Cestování s foťákem: Kam se vydat v květnu?

Květen je jedním z nejlepších měsíců pro cestování. Vzhledem k tomu, že na severní polokouli vrcholí jaro a na jižní polokouli přichází podzim, mají cestovatelé na výběr z široké škály destinací. Každý si zde najde něco pro sebe. Nejlepší konstelace pro fotografy jsou místa, která jsou zajímavá, ale nejsou přeplněná turisty. Proto se dnes opět zaměříme na méně známé destinace nebo místa, kde není turistická sezóna v plném proudu.
V tomto díle cestovatelského seriálu opustíme hranice Evropy pouze jednou. Mnohé evropské destinace se v létě kvůli spalujícímu slunci stávají místem jen pro ty nejotrlejší. Je mnohem lepší do nich vyrazit na jaře. Naši cestu zahájíme návštěvou ostrova São Miguel, který v tomto období připomíná rozkvetlou botanickou zahradu. Pokračovat budeme přes thajský národní park Khao Sam Roi Yot, který nabízí kombinaci bílých pláží, zelené džungle a vápencových skal. Na Balkáně se zastavíme hned dvakrát, v tajemné rumunské Transylvánii a u obrovského černohorského (nebo albánského, chcete-li) Skadarského jezera. Jak je naším dobrým zvykem, nakonec se zastavíme a prohlédneme si jarní Žďárské vrchy.

1. São Miguel (Portugalsko)

São Miguel je největší z Azorských ostrovů a ze všech ostrovů nabízí nejrozmanitější nabídku přírodních krás. Možná nejzajímavější jsou stopy sopečné činnosti v podobě kráterů, průzračných jezer a všudypřítomných termálů. Touto fascinující krajinou se můžete procházet znovu a znovu, protože nepředvídatelné atlantské klima přináší neustále jiné počasí. Pro fotografy může být zajímavá procházka kalderou Água de Pau nebo Sete Cidades s nádhernými výhledy na krajinu. Nebo návštěva termálního města Furnas. Neméně zajímavá jsou i odlehlá farmářská městečka a vesnice, které si žijí svým vlastním pomalým životem. Například Mosteiros, Maia nebo Nordeste.

Jednou z hlavních atrakcí ostrova jsou všudypřítomné hortenzie, které ale začínají kvést až v červnu. Pokud jsou hortenzie váš cíl, vyberte si pro návštěvu ostrova ideálně začátek léta. Proč tedy cestovat na São Miguel už v květnu? Protože i bez hortenzií je ostrov krásně zelený, vodopády jsou plné vody a turistická sezóna je stále na začátku. Vyhněte se cestování na ostrov uprostřed léta. Kromě turistů je tu horko a vlhko. V květnu sice může více pršet, ale světlo a atmosféra krajiny se neustále mění, což je pro fotografa ideální konstelace.
2. Národní park Khao Sam Roi Yot (Thajsko)

Podobně jako na ostrově São Miguel, i v thajském národním parku Khao Sam Roi Yot můžete v květnu zažít více srážek. V květnu totiž začíná období dešťů, které trvá až do října. Sezóna dešťů však teprve začíná, není ještě intenzivní a deště obvykle přicházejí předvídatelně v odpoledních hodinách. Stačí si tedy dobře rozvrhnout své plány. Kromě krásných prázdných pláží (například Delfíní zátoka) zde najdete také malebné vápencové skály a džungle plné rozmanitých živočichů.

Pravděpodobně nejzajímavější a nejznámější částí Khao Sam Roi Yot je jeskyně Phraya Nakhon. K této monumentální jeskyni vede 2-3 hodiny dlouhá stezka, která je místy poměrně strmá. Přímo uprostřed jeskyně se nachází hrobka Rámy I., nad níž je propadlý strop a obrovská díra. Pokud si příchod do jeskyně načasujete přibližně na 10:30-11:00, budou sluneční paprsky dopadat tímto otvorem přímo na hrobku. Zkuste tuto nádhernou podívanou zachytit z různých úhlů a s různými ohnisky. Nejvíce se vám bude hodit širokoúhlý objektiv.
3. Sedmihradsko (Rumunsko)

Jistě znáte různá turisticky atraktivní a známá města, jako je Štýrský Hradec, Kutná Hora, Halštat nebo Banská Štiavnica, která si zachovala své středověké dědictví. Málokdo však ví, že je najdeme i na Balkáně, jen nejsou tak uhlazená a upravená. Největší koncentraci snad najdeme v Rumunsku, konkrétně v Transylvánii, kde tato města ve středověku založili sedmihradští Sasové. Zanechali po sobě krásně zachovalou středověkou architekturu s velmi osobitým kouzlem.

Sighișoara je nejmenší a nejkrásnější ze všech historických měst v Transylvánii. Právem je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, protože si zachovalo středověkého ducha více než kde jinde. Město se rozkládá na kopci, je plné křivolakých uliček a malebných domků. Ideální je strávit zde alespoň dvě noci, abyste mohli město zachytit za různých světelných podmínek a zároveň nasát jeho atmosféru.

V Brașově, Sighișoaře, ale také například v Sibiu najdete velmi zajímavý architektonický prvek, kterým jsou okna připomínající oči (podobné prvky najdete i v dalších balkánských zemích, například v Albánii). Rumunská města jsou navíc zasazena do hor, takže všude najdete různá vyvýšená místa a zajímavé úhly, ze kterých můžete tyto „oči“ zachytit.
4. Skadarské jezero (Černá Hora/Albánie)


Největší jezero na Balkáně se nachází na území dvou zemí, Černé Hory a Albánie. Je zde nespočet zákoutí, která můžete prozkoumat, nejlépe autem nebo lodí. Mým osobním favoritem je severovýchodní část kolem Virpazaru a Vranjiny v Černé Hoře. Kromě projížďky lodí si můžete udělat i krátký výstup na Velji vrh, odkud je krásný výhled na celou jezerní oblast. V Albánii je nejpřístupnější část jezera v okolí stejnojmenného města Skadar, kde se nachází také známá pevnost Rozafa.

Do jezera se vlévají také četné řeky, které vytvářejí nespočet fotogenických míst. Jedním z nejznámějších je vyhlídka Pavlova Strana, odkud je vidět meandr řeky Crnojevića. Dostanete se sem autem nebo dokonce na kole z městečka Rijeka Crnojevića.
5. Žďárské vrchy (Česká republika)

Na Vysočině najdete spoustu skvělých míst pro jarní turistiku. Jedním z nich jsou Žďárské vrchy, které vás nadchnou svými hlubokými lesy a zvláštními skalními útvary, které nejsou tak navštěvované jako například Adršpachy nebo Teplické skály. Kromě relativně známého skalního města Devět skal se v Žďárských vrších nachází například Drátenická nebo Pasecká skála.

Při toulkách Žďárskými vrchy vás oslní probouzející se zelená příroda, příjemné počasí a hlavně jarní slunce, které není tak ostré a přináší příležitosti k dobrým fotografiím. Ideální je ve Žďárských vrších přenocovat, abyste si mohli vyhlédnout nějaká hezká místa pro focení východu a západu slunce.
Zatím zde není žádný komentář.