s SDR i HDR zobrazením. HDR část ukazuje, jakou rezervu (bílá linka) pro jas u fotky v HDR vaše současné nastavení monitoru a jeho výkon umožňují.

nastavit HDR v PC a ZPS X, histogram
Takto vypadá Histogram rozdělený na 2 sekce s částečně červenou linkou. 

Část bílé linky může být zbarvená červeně. To vám ukazuje, kolik jasu dostupného v datech pro HDR na vašem zařízení nezobrazíte. Co s tím? Buď se smíříte s tím, že tato obrazová data budou ořezána, nebo snížíte jas v HDR části fotky. A nebo si koupíte lepší HDR monitor. 

Kliknutím na ikonku sluníčka u Histogramu si zobrazíte přepaly. Barevná škála přepalů (od modré po červenou) je viditelná na základě schopnosti zobrazení monitoru (hodnoty EV).

Abyste viděli, jak vnímá bílou barvu SDR i HDR monitor, doporučujeme upravit si pozadí za fotkami na bílou barvu. V ZPS si otevřete Možnosti (Ctrl+M) Vzhled a u Barvy pozadí obrázku vyberte Vlastní a vedle zvolte bílou barvu. Změnu uložíte volbou Použít.

nastavit HDR v PC a ZPS X, nastavení bílého pozadí v ZPS X
Pro lepší srovnání si nastavte v ZPS X bílé pozadí. To nastavíte v Možnosti, sekce Vzhled a Barva pozadí obrázku. 

Na závěr ještě můžete upravit nastavení vyvážení SDR a HDR ve Windows, abyste dosáhli lepší rovnováhy mezi běžným jasem (v prostředí ZPS X) a upravovanou fotkou v HDR. 

U současných monitorů vždy budete hledat kompromis mezi dostatečně jasným obrazem (pro běžné použití) a přijatelnou rezervou pro HDR světla. Můžete si všimnout, že když se nám v HDR fotce zobrazuje intenzivnější bílá, pozadí okolo fotky se zdá šedé. To proto, že pro výchozí bílou není vyhrazeno více jasu.

Pro nastavení zobrazení HDR fotek v náhledu využijete ikonku HDR, která se nachází uprostřed v horní liště, hned vedle Rychlého náhledu

nastavit HDR v PC a ZPS X, ikonka HDR
Ikonku pro nastavení zobrazení HDR najdete v horní prostřední liště. 

Tato nastavení vám doporučujeme pokud možno nechat tak, jak jsou. 

Zde je jako výchozí nastavení Zobrazit Automaticky, což vám Automaticky zobrazí HDR, pokud vaše fotka v HDR je. Pokud není, zobrazí se vám SDR. Nastavení Ořezání jasu je také Automaticky a rozsah HDR je ve výchozím nastavení Podle monitoru. Pokud máte fotku upravenou v HDR i SDR a chcete se podívat na tu SDR, přepněte si režim zobrazení na Vynutit SDR

nastavit HDR v PC a ZPS X, Vynutit SDR
Pro zobrazení fotografie v režimu SDR přepněte režim zobrazení na Vynutit SDR.  

Když už víte, jak nastavit váš počítač i ZPS X, vrhněte se do úprav. A pokud Zoner Photo Studio X ještě nemáte, stáhněte si ho na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (2)

 1. Velice pěkné, ale je potřeba to v té kvalitě vytisknout, jinak jde jen o prezentaci fotek na monitoru možná nějaké TV,či pomocí dataprojektoru? Chybí tady nabídka monitorů které HDR podporují. Preferuji foto v papírové podobě a výstavním formátu.

  1. Dobrý den, Mirku,
   děkuji za komentář. V současné době HDR fotografie, o kterých se zde bavíme, vytisknout nelze. Skutečně tedy jde o úpravu a následnou prezentaci na HDR zařízeních. Děkuji také za připomínku týkající se chybějící nabídky monitorů. Odkaz na článek o výběru HDR zařízení byl do článku doplněn a přikládám ho i vám zde: https://www.milujemefotografii.cz/jaky-hardware-potrebujete-pro-upravu-fotek-v-hdr.
   Hezký den a hodně štěstí s úpravami fotek.:)
   Vanda | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *