Fotografování psů: získejte krásné psí portréty doma i venku

Fotografování psů: získejte krásné psí portréty doma i venku

O fotografování psů se pokusil snad každý, kdo má nějakého doma. Jenže ne vždy je výsledek takový, jaký si představujete. Naštěstí i v domácích podmínkách můžete vytvořit psí portréty, které vypadají opravdu profesionálně. Podívejte se, jak na to.

Když se řekne focení psů, většinu lidí automaticky napadne fotografování venku. Jenže to není jediná možnost. Ještě lépe totiž můžete fotit psy doma.

Psí portréty v domácím ateliéru

Právě fotografování v domácím ateliéru může být hodně zajímavé. Se psem totiž můžete pracovat stejně jako s člověkem a vytvořit tak pěkný psí portrét.

V interiéru potřebujete jeden, případně dva externí blesky. Výhoda osvětlování bleskem je v tom, že si zvíře nasvítíte z libovolného směru a se světlem můžete pracovat kreativně. Také můžete zvolit neutrální pozadí, které neodpoutává pozornost diváka od portrétu psa.

Fotografování psů: portrét nasvícený externím bleskem.
U tohoto portrétu jsem potřebovala měkké světlo, použila jsem proto externí blesk Nikon SB800, který jsem připojila k tělu fotoaparátu pomocí synchronizačního kabelu a umístila na stojan. Před bleskem pak byl bílý fotografický deštník. Neutrální pozadí za psem vytvořil velký šedý karton. Nikon D800, Nikon 28 – 300/ 3,5 – 5,6, 1/250s, f/14, ISO 100, ohnisko 200 mm

Jaké volit pozadí pro focení se psem

Při práci v interiéru máte řadu možností, jaké vytvořit pozadí. Můžete například použít bílý papír a získat světlé neutrální pozadí. Anebo připravte tmavé kontrastní pozadí pomocí černého papíru.

Velké čtvrtky papíru až do velikosti A0 seženete v potřebách pro výtvarníky. Také si můžete objednat profesionální fotografické papírové pozadí, které se prodává v rolích o různé šířce.

Fotografování psů: psí portrét s bílým pozadím.
Pro fotografii štěněte jsem volila bílé pozadí, které částečně splývá s bílou srstí. Díky tomu vyniknou detaily, jako jsou oči. Nikon D800, Nikon 28 – 300/ 3,5 – 5,6, 1/250s, f/8, ISO 100, ohnisko 300 mm
Fotografování psů: psí portrét s černým pozadím.
Velmi efektní je černé pozadí. Pěkně kontrastuje s bílou srstí psa, kterého jsem nasvítila jedním bleskem z boku tak, aby světlo blesku nedopadalo na papír. Díky tomu zůstalo pozadí černé. Jinak by ho světlo blesku změnilo na šedé. Nikon D800, Nikon 28 – 300/ 3,5 – 5,6, 1/320s, f/16, ISO 100, ohnisko 300 mm

Fotografování psů venku

Při fotografování venku se musíte spolehnout na přirozené světlo. Ideálně vyrazte ven, když je oblačno. Denní světlo je změkčené mraky a netvoří tak tvrdé stíny jako za bezmračného dne.

Přírodní pozadí na snímcích je rozmanitější, ale volte ho citlivě. Je důležité, aby bylo v harmonických barvách, ladících s naším psím modelem.

Fotografování psů: pes focený teleobjektivem.
Použila jsem teleobjektiv a střední clonu, což mi ve výsledku dalo menší hloubku ostrosti. Pes vynikl a prostředí bylo mírně rozostřené a svými barvami harmonizovalo se zvířetem. Nikon D800, 80.0-400.0 mm f/4.5-5.6, 1/400s, f/11, ISO 400, ohnisko 400 mm

Jak při focení pracovat se psem

Dbejte na to, aby fotografování bylo pro psa hra a zábava. Nemělo by proto být příliš dlouhé. Zvíře potom ztrácí zájem, na fotografii vypadá unaveně a je vidět, že ho k focení nutíte.

Při fotografování psa motivujte pochvalou a pamlsky. Focení si tak spojí s něčím příjemným a bude rád spolupracovat.

K fotografování je ideální přizvat asistenta, který se psem komunikuje, odměňuje ho, motivuje a pomocí pamlsků určuje, kam se má dívat. Vy se pak soustředíte jen na focení.

Fotografování psů: pes sledující pána.
Pes má živý výraz, dívá se na pána a těší se na odměnu. Nikon D700, 24.0-70.0 mm f/2.8, 1/250s, f/11, ISO 100, ohnisko 70 mm
Fotografování psů: portrét psa při hře.
Psovi můžete dát při fotografování hračku. Snímek to oživí a pes se bude bavit a získá přirozený výraz. Při hře nezapomeňte nastavit kratší čas než při klidném pózování. Přece jen asi nechcete mít sice akční, ale zároveň rozmazaný snímek. Nikon D800, 50.0 mm f/1.8, 1/400s, f/8, ISO 640, ohnisko 50 mm

Při focení psů je důležitá příprava

Ještě před fotografováním si vše dobře promyslete a připravte. Vyberte prostředí, přineste pamlsky a tak dále.

Na fotografování musíte psa připravit podobně jako na výstavu. To znamená vyčesat srst a otřít oči, aby u nich nebyly ospalky.

A vždy pracujte jen tak dlouho, dokud to psa baví.

Jak portréty psů upravit

Abyste mohli se snímky co nejlépe pracovat, fotografujte do formátu RAW. Získáte tím vynikající možnosti dodatečného zpracování.

V Zoner Photo Studiu si pak upravte expozici – podle potřeby zesvětlete tmavá místa a potlačte místa přeexponovaná. Například na přesvětlenou bílou nebo příliš tmavou černou srst využijete modul Vyvolat a posuvníky SvětlaStíny. S jejich pomocí korigujete nepřesnosti v expozici.

Určitě využijete i retušovací nástroje. Pomůžou vám například odstranit nečistoty v srsti a ospalky u očí.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVěra Kuttelvašerová Stuchelová

Fotografování se věnuji víc než dvacet let a víc jak deset let ho i vyučuji, dříve na Západočeské nyní na Jihočeské univerzitě. Baví mne hlavně fotografování přírody a zvířat, ale i různé experimenty v domácím fotostudiu. Fotografuji pro fotobanky. Mezi mé další koníčky patří cestování a turistika. Moji tvorbu můžete vidět na mém webu www.profifotostudio.cz, přispívám i do časopisů Příroda, Naše příroda, Digitální Foto.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *