Ušetřete místo na disku aneb jak najít a smazat duplicitní fotky

Ušetřete místo na disku aneb jak najít a smazat duplicitní fotky

Duplicitní fotky. Věc, se kterou bojuje spousta fotografů. Stačí zbytečné kopírování nebo trocha neopatrnosti při zálohování či přesouvání snímků a vytvoříte v počítači duplikáty, které zbytečně zabírají místo na disku. A navíc komplikují orientaci ve fotkách. Naštěstí existuje způsob, jak je rychle najít a odstranit.

I když se snažíte mít ve svých fotkách pořádek, občas se stane, že něco přehlédnete nebo omylem kliknete jinam a vytvoříte zbytečné kopie. A duplicitní fotky vám pak můžou v počítači zbytečně zabírat spoustu gigabytů.

Dohledávat a mazat je ručně bývá dost náročné. Jednodušší je využít Zoner Photo Studio. Nabízí totiž funkci Vyhledat stejné soubory, která umí využít informace uložené v EXIFu. Díky tomu spolehlivě najde všechny duplicitní fotografie.

Jak najít a smazat duplicitní fotky: funkce Vyhledat stejné soubory.
S vyhledáním duplicitních fotografií vám pomůže funkce Vyhledat stejné soubory.

Vyhledání duplicitních fotek

Možnost vyhledání duplikátů najdete v modulu Správce. Stačí v Menu rozbalit panel Organizovat a zvolit položku Vyhledat stejné soubory. Dále klikněte na ikonu Procházet a vyberte, ve které složce chcete duplikáty hledat.

Jak najít a smazat duplicitní fotografie: výběr složky.
Zvolte složku s fotkami.

Jak vyhledávání nastavit

Pro vyhledávání zvolte složku, do které ukládáte fotky. Případně, pokud chcete prohledat celý počítač, vyberte celý místní disk (C:).

Pamatujte přitom, že rychlost procesu závisí na tom, jaké množství souborů musí program prohledat. Pokud tedy zadáte hledání na celém disku, počítejte s tím, že to chvíli potrvá.

Před vyhledáváním (i po něm) můžete také zaškrtnout volbu Pouze soubory se stejným jménem. Hodí se, pokud víte, že máte duplikáty se stejným názvem v různých složkách.

bannermf_690x120

V našem příkladu ale potřebujeme najít a smazat hlavně fotky, které se při zálohování nakopírovaly dvakrát. Jsou tedy ve stejné složce a mají rozdílný název. Proto volbu necháváme neaktivní.

Na dalším řádku určíte, zda hledáte pouze soubory, které dokáže přečíst Zoner Photo Studio (tedy hlavně videa a fotky). Můžete ale hledat všechny soubory. Tato možnost se hodí, pokud prohledáváte celý počítač a ne jen vaše archivy fotek.

Pak už jen klikněte na Vyhledat a počkejte na zobrazení výsledků.

Jak najít a smazat duplicitní fotografie: výběr duplikátů ke smazání.
Výsledky vyhledávání s označenými duplicitními fotografiemi.

Zkontrolujte soubory

Program se poté pustí do prohledávání počítače. Když je hotové, objeví se tabulka, ve které vidíte duplikáty i originální snímky, které Zoner Photo Studio našlo.

Aby bylo vidět, které fotky patří k sobě, jsou související snímky stejně barevně označené. Zároveň jsou tak oddělené od dalších duplikátů.

Následně zvolte označení všech duplikátů v aktuální složce nebo i podsložkách. Pokud si nejste jistí, jestli je soubor opravdu stejný, nebo vás zajímá, o jakou fotku jde, klikněte na Informace o obrázku. Zobrazí se náhled snímku a všechny informace z EXIFu.

Jak najít a smazat duplicitní fotografie: zobrazení informací o souboru.
Zkontrolujte vybrané soubory.

Smažte duplikáty

Když jste si jistí, že chcete všechny označené fotky opravdu smazat, klikněte na tlačítko Smazat do koše.

Pokud jsou nalezené duplikáty jen zálohou, kterou jste zapomněli přesunout na jiný disk, zvolte možnost Přesunout.

Jak najít a smazat duplicitní fotky: smazání fotografií.
Smažte vybrané fotky a máte hotovo.

Ušetříte místo… spoustu místa

Jednou za čas doporučujeme vyhledávání duplicitních fotografií zkusit. Jen při tomto hledání jsem smazal z počítače víc než 10 GB nepotřebných souborů.

I když samozřejmě může být váš systém archivace a práce se soubory dokonalejší než můj, určitě se vyplatí vyzkoušet, jestli se přece jen nějaké duplikáty v počítači nepovalují. A pak se třeba můžete v komentářích pod článkem pochlubit, kolik místa jste ušetřili.

Ale hlavně zálohujte a mějte ve svých složkách pořádek!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.