Jak fotit polární záři aneb štěstí přeje připraveným

Opět je tady období polární záře a řada z nás se ji vydá lovit se svým fotoaparátem. Je to úchvatný zážitek a na snímcích mnohdy ještě krásnější než ve skutečnosti. Je čas vyrazit na sever do polárních krajin a naplno využít sezonu. Přečtěte si, kde polární záři hledat a jak ji fotit.

Pro nás, středoevropany, je nejsnazším a do určité míry nejjistějším místem sever kontinentu – Norsko, Švédsko, Finsko, Špicberky či velmi populární Island. Někdy se uvádí také sever Skotska. Obecně se dá říci, že čím vyšší je zeměpisná šířka, tím se šance na spatření Aurory Borealis zvyšuje. Nejvhodnější doba pro pozorování je od října do března.

Kde polární záři hledat

Kromě  blízkosti k polárnímu kruhu je základem k úspěchu také správné místo bez světelného znečištění. Přestože mám Island rád, tak za polární září jezdím mnohem častěji do oblasti mezi Kirunou (Jukkasjärvi), Narvikem a  Tromsem. V tomto trojúhelníku se nachází i vyhlášený národní park Abisko, kde je dokonce i pozorovací středisko. Rozkládá se tam také zvláštní jezero Abiskojaure. Zvláštní je tím, že se nad ním nikdy netvoří mračna a proto je to ideální místo pro naše potřeby. Zmínit musím také Lofoty. Ty nabízí překrásné scenérie, ale také často nestabilní počasí, hlavně v období prosince a ledna. V únoru a březnu je již příroda přívětivější.

Jak fotit polární záři

Mně osobně se vždy nejvíce dařilo kolem Tromsa a dokonce překvapivě i přímo ve městě, kde je několik vyhlášených míst. Třeba rozsáhlý vrchol Floyfjellet, na který vede kromě mnoha cest také   lanovka. Město samo o sobě má velmi příjemnou atmosféru a nabízí řadu dalších možností podle naturelu cestovatele – fotografa. Od toulek polární krajinou, přes zajímavou moderní architekturu až po výlety za velrybami. 

Za samotnou Aurorou Borealis pak řada místních agentur nabízí noční výjezdy, až hony, ale já preferuji samostatný pohyb v krajině a jistý klid. V současnosti je řada aplikací, které předpovídají její intenzitu, pravděpodobnost a  někdy i polohu. Ty určitě pomůžou se základní orientací a hledáním. Nejpopulárnější jsou Aurora Forecast nebo Aurora Alerts. 

Jak fotit polární záři
Buďte pozorní. Navzdory aplikacím na vás může polární záře vykouknout, i když to zrovna nečekáte. Canon EOS 5D Mark IV, 15, 12 mm, f/5.6, ISO 2000.

Jak se na polární záři vybavit

Polární záři můžete nalézt buď na horizontu nebo přímo nad hlavou. Je to jev, který se mění v čase, zesiluje, slábne, odeznívá a opět se vrací v pohybech barevných závojů a někdy až záblescích světel. Nejčastěji je v tónech zelené a purpurové barvy, ale někdy rozehraje obloha tak barevné divadlo, až se tají dech. Jedná se o velmi rychlé akce, proto štěstí přeje připraveným.

Jak fotit polární záři
Canon EOS 5D Mark IV, 15, 14 mm, f/5.6, ISO 3200.

Pro focení polární záře je nezbytný stabilní a pevný stativ, protože na severu často fouká a u lehkých stativů tak dochází k mírnému chvění. Já fotím v 95 % na manuální ostření, protože autofocus mívá ve tmě problémy. Je dobré se chytit nějakého objektu či jasného bodu nebo experimentovat s  ostřením na nekonečno. 

Také se vyplatí znát možnosti svého foťáku, a to hlavně použitelnost citlivosti. Ta hraje logicky roli v nastavení. Já běžně používám hodnoty kolem 800-3200 ISO, clonu kolem f/5,6 a čas podle intenzity záře. Od cca 1/4 až po 15 sekund. Delší čas již kvůli pohybu Země dělá z hvězd čárky a tomu se ve většině případů snažím vyhnout.

Pohlídejte si čas, objektivy a hlavně teplé oblečení

Doporučuji použít dlouhý expoziční čas. Na pozorování nenápadná a slabá záře na obzoru může po 10 vteřinách expozice vypadat na fotce skvěle. Naopak jsem u fjordu zažil záři, která byla tak silná, že šla skoro fotit z ruky, protože bylo světlo jak ve dne. I tady je velmi pěkné použít dlouhý čas a zároveň lze snižovat ISO.

Jak fotit polární záři

Výběr objektivů je volbou preference fotografa. Obecně však platí, že vhodné je některé ze širších ohnisek. Žádná rada není vždy univerzální a pokud chcete zachytit polární záři nad objekty či dnes tolik populárně s lidmi, tak budete ostřit na ně. Lidé se dají například dosvítit baterkou, což vytváří pěkný efekt. Focení vám velmi usnadní dálková spoušť a také použití formátu RAW.

Jak fotit polární záři

Při výpravě na sever je nezbytné počítat také s dobrým vybavením pro sebe, protože několik hodin v terénu vyžaduje dobré boty i teplé oblečení. Pokud jednou prochladnete, už se velmi obtížně budete zahřívat. Prochládat bude také váš fotoaparát a proto je důležité zabalit rezervní akumulátory – ty se totiž kvůli zimě budou vybíjet mnohem rychleji, než jste zvyklí. 

Jak fotit polární záři
Teplé oblečení opravdu nepodceňte a počítejte s tvrdými podmínkami. Sněhové závěje vás šetřit nebudou. Canon EOS-1D X, 20, 21 mm, f/5.6, ISO 1600.

Cesta za polární září je velký zážitek a i přes veškeré pečlivé přípravy je nezbytná, jako u mnoha výprav za focením, ta správná dávka štěstí. Věřím, že při vás bude štěstí stát a uděláte spoustu skvělých fotek!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJakub Moravec

Protože cestuji, tak fotím. A aby bylo stále co fotit, tak cestuji. A to nejen do dalekých destinací, kam jezdím někdy také jako průvodce, ale třeba jen na okraj Prahy. Obojí mě zaujalo již ve skautském oddílu a od té doby mě provází životem. Cestování i focení jsou láskou a koníčkem a dnes (mnohdy ve spojení s marketingem) vlastně i obživou. Zbytek zaplňuje whisky. Nejen její ochutnávání, ale i povídání o ní a degustace. No a... a její focení.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *