Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky: odhalte jejich plusy a minusy

Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky: odhalte jejich plusy a minusy

Ještě přednedávnem platily zrcadlovky za jedinou záruku profesionální kvality. Situace se ale pomalu obrací ve prospěch bezzrcadlovek, které začíná upřednostňovat čím dál víc fotografů. Přečtěte si, jaké mají oba systémy výhody a nevýhody.

Jak už názvy obou typů přístrojů napovídají, hlavní rozdíl je v jejich konstrukci. Zatímco zrcadlovky mají klasickou stavbu, v níž nechybí optický hledáček či sklopné zrcátko, od kterého se světlo odráží na matnici, u bezzrcadlovek tyto prvky nenajdete.

Také je třeba říct, že ať už se podíváte do nabídky zrcadlovek či bezzrcadlovek, narazíte na různě kvalitní fotoaparáty. Velmi záleží na tom, zda sáhnete po jednodušších přístrojích určených začátečníkům, nebo vezmete do rukou profesionální foťák. Nezapomínejte na to, ani při čtení našeho obecného srovnání.

S bezzrcadlovkou záda nebolí

Na první pohled zřejmým rozdílem mezi oběma systémy je velikost a hmotnost fotoaparátu. Bezzrcadlovky mají tu výhodu, že v sobě nemají složitý a neskladný systém se zrcátkem a díky tomu jsou menší a lehčí.

Je to velké plus. Vaše krční páteř totiž určitě ocení, když budete běhat celý den na krku s lehounkou bezzrcadlovkou místo těžké a objemné zrcadlovky.

Jakmile však začnete uvažovat nad objektivy, situace je trošku komplikovanější. I k bezzrcadlovkám se totiž kromě kompaktnějších objektivů vyrábí i poměrně robustní a těžká skla. Kombinace s malým a lehkým tělem pak nepůsobí v rukou dostatečně vyváženě.

Pokud navíc preferujte výrazný ergonomicky tvarovaný grip, který je u zrcadlovek v podstatě samozřejmý, u mnohých bezzrcadlovek budete zklamaní. Grip je často menší, což může být pro některé fotografy nepohodlné.

Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky: objektivy bezzrcadlovek.
I přes drobné tělo se zvláště u profesionálních bezzrcadlovek můžete setkat s objemnými a těžšími objektivy. Zdroj: sony.eu

Vidíte, co fotíte?

Další zásadní rozdíl najdete v konstrukci hledáčku. U těch nejlevnějších bezzrcadlovek mnohdy ani není a spoléhat se tak můžete pouze na LCD displej. Naopak u zrcadlovek je samozřejmostí.

V zrcadlovkách přitom bývá zabudovaný optický hledáček, přes který vidíte scénu v přirozeném podání tak, jak ji máte před sebou. Oproti tomu bezzrcadlovky využívají elektronický hledáček (pokud nějaký mají), který podává obraz digitálně.

Pro někoho to má nedocenitelnou výhodu – v hledáčku pozorujete scénu tak, jak ji fotoaparát zachytí. Obraz simuluje nastavenou expozici či vyvážení bílé. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě přeexponovaného, podexponovaného nebo nechtěně zabarveného obrazu.

Můžete si také zobrazit histogram a informace o nastavení fotoaparátu.

To všechno ale stojí energii, která se projeví na výdrži baterie. Optický hledáček oproti tomu baterii nezatěžuje a krom toho nemusíte fotoaparát zapínat, abyste se přes něj mohli dívat.

Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky: hybridní hledáček Fujifilm.
Některé bezzrcadlovky nabízí dokonce hybridní hledáček, který kombinuje možnosti elektronického (EVF) a optického (OVF) hledáčku. Zdroj: fujifilm.eu

Ve výdrži baterie zrcadlovky vyhrávají

Už v předchozích řádcích jsme narazili na energetickou náročnost elektronického hledáčku bezzrcadlovek. Nižší výdrž baterií je jedním z jejich nedostatků. Zvládnou přibližně okolo tří set fotografií, zatímco zrcadlovky na jedno nabití mohou vydržet i více než dvojnásobek.

S bezzrcadlovkou tak v praxi potřebujete mnohem větší zásobu baterií. Na vině je nejen napájení elektronického hledáčku, ale třeba také to, že vzhledem k menší velikosti těla jsou i baterie bezzrcadlovek menší.

Čištění snímače

Jestli jste se zrcadlovkou doteď čištění snímače neřešili, věřte, že se bezzrcadlovkou vás to dříve nebo později nemine.

U zrcadlovek je totiž snímač hezky chráněný zrcátkem a tak jej časté vyměňování objektivů tolik neohrozí. Jakmile však sundáte objektiv u bezzrcadlovky, odhalíte tím čip fotoaparátu, na nějž se smítka prachu a nečistoty rychle přichytí.

Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky: odkrytý snímač bezzrcadlovky.
Jakmile sundáte objektiv z bezzrcadlovky, odhalíte čip fotoaparátu a riskujete jeho zanesení prachem a nečistotami. Zdroj: olympus-imaging.com

Rychlost snímání

V rychlosti snímání jsou klasické zrcadlovky limitované přítomností zrcátka a složitějšího mechanického systému. Oproti bezzrcadlovkám, které dovedou snímat rychlostí až 20 snímků za sekundu, tak o několik snímků zaostávají.

Rychlejšímu snímání pomáhá také využití takzvané elektronické závěrky. Zjednodušeně řečeno funguje tak, že místo mechanického odkrývání čipu pouze nastaví intervaly, ve kterých má senzor odečítat světlo. Otázkou však je, zda tak vysokou rychlost v praxi skutečně využijete.

Bez zrcátka můžete fotit tiše

Chcete být při fotografování nenápadní? Pak vás bezzrcadlovky potěší nejen svou malou velikostí. Některé přístroje totiž díky elektronické závěrce umožňují i úplné vypnutí zvuku závěrky.

V divadle, na ulici i při reportáži tak můžete fotografovat, aniž byste na sebe příliš upozorňovali.

Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky: zrcadlovka a bezzrcadlovka Canon.
I tradiční výrobci digitálních zrcadlovek se vzhledem k rostoucí popularitě pouští na trh s bezzrcadlovkami. Rozdíl ve velikosti fotoaparátu je na první pohled značný. Zdroj: canon.com

Rozdíl ve výběru objektivů

Co vás pak v praxi může u bezzrcadlovky omezovat, je výběr objektivů. Přece jen zrcadlovky existují na trhu delší dobu a tak je nabídka objektivů opravdu široká, a to včetně specializovaných skel. U bezzrcadlovek jsou možnosti výrazně chudší.

Nutno ale říci, že situace se poměrně rychle zlepšuje. A s pomocí adaptérů můžete používat také objektivy jiných značek. Pracovat ale se skly určenými právě pro daný typ fotoaparátu je vždy příjemnější.

Potěší kvalita i rychlost ostření

V mnohých dalších aspektech je však fotografování s bezzrcadlovkou a zrcadlovkou srovnatelné.

Vyrovnají se v obrazové kvalitě i třeba v rychlosti ostření. S výjimkou některých modelů se výrazněji neliší ani rozložení ovládacích prvků, takže si při přechodu ze zrcadlovky na bezzrcadlovku rychle zvyknete.

Pokud se tak mezi těmito dvěma systémy rozhodujete, máme pro vás jeden tip. Dobře si je osahejte a zvažte, který z nich víc vyhovuje vašim potřebám a preferencím.

Zdroj titulní fotografie: fujifilm.eu

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorDáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích. Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *