Fotografování v cizích zemích: Maroko

Letos jsem na dovolenou vyrazil do Maroka. Muslimská země ležící na severozápadě Afriky je ze všech severoafrických zemí nejbezpečnější. I přesto tam narazíte na spoustu lidí, kteří nebudou rádi, že se v jejich blízkosti touláte s fotoaparátem, případně po vás budou chtít peníze za fotku. Čeho si všímat a na co si dát pozor při fotografování v cizích zemích?

Unikátnost

Jiný kraj, jiný mrav. Ať už cestujete kamkoliv, každá země je unikátní a zásadní otázka je: „Čím se liší od ostatních?“ Odpověď si už ale musíte najít sami. Dobrá příprava před cestou vám však hledání usnadní. Inspirujte se tipy a radami na internetu a nezapomeňte nakouknout i do tištěných průvodců po cizích zemích, v nichž najdete i další užitečné informace.

Například to, že marocké město Fes se pyšní medínou (starou částí města) s tisíci úzkými uličkami, plnou obchodů a místních řemeslníků, si snadno zjistíte na internetu. Zbytek však už musíte vypozorovat na místě.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/11, ISO 200 Po medíně běhá spousta dětí, které fungují jako poslíčci nebo radí turistům.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/11, ISO 200
Po medíně běhá spousta dětí, které fungují jako poslíčci nebo radí turistům.

Fotografování není povinnost

Londýn, Paříž, New York. Světoznámá místa a hlavní lákadla turistů. Pořídit si fotku Eiffelovky, Big Benu nebo Empire State Building je prostě povinnost. Jenže tato místa jsou nafocena už tolikrát a jsou tak proslulá, že jen těžko vytvoříte originální fotku.

Zkuste se zaměřit pouze na konkrétní detail nebo oblast. Nebo počkejte na neobvyklou situaci nebo čas. Vyhraďte si dostatek času. Někdy je potřeba počkat si na dobrou fotku i několik hodin, popřípadě vyfotit několik stovek fotografií, než najdete tu pravou.

Například ve městě Fes jsou hlavním turistickým lákadlem koželužny, v nichž se postup na zpracování kůže se nezměnil od středověku. Ani já jsem si však nenechal ujít návštěvu tohoto místa a snažil jsem se pořídit originální snímek. Fotografie z koželužen zachycuje pouze část výrobny. Snažil jsem se na ní zachytit geometrii a pravidelnost doplněnou o lidský faktor.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/16, ISO 200 Koželužny jsou hlavním turistickým lákadlem ve Fesu.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/16, ISO 200
Koželužny jsou hlavním turistickým lákadlem ve Fesu.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/2.0, ISO 1600 V přímořských zemích ožívají města v nočních hodinách, a tak i v menších uličkách a zákoutích narazíte na spoustu lidí.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/2.0, ISO 1600
V přímořských zemích ožívají města v nočních hodinách, a tak i v menších uličkách a zákoutích narazíte na spoustu lidí.

Trochu jiný úhel pohledu

V cizím městě toho člověk zažije hodně i mimo turistická lákadla. Nechte se ubytovat u místních a poznejte, jak žijí. Seznamte se s jejich zvyky a kulturou.

V dnešní době je například velice populární takzvaný CouchSurfing – sociální síť, na níž lidé hledají a nabízí ubytování zdarma. Přijedete do cizího města a místo toho, abyste platili za hotel, se můžete zdarma ubytovat přímo u lidí, kteří v daném místě roky žijí. A taky můžete získat řadu užitečných tipů, co v daném místě stojí za to vidět – včetně krásných míst, o nichž ne všichni turisté vědí.

V Maroku jsem však CouchSurfingu nevyužil. Nicméně u jedněch Maročanů jsem přespal, nocleh jsem si však domlouval až na místě. Maročané jsou tomu celkem otevření a často si zvou turisty domů, kde jim nabídnou i místní jídlo.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/180 s, f/2.0, ISO 3200 V rodinném domě.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/180 s, f/2.0, ISO 3200
V rodinném domě.

Za námahu určitě stojí objevit i nádherné výhledy z neobvyklých míst. Právě díky místním jsme s kolegou spali na nejedné střeše a lezli po hradbách nad městem.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/30 s, f/1.4, ISO 2500 Grilovačka v marockém stylu. Marrákéš.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/30 s, f/1.4, ISO 2500
Grilovačka v marockém stylu. Marrákéš.

Hlavní město

Hlavní města mají vždycky něco do sebe a něco „navíc“. Ať už v dobrém nebo špatném smyslu. Konkrétně v případě Maroka je v Rabatu více lidí, kteří se domluví anglicky a kteří znají nejen Pavla Nedvěda, ale i Václava Havla. Dá se tu sehnat pivo a jsou tak nějak víc v pohodě. Návštěvu hlavního města byste neměli opomenout.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/14, ISO 200 Rabat
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/14, ISO 200
Rabat

A jak ti Maročani vlastně vypadají?

Několik portrétů domácích obyvatel by určitě nemělo chybět ve finálním souboru fotek.

V takých situacích je dobré znát mentalitu a zvyky místních, abyste předešli nepříjemným konfrontacím. Někdy stačí předstírat, že fotíte něco jiného, někdy je však komunikace potřeba. Snažte se proto být při focení neviditelní, ale myslete také na to, že ne všem se může líbit, že je fotíte. Někde po vás budou dokonce chtít peníze za fotku.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/200 s, f/4.0, ISO 200 Pouliční umělci na tržišti.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/200 s, f/4.0, ISO 200
Pouliční umělci na tržišti.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/2.5, ISO 2500 S malým fotoaparátem si vás kolikrát nikdo ani nevšimne.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/2.5, ISO 2500
S malým fotoaparátem si vás kolikrát nikdo ani nevšimne.

Nebojte se fotit

Pokud jste vyrazili do ciziny a fotíte především památky, nemáte se čeho bát. Tam vás na případný zákaz focení upozorní cedulky.

Pokud však fotíte lidi, chce si to snímek dopředu promyslet. Budete se ptát na svolení nebo se raději tvářit, že fotíte něco jiného? I tak ale nezapomínejte soukromí lidí respektovat.

Stejně tak je dost možné, že do stejné země už znova nezamíříte. Míst, která stojí vidět a vyfotit, je po světě příliš mnoho. Nepromarněte proto příležitost a zachyťte krásy dané země na svých fotografiích, ať máte na co vzpomínat a také čím se chlubit.

Jaký je váš nejlepší letošní úlovek z cest?

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Zamec

Focení v ateliéru mám rád asi tak jako návštěvy u zubaře. Raději zachycuji momenty z běžného života, cestování a mých zájmů (sport, folklor a občas nějaký ten koncert). Časem lidi stejně nejvíc zajímá to, jak se v dané době žilo. Nemám rád fotky rostlin (kromě zeleniny od Westona), ptáků a vlastně zvířat obecně. Několik mých snímků můžete najít na mém webu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *