Zpropadená paměťovka

Dlouhou dobu jsem žil v přesvědčení, že díky důmyslnému systému zálohy fotografií na dvě různá místa o ně nikdy nemůžu přijít a kdykoliv se můžu ke kterékoliv fotce vrátit. To by určitě fungovalo v případě, že se snímky dostanou z paměťové karty do počítače. Patrně už tušíte, kam tím mířím.

Malá součástka, která může přinést nemalé problémy.jpg

Chyba lidského faktoru

Jestliže se fotografa jakékoliv úrovně zeptáte na jeho workflow od pořízení fotografií až po jejich vystavení on-line či off-line, určitě nevynechá stažení souborů z paměťové karty do počítače nebo na jiné médium.

Má samozřejmě pravdu, ale je přece tak snadné dojít z výletu, brašnu i s fotoaparátem dát na své obvyklé místo a zpracování snímků odložit. Ruku na srdce, komu se to nestalo? Většinou to – aspoň v mém případě – sklouzne tak daleko, že si na ony už dříve pořízené snímky vzpomenu teprve tehdy, když mám foťák následně v ruce a od počítače jsem vzdálen.

Mně se tento přístup povedlo praktikovat téměř půl roku. Na konci tohoto cyklu byla karta plná. A tak jsem ji jednoduše vyměnil a dal do brašny.

Tak dlouho se nechává karta ve foťáku, až se…

Kartu jsem z brašny vytáhl po dvou týdnech (!) a už na první dotek jsem cítil, že něco není v pořádku. Po detailnějším prozkoumání jsem zaznamenal poškození plastového obalu karty. Dodnes nechápu, jak se to stalo. Při výměně karet jsem si ničeho nevšiml.

Detailní záběr na poškozený plastový obal.jpg

Horší ale bylo, že po vložení do fotoaparátu i čtečky v počítači byla karta vesele ignorována. V tu chvíli mi bylo opravdu horko. Postupně jsem si totiž uvědomoval, že na kartě byly fotografie z akcí, kde jsem vyloženě slíbil nějaký obrazový výstup. Sekundárně mi docházelo, kdy naposled jsem snímky z karty stahoval.

Další myšlenky samozřejmě vedly k tomu, jak obrazová data z karty dostat. Po několika desítkách pokusů o načtení karty ve foťáku a počítači jsem tyto pokusy vzdal a začal hledat alternativy. Tedy jiná zařízení, která by kartu mohla načíst. Notebook přítelkyně kartu v počítači sice viděl, ale hlásil, že je poškozená a soubory samozřejmě nezobrazil.

USB čtečka paměťových karet.jpg

Poučit se z chyb

Nakonec jsem našel ještě starší USB čtečku, kam jsem kartu napasoval tak, aby všechny její kontakty na čtečku přiléhaly. Po připojení k PC se soubory naštěstí zobrazily. Sláva! Všechny jsem je samozřejmě ihned stáhl do počítače a otřel si pot z čela.

Pro příště jsem nicméně vyléčený z lenosti nechávat fotografie na paměťové kartě do aleluja. Od teď budu stahovat do počítače a zálohovat po každém fotografování.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMichal Prouza

Michal Prouza pracuje v ZONER software od r. 2010. V létě 2011 vyměnil kompakt za digitální zrcadlovku a od té chvíle se tak seznamuje s pro něj dosud neprozkoumanou fototechnikou. Fotí všude tam, kde cítí příležitost získat nové zkušenosti a prohloubit ty stávající.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *