Fotografování lidových slavností

Lidové slavnosti. Jedni je zbožňují, druhé vůbec nezajímají. Tak či onak, na lidových slavnostech se odehrává spousta zajímavých momentů, které stojí za to zdokumentovat. Na dvě lidové slavnosti vyrazil fotit i náš redaktor. Podívejte se na jeho reportáž z Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou. Třeba pak také dostanete chuť vyrazit fotit lidové slavnosti i vy.

Lidové slavnosti se slaví téměř po celém světě. Každá oblast má svůj druh folkloru a způsob, jakým udržuje lidové tradice. Největší frekvence takových slavností je především v létě, to ale neznamená, že nenarazíte na festival, který se koná třeba v únoru nebo v dubnu.

Lidové slavnosti mohou být různého charakteru, ať už to jsou krojové plesy, masopust, folklorní festivaly nebo hody.

V každém regionu se daná událost slaví jinak. Například masopust, fašanek či fašaňk je přípravou na postní dobu. Někde se fašank slaví průvodem v maskách, někde obchůzkou domů po vesnici nebo jinými způsoby.

Při lidových slavnostech se omývají zvyky staré stovky let. Je to něco, co se vymyká dnešnímu běžnému životu.

Strážnické a Horňácké slavnosti

Na lidových slavnostech je toho spousta co fotit. Sám jsem se vydal fotografovat na dvě zcela odlišné lidové slavnosti – na Mezinárodní folklorní festival do Strážnice a na Horňácké slavnosti do Velké nad Veličkou.

Obě slavnosti se od sebe v lecčem liší. Na festivalu ve Strážnici můžete vidět nejlepší muzikanty, tanečníky a verbíře z celé Moravy, především ze Slovácka, ale také zahraniční soubory z Evropy, Afriky a Asie. Horňácké slavnosti jsou naopak zase komornější. Vystupují tam pouze obyvatelé mikroregionu Horňácka – malé oblasti blízko hranic se Slovenskem. Člověk tam může vidět folklor v opravdu zachovalé podobě.

Výhodou velkých festivalů je to, že máte možnost poznat tradice více regionů. U menších pouze tradice jedné oblasti, ale zato více do hloubky.

Co se týče fototechniky, bude se vám hodit objektiv s rozsahem kolem 24-70 mm, který pohodlně pokryje většinu situací, ať už fotíte z dálky nebo zblízka. Případně pevná skla v daném rozsahu.

Já fotím s pevným objektivem o univerzálním ohnisku 35 mm na APS-C. Zoomuju nohama.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/2.5, ISO 2500 Příprava nevěsty na Horňáckých slavnostech zabere více než hodinu. Nejbohatší kroje jsou právě svatební.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/2.5, ISO 2500
Příprava nevěsty na Horňáckých slavnostech zabere více než hodinu. Nejbohatší kroje jsou právě svatební.
Detail
Detail

Autentický vedlejší program

Jednou z tradičních součástí slavností bývá jarmark lidových výrobků, vedlejší program na menších podiích a krojový průvod.

Pokud vyrazíte fotit krojový průvod, počítejte s menší tlačenicí. Účast návštěvníků bývá hojná.

Nad záběrem přemýšlejte dopředu. Projděte si trasu průvodu předem a vyhlédněte si zajímavé místo, odkud vyfotíte skvělou fotku. Pak jenom počkejte, než průvod půjde okolo. Nebojte se použít sekvenční snímání.

Nedoporučuju hledat správné místo teprve ve chvíli, kdy průvod vyrazí – budete pak muset utíkat dopředu, a než si stihnete nachystat fototechniku, už nebude co fotit.

Já jsem si například vyhlédl dobový dům. Věděl jsem, že průvod kolem něj bude procházet, a tak jsem si pak jen počkal na hezkou momentku.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/5.0, ISO 200 Skanzen ve Strážnici.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/5.0, ISO 200
Skanzen ve Strážnici.

Zajímavá momentky můžete pořídit i z příprav na průvod i na slavnosti celkově:

Canon EOS 600D, Sigma 18-35mm f/1.8 Art, 1/30 s, f/2.8, ISO 200, 18mm  Přípravy na průvod během Horňáckých slavností.
Canon EOS 600D, Sigma 18-35mm f/1.8 Art, 1/30 s, f/2.8, ISO 200, 18mm
Přípravy na průvod během Horňáckých slavností.

Na vedlejším programu bývá méně lidí, ale o to autentičtější atmosféra při něm vládne. Člověk také více pozná zákoutí pořádající obce. Vedlejší program se totiž často odehrává na jiných místech než v amfiteátrech nebo v kulturních domech, jejichž prostředí se od sebe nijak moc neliší.

Například na Horňáckých slavnostech se jeden z vedlejších programů odehrával v zahradě dobového domu – Na Fňukalovém.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/5.0, ISO 200 Já mám doma trnku. Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/125 s, f/5.0, ISO 200
Já mám doma trnku. Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici.

Občas dokonce cimbálová muzika zavítá až do domu. To pak můžete zažít folklor opravdu zblízka.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/170 s, f/3,2, ISO 500 Rodina Šáchova
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/170 s, f/3,2, ISO 500
Rodina Šáchova

Hlavní program

Navečer se přesouvá veškeré dění na hlavní pódia. Představí se řada muzikantů, tanečních souborů, zpěváků a scének. Jako při průvodu, i na hlavní program je dobré vyrazit dřív, obsadit si nejlepší místa a seznámit se s prostředím.

Veškerý program se odehrává na jevišti. Budete-li sedět dále od pódia, určitě se vám bude hodit objektiv s delším ohniskem. Avšak stojí za to vyrazit s fotoaparátem až k pódiu a pořídit fotky zblízka.

Velkou výhodou pro vás bude také znalost místních zvyků a tradic. Pak vám neutečou důležité momenty jako například příprava nevěsty na Horňáckých slavnostech.

Nezapomeňte si program prostudovat dopředu, ať vám nic neunikne.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/180 s, f/3.6, ISO 640 Horňácký rituál při vyprovázení nevěsty z domu rodičů.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/180 s, f/3.6, ISO 640
Horňácký rituál při vyprovázení nevěsty z domu rodičů.

Pokročilá část večera

I po skončení programu hraje muzika až do svítání. Bohužel, s ubývajícím světlem a přibývající hladinkou alkoholu stoupá i počet rozmazaných fotek. Pár úlovků se ale vždycky najde.

Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/1.4, ISO 3200 Neobvyklá souhra se skupinou HCM Kubíci v ranních hodinách na MFF Strážnice.
Fujifilm X-E2, Fujifilm XF 35mm f/1.4, 1/60 s, f/1.4, ISO 3200
Neobvyklá souhra se skupinou HCM Kubíci v ranních hodinách na MFF Strážnice.

Ano, na slavnostech bývá veselo. A tak největší zkouška číhá na závěr nočního veselí – dopravit nejen sebe, ale i fototechniku bezpečně domů. Já sám zdaleka nemám stoprocentní úspěšnost.

Barevně nebo černobíle?

Černobílé fotky mají své kouzlo. Zvlášť když fotíte někoho v kroji. Kroje však překypují pestrými barvami, a tak je škoda převádět všechny fotky do černobílého provedení.

Canon EOS 600D, Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS II, 1/100 s, f/7.1, ISO 100, 48mm Ženský sbor z Velké nad Veličkou.
Canon EOS 600D, Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS II, 1/100 s, f/7.1, ISO 100, 48mm
Ženský sbor z Velké nad Veličkou.

Příležitostí je spousta

Kromě výše zmíněných slavností doporučuju navštívit například vyhlášený festival Rožnovská valaška, který se odehrává v nádherném prostředí rožnovského skanzenu.

Pokud jste milovníci vína, v řadě vinařských obcí probíhá putování po sklepech, takzvaných vinařských búdách, které většinou také doprovází dobrá muzika. Mezi nejznámější zcela jistě patří putování po sklepech v Blatnici pod Svatým Antonínkem, v Petrově, Miloticích či v Kobylí. V Miloticích je obzvlášť známý areál sklepů zvaný Šidleny. Kromě muziky vás potěší i možnost skvělého občerstvení v podobě místních specialit.

Mezi další významné folklorní akce patří tradiční Jízda Králů ve Vlčnově, která je zapsána v seznamu UNESCO.

Pokud vás stopy zavedou k východním sousedům na Slovensko, doporučuju navštívit Myjavské folklorní slavnosti, odehrávající se v přírodním amfiteátru města Myjavy. Slavnosti trvají několik dní.

V blízkosti slovenských hranic, na nejvyšším vrcholu Bílých Karpat – Velké Javořině, se každoročně koná setkání Čechů a Slováků s bohatým programem. Vystupují zde národopisné soubory a pěvecké sbory z vesnic pod Javořinou.

Příležitostí k focení lidových slavností je spousta. Nepromarněte současné období lidových slavností a vyrazte taky nafotit zajímavé fotomomenty. O vaše úlovky se můžete podělit v komentářích.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Zamec

Focení v ateliéru mám rád asi tak jako návštěvy u zubaře. Raději zachycuji momenty z běžného života, cestování a mých zájmů (sport, folklor a občas nějaký ten koncert). Časem lidi stejně nejvíc zajímá to, jak se v dané době žilo. Nemám rád fotky rostlin (kromě zeleniny od Westona), ptáků a vlastně zvířat obecně. Několik mých snímků můžete najít na mém webu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *