Dejte si pozor na Nigerijský spam

Přestože budete svou bazarovou techniku prodávat přes české weby, jako je například Paladix.cz, do pár hodin či dnů vás může kontaktovat člověk, který projeví o vaši techniku zájem. Na tom by samozřejmě nebylo nic až tak divného. Mějte se ale na pozoru, především před podezřelými e-maily v angličtině.

V případě tzv. Nigerijského spamu se vás potencionální kupující se zeptá, jestli je možné zboží zaslat i do zahraničí. Obvykle to nedělá nikomu z prodávajících problém. Následně vám sdělí dojemný příběh o tom, jako jeho dcera, syn, vnučka, nebo přítel pracující v Africe chce právě ten váš fotoaparát, objektiv či cokoliv jiného, co právě nabízíte. Zaručí se, že peníze pošle přes PayPal, nebo bankovním převodem.

Zadá vám adresu, na kterou máte balík poslat, následně po vás bude chtít číslo zásilky kvůli ověření. Na základě tohoto čísla vám má PayPal, nebo banka, uvolnit platbu a peníze vám mají dorazit na účet. Standardní postup při běžném internetovém prodeji.

Po několika dnech vám dorazí další e-mail. Prý PayPal, nebo banka, omylem zaslal více peněz (obvykle se jedná o částku v rozmezí 200 až 300 amerických dolarů). Tyto peníze máte zaslat prostřednictvím služby Westen Union na nějaké další cizí jméno do Afriky (typicky Nigérie, nebo Zimbabwe). Jestliže to splníte a zašlete číslo převodu, tak vám uvolní peníze. Hloupost! Pravdou je, že pokud tak učiníte, nemáte ani peníze ani fotoaparát. A zůstanou vám jenom oči pro pláč.

Jak poznáte spam z Nigérie

  • „Kupující“ se tváří, že je z USA, Kanady, nebo Velké Británie, a kontaktuje vás na základě Českého (nebo Slovenského) inzerátu.
  • Neptá se na stav zboží, zajímá ho, jestli jej můžete zaslat do Afriky a kolik dolarů to stojí.
  • Nabídne vám o pár dolarů navíc.
  • Používají jména zahraničních fotografů. Takže, když zadáte údajné jméno do vyhledávače, bude nalezen skutečný fotograf.
  • Používají stejný scénář.
  • Naléhají na vás.

Jak na ně? Jednoduše. Ignorovat jejich žádosti a e-mailovou adresu zablokovat! Každý fotograf čas od času něco prodává, nebo kupuje. Neříkám, abyste neposílali balíky do zahraničí, ale určitě dbejte zvýšené opatrnosti a podezřele vypadajícím nabídkám se raději vyhněte.

Na závěr jenom dodám, že nijak nechci z „Nigerijského spamu“ obviňovat server Paladix.cz. Má jeden z nejlepších fotografických on-line bazarů, jaké můžete v Čechách a na Slovensku najít.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *