Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf a jak ho vytvořit

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi

Když se na cinemagraf (psáno také cinemagraph) díváte, máte pocit, jako byste právě pozorovali něco magického. Část obrázku je totiž pohyblivá jako video, ale zbytek je strnulý jako fotografie. Chcete svým fotkám dodat trochu pohybu a dynamiky a dobře se pobavit? Tento článek je právě pro vás.

Cinemagraf, nebo také pohyblivá fotografie, je médium, kde hlavní roli hraje jemný pohyb. Ten se přehrává dokola v krátké, nikdy nekončící smyčce. Zbytek obrazu mezitím zůstává nehybný. Pohyb v cinemagrafu se od videa liší tím, že plynule přechází do statické fotografie, což jej oproti zbytku scény činí mnohem výraznějším.

Díky svému pohyblivému prvku si cinemagrafy získaly popularitu nejen v umění, ale zejména v reklamě, kde pohyblivý prvek pomáhá udržet pozornost diváka na „fotce“ déle. Ale dost už suché teorie. Podívejte se, jak cinemagraf vypadá. 

Rozdíl mezi cinemagrafem a formátem GIF

Při popisu základních charakteristik cinemagrafu si ho někteří snadno mohou splést s GIFem. Cinemagraf a GIF však nejsou jedno a totéž. Přestože oba zahrnují pohyb ve smyčce, GIF má malé rozlišení a jeho vznik můžeme datovat cca do 80. let minulého století. A v první řadě se jedná o obrazový formát.

Cinemagraf je oproti tomu mnohem více médiem než formátem, podobně jako fotografie nebo video. Můžete jej tedy uložit jako GIF, ale protože to je formát s poměrně omezenou kvalitou, doporučujeme použít některý z formátů typických pro video, například *.mp4.

Jak vytvořit cinemagraf

Hotový cinemagraf obvykle tvoří nepřetržitá smyčka, dlouhá asi 3–10 sekund, na níž není rozpoznatelné, kde končí a kde začíná. Postup si ukážeme na následujícím příkladu: 

Základ cinemagrafu vždy tvoří několikavteřinový videozáznam, nejlépe natočený ze stativu. 

Po natočení scény můžete okamžitě přistoupit k editování. Při úpravách jde o to, že spojíte natočené video se statickým snímkem, který z videa získáte.

V Zoner Photo Studiumodulu Video použijete vaše video jako podkladovou vrstvu a jako horní vrstvu statický snímek získaný z videa. Na ten aplikujete masku (pomocí nástrojů výběru) tak, aby přes ní byly vidět pouze ty pohyblivé prvky, které ve svém cinemagrafu chcete pohyblivé mít. Důležitým procesem zde tedy bude maskovánívytvoření pohybové smyčky.

Ve videu si najdete vyhovující frame (jeden snímek z videa), který bude sloužit jako základový obrázek našeho cinemagrafu. Pomocí funkce Exportovat snímek v modulu Video uložíte jeden snímek z videa jako png.

Snímek obrazovky snadno vytvoříte pomocí funkce Exportovat snímek v modulu Video.

Otevřete si snímek z videa v modulu Editor a aplikujte masku na část obrazu, kterou chcete mít ve výsledném cinemagrafu pohyblivou. Masku přidejte kliknutím pravým tlačítkem myši na vrstvu s fotkou a zvolte Maska a Odkrýt vše

maska
Otevřete snímek v Editoru a vytvořte masku s možností „Odkrýt vše“.

Pomocí nástroje Štětec (B) vymalujete černou barvou cokoliv, co chcete mít ve výsledku pohyblivé (v našem případě nalévající se káva) a zbytek (statickou část obrázku) necháte překrytý bílou barvou. Pod touto „černou dírou“ se bude promítat pohyblivé video, ale zbytek obrázku zůstane nehybný. Káva se tedy bude nalévat z moka konvičky do plecháčku, a ruka spolu se zbytkem scenérie zůstane po celou dobu nehybná. 

štětcový nástroj
Vyberte nástroj Štětec (B), nastavte mu černou barvu a v masce zamalujte místa, která chcete mít ve vašem cinemagrafu pohyblivá.

Masku, kterou jste nakreslili, můžete vidět v náhledu vrstvy v pravém panelu, nebo si ji můžete zobrazit pomocí možnosti Pouze maska nad histogramem.

zobrazení masky
Můžete si také zobrazit pouze masku. K tomu slouží ikonka nad Histogramem.

Výsledný obrázek po vymaskování pohyblivé části potom vypadá takto:

maskování
A takto nějak by měl vypadat výsledek maskování.

Uložte si soubor do formátu *.ZPS nebo *.png (výhoda ZPS formátu spočívá v tom, že ho můžete dále v Editoru upravovat podle potřeby, například doladit masku a podobně).

Ve videoeditoru spojte vrstvy dohromady

V modulu Video si vytvořte Nový projekt. Potřebujete celkem dvě obrazové stopy. Novou stopu vytvoříte kliknutím na ikonku „+“ a výběrem možnosti Přidat obrazovou stopu. Do vrchní stopy přetáhněte z filmového pásu vymaskovaný obrázek a do spodní stopy video (u kterého ztlumíte zvuk pomocí příslušného posuvníku).

stopy
Do jedné stopy přidejte video a kliknutím na „+“ vytvořte druhou obrazovou stopu, do které vložíte vymaskovaný obrázek.

Videozáznam si sestříhejte na úsek o zhruba jedné vteřině. U konečných úprav dbejte na to, aby byl první a poslední frame přibližně stejný. Tím zaručíte kontinuitu pohybu.

Ne každý videopřehrávač dokáže přehrávat video dokola, takže si pohyb pro jistotu několikrát nakopírujte pomocí Ctrl + táhnutí myší po časové ose. Vytvořte tak několik sekund dlouhé video. 

kopírování

Na závěr ještě trochu upravíme vzhled videa v záložce Editace obrazu. Úpravy děláme na vrchní vrstvě (statickém snímku) a následně všechny barevné úpravy zkopírujeme i na videoklipy ve spodní vrstvě.

editace obrazu

Po dokončení úprav na statickém snímku si zkopírujte úpravy pomocí tlačítka Kopírovat v pravém dolním rohu, a kliknutím na Vložit je aplikujte na videa, která máte ve spodní vrstvě. 

vložit úpravy

Po dokončení závěrečných úprav už jen zbývá projekt uložit. V pravém panelu nahoře klikněte na Export projektu a formát zvolte .mp4. 

Finální cinemagraf, autor @najsu.photo

Zaujalo vás vytváření cinemagrafu a chcete si to vyzkoušet na vlastních videích? Tak si stáhněte Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí a vrhněte se do střihu a úprav ještě dnes.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMichal Dovičovič

Od roku 2015 pracuje v ZONER software, kde se mu zalíbilo i díky jeho koníčku – fotografování. Vlastní zrcadlovku, kterou postupně rozšířil o dron. S jeho pomocí se snaží objevovat nové prostory a příležitosti k fotografování. Tato technika ho doprovází i na roadtripech, různých akcích a túrách. Mezi jeho další záliby patří sport nebo hudba. V Zoneru se podílí na vývoji Zoner Photo Studia.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *