Fotografování psů: získejte krásné psí portréty doma i venku

O fotografování psů se pokusil snad každý, kdo má nějakého doma. Jenže ne vždy je výsledek takový, jaký si představujete. Naštěstí i v domácích podmínkách můžete vytvořit psí portréty, které vypadají opravdu profesionálně. Podívejte se, jak na to.

Fotografování psů: získejte krásné psí portréty doma i venku

Když se řekne focení psů, většinu lidí automaticky napadne fotografování venku. Jenže to není jediná možnost. Ještě lépe totiž můžete fotit psy doma.

Psí portréty v domácím ateliéru

Právě fotografování v domácím ateliéru může být hodně zajímavé. Se psem totiž můžete pracovat stejně jako s člověkem a vytvořit tak pěkný psí portrét.

V interiéru potřebujete jeden, případně dva externí blesky. Výhoda osvětlování bleskem je v tom, že si zvíře nasvítíte z libovolného směru a se světlem můžete pracovat kreativně. Také můžete zvolit neutrální pozadí, které neodpoutává pozornost diváka od portrétu psa.

Fotografování psů: portrét nasvícený externím bleskem.

U tohoto portrétu jsem potřebovala měkké světlo, použila jsem proto externí blesk Nikon SB800, který jsem připojila k tělu fotoaparátu pomocí synchronizačního kabelu a umístila na stojan. Před bleskem pak byl bílý fotografický deštník. Neutrální pozadí za psem vytvořil velký šedý karton. Nikon D800, Nikon 28 – 300/ 3,5 – 5,6, 1/250s, f/14, ISO 100, ohnisko 200 mm

Jaké volit pozadí pro focení se psem

Při práci v interiéru máte řadu možností, jaké vytvořit pozadí. Můžete například použít bílý papír a získat světlé neutrální pozadí. Anebo připravte tmavé kontrastní pozadí pomocí černého papíru.

Velké čtvrtky papíru až do velikosti A0 seženete v potřebách pro výtvarníky. Také si můžete objednat profesionální fotografické papírové pozadí, které se prodává v rolích o různé šířce.

Fotografování psů: psí portrét s bílým pozadím.

Pro fotografii štěněte jsem volila bílé pozadí, které částečně splývá s bílou srstí. Díky tomu vyniknou detaily, jako jsou oči. Nikon D800, Nikon 28 – 300/ 3,5 – 5,6, 1/250s, f/8, ISO 100, ohnisko 300 mm

Fotografování psů: psí portrét s černým pozadím.

Velmi efektní je černé pozadí. Pěkně kontrastuje s bílou srstí psa, kterého jsem nasvítila jedním bleskem z boku tak, aby světlo blesku nedopadalo na papír. Díky tomu zůstalo pozadí černé. Jinak by ho světlo blesku změnilo na šedé. Nikon D800, Nikon 28 – 300/ 3,5 – 5,6, 1/320s, f/16, ISO 100, ohnisko 300 mm

Fotografování psů venku

Při fotografování venku se musíte spolehnout na přirozené světlo. Ideálně vyrazte ven, když je oblačno. Denní světlo je změkčené mraky a netvoří tak tvrdé stíny jako za bezmračného dne.

Přírodní pozadí na snímcích je rozmanitější, ale volte ho citlivě. Je důležité, aby bylo v harmonických barvách, ladících s naším psím modelem.

Fotografování psů: pes focený teleobjektivem.

Použila jsem teleobjektiv a střední clonu, což mi ve výsledku dalo menší hloubku ostrosti. Pes vynikl a prostředí bylo mírně rozostřené a svými barvami harmonizovalo se zvířetem. Nikon D800, 80.0-400.0 mm f/4.5-5.6, 1/400s, f/11, ISO 400, ohnisko 400 mm

Jak při focení pracovat se psem

Dbejte na to, aby fotografování bylo pro psa hra a zábava. Nemělo by proto být příliš dlouhé. Zvíře potom ztrácí zájem, na fotografii vypadá unaveně a je vidět, že ho k focení nutíte.

Při fotografování psa motivujte pochvalou a pamlsky. Focení si tak spojí s něčím příjemným a bude rád spolupracovat.

K fotografování je ideální přizvat asistenta, který se psem komunikuje, odměňuje ho, motivuje a pomocí pamlsků určuje, kam se má dívat. Vy se pak soustředíte jen na focení.

Fotografování psů: pes sledující pána.

Pes má živý výraz, dívá se na pána a těší se na odměnu. Nikon D700, 24.0-70.0 mm f/2.8, 1/250s, f/11, ISO 100, ohnisko 70 mm

Fotografování psů: portrét psa při hře.

Psovi můžete dát při fotografování hračku. Snímek to oživí a pes se bude bavit a získá přirozený výraz. Při hře nezapomeňte nastavit kratší čas než při klidném pózování. Přece jen asi nechcete mít sice akční, ale zároveň rozmazaný snímek. Nikon D800, 50.0 mm f/1.8, 1/400s, f/8, ISO 640, ohnisko 50 mm

Při focení psů je důležitá příprava

Ještě před fotografováním si vše dobře promyslete a připravte. Vyberte prostředí, přineste pamlsky a tak dále.

Na fotografování musíte psa připravit podobně jako na výstavu. To znamená vyčesat srst a otřít oči, aby u nich nebyly ospalky.

A vždy pracujte jen tak dlouho, dokud to psa baví.

Jak portréty psů upravit

Abyste mohli se snímky co nejlépe pracovat, fotografujte do formátu RAW. Získáte tím vynikající možnosti dodatečného zpracování.

V Zoner Photo Studiu si pak upravte expozici – podle potřeby zesvětlete tmavá místa a potlačte místa přeexponovaná. Například na přesvětlenou bílou nebo příliš tmavou černou srst využijete modul Vyvolat a posuvníky SvětlaStíny. S jejich pomocí korigujete nepřesnosti v expozici.

Určitě využijete i retušovací nástroje. Pomůžou vám například odstranit nečistoty v srsti a ospalky u očí.

Poslední aktualizace 24. května 2018

10 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Věra Kuttelvašerová Stuchelová

Fotografování se věnuji víc než dvacet let a víc jak deset let ho i vyučuji, dříve na Západočeské nyní na Jihočeské univerzitě. Baví mne hlavně fotografování přírody a zvířat, ale i různé experimenty v domácím fotostudiu. Fotografuji pro fotobanky. Mezi mé další koníčky patří cestování a turistika. Moji tvorbu můžete vidět na mém webu www.profifotostudio.cz, přispívám i do časopisů Příroda, Naše příroda, Digitální Foto.

Číst všechny články.

Komentáře