Barevné květy, portréty a příroda: Co fotit na jaře

Jaro je plné barev, světla a života. Je to velké vysvobození po zimě, dny se prodlužují, nadšení se vrací a vše kvete. Kromě návalu inspirace je na jaře důležitá také energie, která se probouzí nejen v nás, ale i v přírodě všude kolem. Kvetou ty nejkrásnější rostliny jako fialové šeříky, růžové sakury, žluté pampelišky nebo rudé vlčí máky.

Jarní deště jsou nesmírně osvěžující a fotky v nich mohou být zajímavé. Na jaře se v přírodě rodí mláďata, a stejně jako na podzim, je i ráno krásná mlha. Ať jste krajinář, zvířecí, portrétní či reportážní fotograf, najdete si něco svého.

Všechno kvete

Jaro je barevnější než jiná období. Barevný bokeh, květy v popředí, barevné detaily i krajinky jsou nasnadě. Pro portrétní fotografii je to naprostý ráj, protože můžete modelku umístit do všech možných keřů nebo pod různé stromy. Výsledky jsou nápadité, prosvětlené a barevné. Rozhodně zkuste fotit v šeříku, pampeliškách, vlčím máku a pod růžovými sakurami či magnoliemi.

Barevné květy, portréty a příroda: Co fotit na jaře
Portrét v magnolii musíte realizovat rychle, než odkvetou. Modelka: @Tynacosplay.
Nikon D750, Nikkor 105 mm Ai-S f/2.5, 1/2000 s, f/2.8 (cca), ISO 160, ohnisko 105 mm.

Ale pozor. Vše s ohledem na přírodu! Nic se u focení nesmí pošlapat nebo zničit. Nebuďte jedním z fotografů, kteří ničí pole máků a červeného jetele. Ideálně si najděte vyjeté koleje od traktoru nebo foťte jen na začátku políčka, ať nepodupete půlku úrody.

Většinu těchto barevných květin dokážete nejspíš najít někde kousek za svým domovem. Šeříky rostou na každém rohu a pampelišky na každé louce. Když zrovna nenajdete nebo nestihnete pampelišky, určitě najdete zlatici neboli zlatý déšť.

Vlčí máky už nejspíš budete chvilku hledat, ale dost podobný je červený jetel, který se vyskytuje poměrně často podél cest. Zajímavou alternativou červeného vlčího máku je bílý vlčí mák – je vzácnější, ale nádherný. Bílé jsou pak například i třešňové stromy a sněženky. Ale to všechno je skutečně jen začátek. Jaro nabízí květin nespočet.

Barevné květy, portréty a příroda: Co fotit na jaře
Když sakurám nebo jiným stromům zatřesete větví, spustíte déšť lístků. Potřebujete asistenta a modelku, která nemá alergii na pyl. Modelka: @charli.hl.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Boho a jaro

Boho styl se k jaru krásně hodí. Vezměte bílé šaty, hnědý klobouk, do ruky košík s květinami a při východu nebo západu slunce můžete nafotit parádní portréty. Fotku pak doporučujeme alespoň zkusmo naladit do lehce hnědých odstínů

Boho je styl, který se dostal až do fotografie a vychází z bohémského a hippie stylu. Momentálně se vyznačuje silnou přítomností hnědé, proto hnědé filtry a hnědé presety. V kombinaci se zlatou barvou slunce a bílou, která se v rámci boho hodně používá na oblečení, vytváří jednoduchý, ale uhrančivý a moderní dojem.

Barevné květy, portréty a příroda: Co fotit na jaře
Hnědá a bílá jsou základní kombinací Boho. Modelka: @mallghareth__if.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/2.2, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Další věc, která se dá na jaře skvěle fotit, a může mít ten známý hnědý nádech, je kolo. Ano, velice populární prvek, ale zase moc krásný – staré kolo. Jestli chcete projekt, kupte si staré kolo a vyšperkujte si ho. Natřete ho, předělejte mu košíček, ten naplňte květinami a běžte si nafotit dívku, jak na něm jede na farmářský trh nebo z něj. Je to populární koncept a také si na něm můžete vyzkoušet focení se scénářem. Když dáte modelce příběh, motivaci a cíl, bude to hned o něčem jiném.

Děti

V jarním stylu můžete fotit i děti. Například se s nimi zkuste projít po dešti a nechte je skákat do louží. Zajímavá momentka k zachycení, jen si nezapomeňte nastavit hodně krátký čas. Nebo je můžete nechat foukat do odkvetlých pampelišek, zkuste to proti světlu a uvidíte, jak zajímavé výsledky se dostaví. Také můžete zkusit děti vyfotit s malými králíčky. Focení se zvířaty je zajímavá zkušenost a k jaru se hodí. A samozřejmě nezapomínejte na květiny. 

Barevné květy, portréty a příroda: Co fotit na jaře
Jaro je na focení dětí jako stvořené. Foto: Jana Máčková
Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/200 s, f 1.4, ISO 160.

Příroda

Na jaře se rodí zvířecí mláďata, a to je velká krása. Když fotíte faunu, určitě můžete zkusit najít nějaké malé králíčky nebo kačenky, klidně i něco lesního, ale samozřejmě s nejvyšší opatrností.

Barevné květy, portréty a příroda: Co fotit na jaře
Na jaře potkáte v přírodě spoustu mláďat, využijte toho! Foto: Vít Kovalčík
Canon 5D Mark IV, Canon 70-200/2.8 II IS + 2x Telekonvertor, 1/500 s, f/5.6, ISO 200, ohnisko 400 mm.

Flóra je skvělá na makro focení. A samozřejmě jeden velký celek, kterým jsou jarní krajiny. Ať už ranní, které jsou na počátku jara ještě trochu namrzlé a mlžné. Přes den se nám nabízí krajiny s modrým nebem a bílými mraky a v podvečer západy slunce. Na jaře se totiž vrací zlatá hodinka a silné večerní světlo s potenciálem pro ty nejlepší fotky.

Na světlé jarní focení doporučujeme polarizační filtr, ten se vám bude hodit i do jiných období, ale pro jarní krajinky s modrým nebem je dokonalý. 

Závěr

Jaro je v první řadě barevné a osvobozující. Vrací se světlo a energie. Po dlouhé a úmorné zimě má člověk zase chuť jít ven, čerpat inspiraci a tvořit. V přírodě to žije, všechno je zelené, květiny sílí, děti si hrají a lidé se usmívají. Není ani tak důležité, co přesně vlastně budete fotit, ale abyste si to užili a zhluboka se nadechli teplého a svěžího vzduchu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (3)

  1. S přáním hezkého dne, přicházejí i určité pochybnosti o ilustračních snímcích. Musím se přiznat, že mě ty ilustrační snímky až tak moc neoslovily…druhý a třetí snímek má zřejmě představovat něco na téma „stromové víly“…odvozuji z těch větviček co mají na hlavě…u druhého snímku se tato „ozdoba“ více méně ztrácí na pozadí…navíc mi u snímku chybí trochu více světla…Třetí snímek, to je ten s tou sakurou…Modelka má na hlavě také jakési větvičky…ale je postavena tak, že jí vlastně z hlavy rostou další větve, které jsou na pozadí…Jako celek to na mě působí poněkud „nepřehledným zmatkem“. Myslel bych, že bude snaha modelku trochu od toho pozadí vypíchnout, ale zde s ním splývá až moc…i její pohled je pro mě poněkud nepřirozený…Snímek, s kterým bych se ztotožnit mohl je ten na téma „Boho“…Zdůrazňuji, že jde čistě o můj osobní přístup, tak jak to cítím já…

  2. Ilustrační jarní fotka dítěte: který strom se na jaře halí do žlutého a červeného listí?

  3. chci tomu trochu rozumět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *