Fotograf a jeho pokyny

Fotograf a jeho pokyny

Jak mluvit s modelkou? Jak s ní domluvit focení a společně dojít k výsledkům se kterými budete všichni spokojení? Komunikace je klíčem k úspěchu a pomůže vám k povedeným fotkám a spokojeným klientům. Dokud nemáte oboje, není to dobře odvedená práce. 

Předně se budeme věnovat pokynům během focení, ale v rámci komplexní komunikace si připomeneme i důležitost správného jednání před a po focení. Vaše chování je během focení možná ještě více důležité než výsledky focení. Proto je dobré vědět, jak mluvit a co říkat, když pracujete s živou modelkou.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Tři fáze komunikace

Před focením, během a po focení. 

 1. Před focením: S modelkou je třeba vykomunikovat, co je pro ni pohodlné a přijatelné. Zda je jí příjemné fotit před lidmi, zda nemá nějaké alergie nebo špatnou snášenlivost na světlo či extrémní teploty. Je třeba se domluvit na oblečení, které se vám i jí bude líbit a ujasnit si, co je pro ni přijatelné a co ne. Obzvláště, pokud se má jednat o akty či boudoir focení. 
 2. Během focení: Než se na to vrhneme detailněji, základem je mluvit a navigovat. Pomáhat modelce dosáhnout líbivé pózy a povzbudit ji.
 3. Po focení: Je naprosto zásadní respektovat modelky názor na fotky. Pokud se stane ta nemilá situace, že modelka se na fotce sama sobě nelíbí, tak ač vám přijde fotka krásná, není příliš lidské ani profesionální si trvat na svém.

Tyhle 3 fáze vám pomohou dosáhnout skvělých fotek, ale musíte pamatovat na vzájemnou otevřenost a respekt. 

Fotograf a jeho pokyny
Během focení je důležitá spokojenost a klid modelky, jinak bude strnulá, nešťastná, a to není výsledek dobrý pro žádnou stranu.

Jak na pokyny během focení

Na internetu najdete velké množství článků, jak správně pózovat. Většina těchto článků vám bude dávat rady, jak vypadat štíhle a mladě. Což je trochu protimluv. Místo toho si zkuste nastudovat techniky, jak nafotit jakéhokoliv člověka hezky.

 • Hubená neznamená hezká
 • Nalíčená neznamená hezká
 • Mladá neznamená hezká

Budete se divit, ale hezká znamená hezká. Plnoštíhlá dívka může na fotkách být hezká obzvláště když přizná sebe takovou jaká je. Starší paní může být nádherná s každou svou vráskou a nenalíčená osoba může být dokonalá bez kapky make-upu. A s touhle premisou se naučíme komunikovat s lidmi. 

Moderní doba nás snad už naučila, že je v pořádku být pohublý, silnější, mladší, starší, krátký, dlouhý. A díky tomu se otevírá nová škála možností, jak fotit a tedy komunikovat. Hledejte hezké a originální úhly. Navozujte autentické situace a zachycujte modelku, jak na ně reaguje. Pobavte se s ní, jak vlastně sebe vnímá a co se jí na ní líbí. Koukněte společně na Pinterest nebo Google na zajímavé pózy a zkuste je. Hledejte pozice, které modelce sluší, nesnažte se jí fotit, aby vypadala jinak.

Navigujte podle 3 aspektů:

 1. Podle světla: Můžete využít protisvětlo nebo jí či jemu můžete lehce zvednout hlavu, aby si chytla světlo od shora z nebe.
 2. Podle póz: Chcete, aby byly pózy primárně zajímavé a aby nepůsobily křečovitě. 
 3. Podle okolí: Pohybujte s modelkou, aby vám zapadla do prostředí a “nevyrůstalo jí nic z hlavy”. 

Během komunikace je důležité si uvědomovat, že modelka je nejspíš nervózní, proto se hodí nějaká slova podpory a hlavně chvály. Řekněte jí, jak jí to sluší a jak je zrovna tenhle úhel výborný a slušivý. Tyhle věci opravdu říkejte nahlas. Pomáhá to.

Fotograf a jeho pokyny
Autentická situace dvou povídajících si kamarádek. Jsou to ony a vypadají přesně tak, jak vypadají a sluší jim to.

Ano a Ne fráze

Jsou různé věci, které se během focení opravdu nesluší říkat. A pak jsou věci, které by se říkat měly. Stručný nástin frází, které by neměly zaznít, abyste nepřišli o klienty. 

Co NEŘÍKAT:

 • Tohle ti nesluší
 • Takhle vypadáš tlustá/stará/krátká/…
 • Takhle máš ošklivé zuby/ruce/…
 • Takhle máš hezký zadek
 • Takhle máš sexy (cokoliv)
 • Usmívej se

A tak dále. Prostě jakkoliv nekomentujte negativně modelky zevnějšek. Ale zároveň nebuďte příliš lascivní. Bohužel mnoho našich kolegů fotografů překročilo jistou hranici a mnoho modelek se díky tomu setkalo se sexuálním obtěžováním. Na to si dejte velký pozor a myslete na to, že i verbálně můžete ženu obtěžovat. 

Neříkejte: Usmívej se. 

Neříkejte holkám (ani nikomu jinému): Usmívej se.

Zeptejte se jich, zda se chtějí usmát. Nebo je nechte, ať se smějí samy od sebe. Jsou lidé, co se prostě usmívat nechtějí, a je to v pořádku.

Co ŘÍKAT:

 • Tohle není dobrá fotka
 • Takhle vypadáš moc dobře/hezky…
 • Tohle ti podtrhává (nějakou tvou přednost)
 • Tohle je milý/lichotivý úhel
 • Nemusíš tu pózu dělat, jestli ti není příjemná
 • Tohle je hezký výraz
 • Co kdybychom zkusili něco jiného/dalšího
Focení není jen o cvakání, ale je hlavně o komunikaci a nějakém sociálním cítění.

Na závěr

Mohlo by se zdát, že pokyny fotografa jsou jen: Otoč hlavu a nastav si ramena tak a tak. Ve skutečnosti to tak ale není. Samozřejmě je třeba navigovat modelku, aby stála smysluplně. Ale primárně je důležité s ní komunikovat tak, aby byla v psychické pohodě. Tímto článkem vám nenabídneme konkrétní rady, jak máte modelce kroutit hlavou a pozadím, ale rady, jak ji udělat spokojenou. Aby se vrátila, a třeba vás doporučila svým známým.

Není umění nastavit modelku tak, aby vypadala úplně jinak a “lépe”. Je umění jí vzít takovou, jak já a krásně ji vyfotit. Přejeme vám mnoho spokojených klientů a krásných snímků.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (8)

 1. Nanalíčená neznamená hezká…

  1. Zdravíme Vás, Nano, děkujeme za připomínku, namnožila se nám negace, a to my bychom neradi. Už jsme si opravili.
   Přejeme Vám mnoho nádherných snímků bez negativní energie:-)
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

 2. Autorce bych doporučil zase přehodnotit svoje profilové informace. K tomu, že buduje atmosféru ve fotce, vkládá do ní emoce, foto má duši a fotí příběhy už chybí jen energie, kterou cítí. Prostě hodně neoriginální klišé, plné slovní vaty. Ty stovky modelů, co jsem nafotil byly takové individuality, že na to nelze použít paušalizaci z jednoho článku. Některým lze pochválit zadek, jiným dát na focení láhev vína, některé chválit, u jiných být velmi ohleduplný, jinde můžete vtipkovat a naopak být dosti rezervovaný – zvláště když se na place potká striptérka s policistkou z DI.

 3. Takhle máš hezký zadek – to naopak potřebují slyšet všechny fitnessky… A ty co dřepují 3x týdně reagují výborně i na slovo pr*el.

 4. Za mě parádní článek a rady, které se moc nevidí – resp. se o tom moc nemluví a nepíše 🙂

  1. Zdravíme Vás, Martine, děkujeme za pochvalu:-)
   Přejeme Vám mnoho nádherných snímků, hodných pochval;-)
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

 5. Jen by bylo dobré na začátek upozornit, že se jedná hlavně o neprofesionální modelky. Možná ty, které se fotí úplně poprvé. Ty profesionální (nebo hodně zkušené) sice také rády slyší pochvalu, ale samy už vědí, jak z kterého úhlu vypadají a focení je pak rychlejší a o větších detailech.

  1. Zdravíme Vás, Tomáši, dobrý point:-) Tohle je poznámka, která také zaslouží pochvalu a jsme rádi, že máme takové čtenáře, jako jste vy.
   Přejeme Vám mnoho nádherných snímků, hodných pochval;-)
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *