Fotoworkshop jako žádný jiný – co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023

Fotoworkshop jako žádný jiný - co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023

Workshopy o focení, s možností fotit v různém prostředí, něco se naučit a vyzkoušet si novou techniku, se pořádají na různých místech vcelku často. Přemýšlíte, co se na takové akci může návštěvník dozvědět, jestli se něco naučí, a co může zažít? Přečtete si reportáž ze 3. ročníku Fotomejdanu, který se konal v neděli 17. září 2023. 

Na této celodenní akci přímo pod střechou moderní budovy radnice Prahy 12 reprezentovala Zoner Photo Studio naše ambasadorka Soňa Šerá. Pořadatelem byl, tak jako v předchozích ročnících, Ateliér v továrně a byla to parádní jízda. Pojďte si se Soňou zažít tento den, možná vás reportáž naláká a podobný workshop si také budete chtít zažít.

Jak to tedy probíhalo?

Po ranní registraci, akci zahájil jeden z pořadatelů, Antonín Lavrenčík. V průběhu celého dne probíhaly pod vedením zkušených lektorů na 10 stagích různé workshopy, kde pózovaly krásné modelky a sympatičtí pánové. 

Osobně nejraději fotím přirozenost, bez kostýmů a kulis, takže tohle pro mě byla výzva. Atmosféra byla velmi příjemná a nechyběly ani přátelské rozhovory s kolegy fotografy či modelkami. Pro svou tvorbu se mi podařilo nasbírat neocenitelné inspirace, zejména proto, že jsem si mohla vyzkoušet i ty fotografické žánry, které obvykle nefotím. Jednoduše sen každého fotografa

Na místě nechyběla možnost půjčit si k vyzkoušení a testování fotoaparáty i objektivy různých značek, například Sony, Canon, Nikon, Sigma a další. Jedním z partnerů byla i společnost CEWE, kde si účastníci workshopů mohli tisknout své fotografie.

Já jsem si u stánku Nikon půjčila na testování Nikon Z 7, a následně pak u stánku Sigmy objektivy Sigma ART 40mm f/1.4 a 85mm f/1,4. Musím přiznat, že jsem si tuto techniku zamilovala a nezbývá mi nic jiného než začít šetřit.

Růžová fashion stage

Mojí první fotomejdanovou zastávkou byla Růžová fashion stage. Lektorka Lenka Seničová scénu designovala pomocí jedné dominantní barvy a vytvořila tak výrazný monochromatický dojem s důrazem na eleganci a ženskost. Vše v duchu: Jen růžová to může být… Vynikla tak krásná modelka ve slušivém outfitu a krásným make-upem. 

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Růžová fashion stage

Geometrie a elegance

Další stage, kterou jsem navštívila, se jmenovala Geometrie a elegance. Tady hrály barvy opět hlavní roli, tentokrát pastelové odstíny. Scénu od Edity Bízové symbolizovala jednoduchost a elegance okořeněná geometrickými prvky. Šaty i celá scéna nebyly úplně jednoduché na přípravu, ale vše se povedlo a vyšly z toho parádní fotky. U téhle scény jsem fotila už na svůj Nikon D750 s vypůjčeným artovým sklem 40 mm od Sigmy. 

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Geometrie a elegace

Dívka pod hladinou

Na většině fotografických workshopů pořadatelé nepodceňují dobrý catering, a tak po pauze na výbornou kávu pokračuji na další workshop. Tentokrát jsem si vyjela výtahem až nahoru na terasu, kde pražilo ještě letní slunce. Tam byla pod stanem připravena scéna Dívka pod hladinou od velmi inspirativní fotografky Báry Biňovcové

Bářinu tvorbu sleduji a obdivuji už dlouho, takže za možnost setkat se s ní jsem byla velmi ráda. Protože se sama uměleckému portrétu věnuji nejvíce, byla pro mě tato stage velmi inspirující a absolvovala jsem tuto scénu ještě jednou odpoledne. 

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Dívka pod hladinou, Eliška

Modelkou byla nádherná Eliška, která tak úplně pod vodou nebyla, ale scéna byla připravena tak, že hra světel, stínů a odrazů vody odvedla svou práci dokonale. Tady vznikly opravdu skvělé fotky! Na terase bylo, jako bonus, připraveno akvárium s vodou, které skvěle využila právě lektorka Bára, a ta už tedy pod vodou opravdu byla!

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Dívka pod hladinou. Barboda, akvárko

Dívka nad šachovnicí

Na tuto stage ve stylu Fine-art od Lenky Laňkové jsem si do stánku Sigmy zašla vyměnit objektiv za 85mm. Hodně jsem se těšila na modelku, se kterou jsem si již dlouho přála mít fotky. Dívka nad šachovnicí a dokonalá Maruška Hlávková. Kombinace jejích zrzavých vlasů, pozadí na scéně a šachovnice byla vynikající. 

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Dívka nad šachovnicí

Střepy a zrcadlení

Další stage Střepy a zrcadlení byla tentokrát pod vedením mužského lektora a tím byl František Konopa. V odrazech zrcadel jsme fotili modelku Máju, Máju a zase Máju… a ve střepech pak Natálii. Střepům se podařilo dostat do fotky velmi zajímavé tvary a odrazy. Tady už jsem fotila svou pevnou padesátkou (objektiv s pevným ohniskem 50 mm).

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, střepy a zrcadlení

Low key portrét / Zlatá královna

Každá stage měla své časy otevření a zanedlouho se měla otevřít Low key portrét / Zlatá královna od Martiny Stiborové. Tato scéna byla celá zlatá, jak již sám název napověděl. Převažoval vysoký kontrast světelstínů, který scéně dodal tajemně královský vzhled. Tyhle fotky jsou jednoduše božské, stejně jako krásná Tereza v nádherném outfitu s dokonalým líčením a šperky.

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Zlatá královna

Akt / Stolování ve třech

Zůstala jsem ve čtvrtém patře budovy městské radnice, kde probíhalo focení na scéně Akt / Stolování ve třech, pod vedením lektora Karla Richtra. Některé fotografky namítaly, že je velká škoda, že jsou nahé pouze ženy a muž si tam sedí v obleku. Přesto byla tato stage plná smyslnosti a intimity. 

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Akty, Akt, Stolování ve třech

Red contemporary stage

Den se pomalu schyloval ke konci a já se vydala na předposlední scénu, jedinou se zábleskovými světly – Red contemporary stage od Lucie Maršíkové. Tam na nás čekala famózní modelka Neli, která tančila a do fotografií promítla dynamičnost a emoce.

Vše se neslo v rudém tónu – pro fotografy nepříliš oblíbené barvě a přesto jsem za tuto zkušenost se záblesky ráda.

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Red contemporary stage

Cyberpunk Cosplay neonové město

Úplně nakonec jsem si nechala téma Cyberpunk Cosplay neonové město, kterému jsem se při své fotografické profesi tak trochu vyhýbala. Nyní se mi naskytla příležitost a já neváhala ani minutu. Tahle foto stage od Yume s modelkou Maki-kami pro mě byla nesmírně zajímavou zkušeností a mohla jsem si zde vyzkoušet něco úplně nového.

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, Cosplay, neon

Bohužel jsem nestihla stage Dramatický portrét hasiče od Martina Vinaře. Něco málo jsem zahlédla a budu doufat, že se mi ještě naskytne příležitost si něco podobného vyfotit. 

Letošní ročník Fotomejdanu se nesl v duchu hozené rukavice AI. Jednotlivé scény vizualizovala podle zadání umělá inteligence, a účastníci měli za úkol stejné téma vzít do vlastních rukou a do každé stage vložit srdce, um a kreativitu!

Podívejte se na vizualizaci scény Dramatický portrét hasiče vytvořenou pomocí AI.

co jste mohli zažít na Fotomejdanu 2023, AI ilustrace scény, hasiči

Z Fotomejdanu jsem si odnesla plnou paměťovou kartu, vybité baterky, spoustu inspirace, a parádní fotky. Byl to skvělý zážitek, nasbírala jsem nové kontakty a domů jsem přišla s příjemně unaveným tělem (svým i Nikoňáckým). Také jsem zjistila, že nutně potřebuji nové tělo (pěkně děkuju stánku Nikon, po zkušenosti s modelem Z si ho budu muset pořídit) a taky by to chtělo rozšířit si fotobatoh o nějaký ten artový objektiv (a tady zas děkuju Sigmě)!

Mám radost, že jsem to zvládla a těším se zase na další ročník! 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorSoňa Šerá

Jsem absolventkou umělecké konzervatoře v oboru výtvarná fotografie. Fotografování je nedílnou součástí mého života, je to můj životní styl a stále se v tomto oboru vzdělávám. Zaměřuji se na originální portréty s důrazem na uměleckou fotografii bez extrémních retuší. Šerosvit, minimalismus a černobílé fotky, ale nevyhýbám se ani barvám. Pravidelně se zúčastňuji různých fotografických soutěží i publikování svých prací převážně v českých časopisech (FotoVideo, Československá fotografie a Digitální foto). Můžete mě také často potkat v divadle RockOpera Praha.

Komentáře (1)

  1. Vrátil jsem se po několika týdnech opět k tomuto článku a přečetl si ho znovu se zaujetím. Různá témata jsou zajímavá, ovšem nejvíce mne zaujal snímek „Dívka nad šachovnicí“.
    IA jsem ještě nezačal používat, ale na posledním snímku s hasičem je to parádní 👌, jakož i cyberpunk nebo „Stolování ve třech“.
    A „Zlatá královna“ ? , nádhera ☝, a tak se ptám: Jaký máme termín na FOTOMEJDAN 2024 ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *