Jak rychle zpracovat fotky? Využijte hromadné úpravy

Využijte hromadné úpravy fotek pro rychlejší zpracování snímků

Hromadné úpravy jsou jednou z cest, jak rychle upravit větší množství snímků. Program Zoner Photo Studio X k tomuto účelu nabízí funkci Hromadný filtr, s jejíž pomocí můžete zautomatizovat několik po sobě jdoucích kroků, a výrazně si tak ušetřit čas strávený úpravami snímků. 

Hromadný filtr je vhodné používat v případech, kdy požadujete stejné výsledky u většího množství snímků – například v případě, kdy chcete změnit velikost u více fotografií, přidat rámeček nebo zvýšit kontrast. Pokud ale potřebujete upravovat každý snímek individuálně, jako například pomocí křivek, není pro takovou úpravu Hromadný filtr vhodný.

Výběr snímků je základ

Předtím, než spustíte Hromadný filtr, si musíte vybrat snímky, na které chcete filtr aplikovat. Myslete ale na základní pravidlo práce s fotografiemi: vždy pracujte s kopiemi originálních snímků. V případě použití Hromadného filtru to platí dvojnásob. 

Omylem spuštěný filtr jen stěží zastavíte bez újmy na větším množství snímků a originály ztratíte.

Další možností je vytvořit kopie snímků pomocí Hromadného přejmenování. Jak na to vám ukážeme o několik řádků níže.

Využijte hromadné úpravy fotek, hromadný filtr
Hromadný filtr najdete v Menu > Upravit > Hromadný filtr nebo stisknutím klávesové zkratky Ctrl+Q.

Jakmile máte skupinu snímků vybranou, zvolte ve Správci v menu Upravit > Hromadný filtr (Ctrl+Q). Můžete ho zvolit také kliknutím na ikonku pro Hromadný filtr, kterou najdete v Navigační a nástrojové liště ve všech modulech. 

Využijte hromadné úpravy fotek, navigační a nástrojová lišta
Hromadný filtr je také v Nástrojové a navigační liště. 

Hromadný filtr se vám otevře v novém dialogovém okně. 

  • V levém sloupci se zobrazí vybrané snímky. 
  • Uprostřed najdete náhled původního snímku a vedle něj náhled snímku po úpravách. 
  • V pravém sloupci jsou zobrazeny vybrané filtry.

Rozložení náhledů můžete změnit ikonami nad fotografiemi. V tomto pracovním prostředí si také můžete zobrazit histogram, přepaly nebo informace o snímku

Využijte hromadné úpravy fotek, přepaly a histogram
Rozhraní Hromadného filtru. Zobrazte si histogram, přepaly nebo informace o fotografii.

Navolte si potřebné filtry

Pro výběr filtrů slouží tlačítko „+ Přidat filtr“ vpravo nahoře. Poté se vám zobrazí nové okno Přidat filtr, kde najdete více než padesát filtrů pro úpravy.

Využijte hromadné úpravy fotek, přidat filtr
Kompletní nabídka filtrů, které je možné vybrat z prostředí hromadných úprav.

Pak už jen stačí si vybrat potřebný filtr a pomocí tlačítka OK volbu potvrdit. Postupně si tímto způsobem vyberte všechny filtry, které chcete na fotografie použít. 

Pořadí filtrů volte logicky

Velmi důležitým krokem je také volba pořadí jednotlivých filtrů tak, aby po sobě logicky následovaly. Pokud si nejste jistí, jaký sled filtrů zvolit, řiďte se vlastní intuicí. Například změna velikosti snímku nebo konverze souboru by měla být vždy mezi posledními úpravami, stejně tak doostření snímku by mělo následovat až po zmenšení a podobně. 

Pořadí filtrů můžete kdykoliv změnit. Stejně tak můžete kterýkoliv z nich později vypnout. Stačí využít zatržítko vedle názvu daného filtru.

Využijte hromadné úpravy fotek, odebrat filtr, přesunout filtr
Zvolené filtry snadno dodatečně vypnete nebo změníte jejich pořadí.

Pokud chcete některý z filtrů úplně odebrat ze seznamu, klepněte na tlačítko „− Odebrat filtr“.

Nastavení hromadného filtru si můžete uložit kliknutím na ikonu diskety. Jednoduše se k němu můžete vrátit, kdykoliv potřebujete.

V okamžiku, kdy budete mít vše vyladěno a nastaveno podle vlastních představ, klikněte na tlačítko Použít nebo Použít na vše. V prvním případě se aplikují úpravy pouze na obrázek aktuálně vybraný v levém náhledovém panelu. V druhém případě Zoner Photo Studio X upraví všechny vybrané snímky.

Vytvořte kopie pomocí Hromadného přejmenování

Mezi úpravami, které najdete v nabídce Hromadných filtrů, je i Přejmenování. S jeho pomocí dokážete nejen změnit název snímků, ale také vytvořit jejich kopie. Stačí zadat jiný klíč názvu. Zoner Photo Studio X poté automaticky vytvoří nové soubory s tímto jménem.

Využijte hromadné úpravy fotek, hromadné přejmenování
Hromadné přejmenování najdete v pravém panelu v modulu Správce pod Hromadnými operacemi. 

Hromadné přejmenování spustíte v pravém panelu modulu Správce v sekci Hromadné operace. Další cesta je ve Správci kliknutím na Menu > Organizovat > Hromadné přejmenování nebo zmáčknout Ctrl+Shift+Q.

Udělejte si pořádek ve svém fotoarchivu a naučte se přejmenovávat soubory

Pomocí Hromadných filtrů a Přejmenování upravené fotografie také rovnou přesunete. Stačí vybrat složku, kam chcete fotografie vložit. Jednoduše je tak nejen upravíte, ale rovnou přesunete třeba do složky Hotové.

Využijte hromadné úpravy fotek, nastavení hromadného přejmenování
Nastavte si vlastní názvy souborů pomocí přípon a zvolte kam se vám mají fotky uložit.

Pomocí Hromadných filtrů do fotografií doplníte i svůj podpis nebo třeba upravíte jejich velikost. Oceníte to, zejména pokud plánujete snímky publikovat.

Otestujte si Hromadné filtry na vlastních fotografiích. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí a vyzkoušejte si, jak vám ulehčí práci.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *