Fotografujte portréty i na přímém slunci

Letní měsíce znamenají více slunce, což taky znamená ostré a přímé světlo – jedno z nejnepříjemnějších světel na fotografování vůbec. Co dělat v případech, kdy prostě fotografovat potřebujete, ale slunce je proti vám a vy nemáte ani blesk na vyvážení? Jak jednoduše a elegantně vyřešit tento problém, si ukážeme v tomto článku.

Přímé polední slunce a ostré světlo nepatří mezi ty nejlepší podmínky pro portrétní fotografii. Modelu svítí do očí, takže přimhuřuje oči a jeho výrazy nejsou zrovna ideální. Navíc jsou na tváři moc ostré stíny, které by v konečném důsledku nevadily, kdybychom portrét osvítili na takzvaného Rembrandta neboli na trojúhelník – tak, jak je tomu na následující fotografii, kde se pod okem tvoří trojúhelník.

Svícení na Rembranta. Typický je trojúhelník pod okem.jpg
Svícení na Rembranta. Typický je trojúhelník pod okem.

Avšak dosáhnout příjemného výrazu v těchto světelných podmínkách je takřka nemožné. Řešení této situace nabízí difuzor. Difuzor se podobá odrazce, je tam však jeden rozdíl – neodráží světlo, ale rozptyluje ho. Difuzory v sobě mívají mnoho odrazek (typu 6 in 1, 8 in 1 a tak dále). Nejčastěji se jedná o průsvitnou bílou látku, která je natažená na kovové konstrukci.

Práce s difuzorem

Při fotografování s difuzorem budete potřebovat asistenta. Pomoct vám ale může kdokoli, dokonce i úplný fotografický neznalec.

Úlohou difuzoru je zastínit fotografovanou osobu, nebo jen část fotografované osoby (například tvář), rozptýlit světlo, a vytvořit tak lepší světelné podmínky pro fotografování. Pomocníkovi stačí říct, aby zastínil tvář modelu. A vy tak můžete pohodlně fotografovat.

Praktická ukázka ze zákulisí - fotografování s difuzorem.jpg
Praktická ukázka ze zákulisí – fotografování s difuzorem.
Portrét dívky byl vyfotografovaný pomocí difuzoru.jpg
Portrét dívky byl vyfotografovaný pomocí difuzoru.

Difuzor a odrazka

Další zajímavá kombinace dvou na první pohled podobných zařízení je kombinace difuzoru a odrazky. Takto použitá zařízení vytvoří velmi příznivé světelné podmínky i za velmi ostrého slunce. Častokrát k jeho použití stačí jenom jeden asistent.

Použití odrazky a difuzoru v praxi.jpg
Použití odrazky a difuzoru v praxi.
Výsledný efekt je na tak malý „trik
Výsledný efekt je na tak malý „trik“ velmi slušný. Plastické světlo seshora v kombinaci s odraženým světlem zespodu vám vytvoří téměř ideální podmínky.

Nebuďte líní a svlečte ji!

Ne modelku, ale odrazku, pod kterou se skrývá difuzor. Řada fotografů totiž difuzor pozná a dokonce ho i vlastní, ale nepoužívá ho. Již zmiňované multifunkční odrazové desky mají i funkci difuzoru, je však třeba jí „svléct“ všechny odrazové vrstvy. Ty častokrát zůstanou natažené na difuzoru a fotografové se ho přesto jako difuzor snaží použít. Problém je ale v tom, že takto použitá odrazová deska nerozptyluje světlo, ale jenom stíní.

Rozdíl v použití difuzoru a odrazky. Fotografie s difuzním světlem.jpg
Rozdíl v použití difuzoru a odrazky. Fotografie s difuzním světlem.
Fotografie je pouze zastíněná odrazkou.jpg
Fotografie je pouze zastíněná odrazkou.

Jinak stále platí klasické pravidla o fotografování portrétu: ostření na oči, hloubka ostrosti minimálně od špičky a kousek za oči. Pokud si však můžete vybírat, fotografujte raději v lepších podmínkách než je ostré polední slunce.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *