Jak fotit portrét s koněm

Jak fotit portrét s koněm

Portréty s koněm jsou skvělým zpestřením vašeho portrétního portfolia. Pokud se na takové focení chystáte, uvítáte naše tipy. Není to totiž snadné – musíte hlídat jak koně, tak modelku, dbát na správné pózy a ještě k tomu ovládat foťák. A na to všechno máte většinou jenom chvíli, než se začne kůň nudit. Po přečtení tohoto článku vás už při prvním focení portrétu s koněm nic nepřekvapí.

V jednom z mých předešlých článků jsem psala o tom, jak fotit koně. Nyní se podíváme na to, jak skloubit portrétní focení a focení koní. S koněm můžete vyfotit jak modelku, tak děti nebo i celé rodiny. Stejně tak je možné do záběru zakomponovat více než jednoho koně. 

V tomto článku se ale zaměříme na tu nejjednodušší variantu – jedna modelka a jeden kůň. Zmínila jsem sice slovo „nejjednodušší“, nicméně sami se během focení možná přesvědčíte, že i tato základní kombinace vám dá dost zabrat. 

Toto focení je už z principu složitější než samotné focení koní nebo portrétů. Už proto, že musíte při focení kromě dalších věcí hlídat oba objekty. Není tady moc prostoru na nějaký kompromis, modelka i kůň musí na fotkách oba vypadat dobře. Na focení máte určitý omezený čas, po který bude kůň ochotný spolupracovat.

Příprava koně

Je důležité, aby byl kůň na focení připravený. To znamená, že bude vyčištěný, spokojený a v klidu. Ohledně přípravy koně na focení jsem se podrobněji rozepsala ve zmíněném článku o focení koní. Pokud se bude fotit s ohlávkou nebo komplet osedlaný, je důležité, aby tyto věci vypadaly dobře. Aby na sobě neměl například otrhanou zablácenou ohlávku, ve které se denně pase ve výběhu. Z mého pohledu je ideální fotit koně úplně bez ničeho, ale ne s každým koněm to lze realizovat.

Jak fotit portrét s koněm
Koně fotím úplně nejraději bez sedla, ohlávek a jiných rušivých prvků.
Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/400 s, f5.0, ISO 800.

Pokud je kůň na focení zvyklý, budete to mít jednodušší. Takový kůň už má alespoň nějakou představu, co se od něj bude očekávat, a dost možná bude za pamlsky alespoň chvíli spolupracovat. Pokud budete fotit s koněm, který na focení není moc zvyklý, nevěšte hlavu. On to možná časem pochopí taky. 

Jak popisuji i v předchozím článku, asistent je u tohoto focení víceméně nutností. Vy budete mít v ruce foťák a nebylo by pro vás zrovna jednoduché neustále odskakovat a rovnat koni nohy a modelce šaty. Na to tady není prostor, kůň vám dá pouze omezený čas, který je drahý.

Výběr a příprava modelky 

Co se týče stylu fotografií, tady záleží na konkrétním záměru, zda se jedná o specifické tématické focení nebo klasické portréty s koněm. Samozřejmě doporučuji přípravy nepodcenit a domluvit se na spolupráci s vizážistkou, ať je výsledek co nejlepší. Důležité je, aby se modelka koní nebála. Pokud se bude bát, kůň to vycítí a fotky podle toho budou i vypadat – focení nebude přirozené. 

Pokud možno tedy zvolte modelku, která má ke koním kladný vztah, v ideálním případě někoho, kdo i jezdí. Pokud je modelka zkušená jezdkyně, budou i fotky na koni vypadat mnohem lépe, než když na koně posadíte slečnu, která se svezla na koni jednou za život. V každém případě, pokud se jedná o váš projekt, doporučuji vybrat si raději jednodušší variantu.

Jak fotit portrét s koněm
Pokud fotíte modelku, která má s koňmi zkušenosti, budou i fotky v sedle působit věrohodněji. 
Nikon Z6, Sigma Art 85/1.4, 1/125 s, f 6.3, ISO 2500.

Ohnisková vzdálenost a clona

Z důvodu zkreslení doporučuji u full frame fotoaparátů pracovat s ohnisky v rozmezí 50-200 mm, ale není to pravidlem, někomu můžou vyhovovat i kratší ohniska. Mezi mé oblíbence na portréty s koňmi patří 50 mm a 85 mm a někdy taky ráda sáhnu po zoomu 70-200. Co se týče clony, záleží na vašem záměru. Já mám u těchto fotografií ve většině případů ráda ostrý jak obličej modelky, tak hlavu koně, takže se nejčastěji pohybují kolem clonových čísel 4-5,6. 

Jak fotit portrét s koněm
Toto je nejjednodušší póza, jakou můžete při focení modelky s koněm vytvořit. Stačí už jenom pohlídat výraz modelky a uši koně a máte vyhráno. 
Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/160 s, f 5.0, ISO 250.

Průběh focení a vhodné pózy

Nezapomeňte si pohlídat, aby měl kůň uši vepředu. Na fotkách to vždycky vypadá mnohem lépe než uši vzadu. Výjimku pak tvoří určité situace, například, když se kůň pase nebo modelka dává koni pusu, apod. Poodhalím vám způsoby, jakými docílit toho, aby měl kůň uši vepředu. 

V začátcích focení dokáže kůň často udržet největší pozornost, takže je třeba toho využít. Někdy stačí na něj jenom zavolat a uši už jsou nachystané, jindy je potřeba zašustit sáčkem nebo vydat nějaký divný zvuk. Později už jeho pozornost klesá. Jakmile tyto finty přestanou fungovat, přichází na řadu mobil s připravenými zvuky koní. 

Internet je plný různých videí se zvuky, takže si každý jistě najde ty své, které toho konkrétního koně zaujmou. Pokud žádná z popsaných variant nefunguje a kůň má i přes využití všech těchto metod stále uši jako oslík, je tu ještě možnost udělat například fotky s pasoucím se koněm, které mají také své kouzlo.

Jak fotit portrét s koněm
I s pasoucím se koněm můžete vytvořit zajímavé záběry.
Nikon Z6, NIKKOR Z 50mm f/1.8 S, 1/250 s, f4.0, ISO 160.

Mezi základní pózy bych zahrnula určitě standardní portrét s koněm, tedy hlavu modelky a hlavu koně vedle sebe a pak taky modelku sedící na koni. Z obou zmíněných variant lze získat víc záběrů, stačí pozměnit úhel, případně ohnisko. Nebojte se do záběru zapojit i ruce, které mohou objímat koni hlavu. Pokud se modelka opravdu koní nebojí, nebude jí dělat problém si například hlavu koně v průběhu focení srovnat a posunout dle potřeby. Případně k tomu využijte pomoci asistenta. 

Modelka sedící na koni se pak může klidně předklonit blíž k hlavě koně. Pokud fotíte koně s ohlávkou a vodítkem nebo uzdečkou, hlídejte si, aby vodítko i otěže byly spíše volnější. Obě otěže by také měly být stejně prověšené. V opačném případě to může navodit svázaný dojem. V případě, že fotíte s koněm, který zvládá víc než jenom v klidu stát, ale například si dokáže třeba na povel poklonu nebo si lehnout, určitě toho využijte, fotky to obohatí. 

Jak fotit portrét s koněm
Pokud si kůň během focení ať už na povel nebo sám od sebe lehne, využijte toho.
Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/160 s, f 5.6, ISO 100.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJana Máčková

Fotografii se věnuji od roku 2003, kdy se mi do rukou dostal první digitální kompakt. Nejraději fotím lidi a zvířata. Zaměřuji se především na focení svateb, portrétů a rodin s dětmi. Ve volném čase ráda cestuji a doplňuji své portfolio i o fotografie z různých koutů světa. V současnosti je focení mojí prací, která mě živí, a zároveň je mým koníčkem. Fotky můžete vidět na mých webových stránkách a na Facebooku.

Komentáře (2)

  1. Chtěla bych si vybrat fotku koně a k němu dat svou vlastní jde to a jak to objednat dekuji

    1. Zdravíme Vás, Ivano, máme radost z Vašeho zájmu. Jestli jsme Vás dobře pochopili, jde vám o změnu pozadí. Zkuste mrknout na naše články na toto téma: https://www.milujemefotografii.cz/jak-vytvorit-pruhledne-pozadi, popř.:
      https://www.zoner.cz/photo-studio/fotopredmety.aspx

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *