Ze zákulisí: Jak vznikaly pohlednice v Zoner Photo Studio pro Android

Minulý týden jsme spustili novou službu, která vám umožní posílat papírové pohlednice pomocí přístroje s operačním systémem Android. Jak nápad vznikl, kdo za ním stojí a jak to všechno funguje? To se dozvíte, jen pokud budete číst dál.

Jak jsme psali v první upoutávce, nápad spustit službu na posílání opravdových pohlednic vznikl ve Spojených státech na jaře letošního roku. Nebo to bylo jinak? Na to odpoví ředitel softwarové divize ZONER software Michal Prouza.

Michal Prouza (Autor: Jan Kupčík)

Michal Prouza (Autor: Jan Kupčík)

Posíláš klasické pohlednice z dovolených nebo vánoční a narozeninová přání své rodině a kamarádům?
Paradoxní je, že vůbec. Papírovou pohlednici jsem poslal snad naposledy z nějakého dětského tábora rodičům. Ale je samozřejmé, že když je člověk na dovolené, napadne jej, že by se slušelo něco příbuzným a známým poslat.

Kdo v Zoneru přišel s nápadem posílat opravdové pohlednice pomocí Zoner Photo Studia?
Asi bych to nepřisoudil konkrétnímu člověku, byla to skupinová diskuse, kterou zažehl jednoduchý dotaz, jak poslat z té spousty fotek v telefonu pohlednici do České republiky přes půl světa.

A jakým způsobem vlastně taková myšlenka vznikla?
V roce 2013 jsme založili pobočku v Silicon Valley, kterou řídí můj předchůdce Jaroslav Kucek. Letos na jaře byla do USA vyslána část našeho týmu k jednoduchému účelu – amerikanizaci. Zní to hrozně, ale myšlenka je prostá. Cítíme, že Zoner Photo Studio a přidružené produkty mají potenciál najít si své uživatele celosvětově. Proto je dobré občas opustit Brno, kde Zoner sídlí, a seznámit se byť jen s pouhým každodenním chodem jiné společnosti, a především cílové skupiny, na kterou se chceme zaměřit. V průběhu této „mise“ jsme se jednou ráno potkali všichni na snídani a někdo začal řešit, jak poslat domů pohlednici. Sehnat v San Franciscu pěknou pohlednici, známku a poštu je totiž velmi náročný problém. Odtud byl už jen krůček k tomu, že majorita našich fotek zajímavých pro příbuzné a známé je v mobilních telefonech, resp. už sdílených na Facebooku, Zoneramě. A už to bylo.

Takže to byl i ten rozhodující impuls k tomu začít na pohlednicích pracovat?
Vlastně ano, pak samozřejmě proběhla fáze analýzy tohoto nápadu a podrobení kritice ze všech stran. Já osobně jsem dlouho hledal nějaký problém, který celý nápad potopí, ale ani já, ani nikdo z týmu jej prostě nenašel.

Jak dlouhá byla cesta od nápadu až po spuštění aktualizace Zoner Photo Studia pro Android, která posílání pohlednic umožňuje?
Naprosto přesně od 18. 3. 2014 do 25. 6. 2014. Netvrdím, že to nešlo stihnout rychleji, ale je potřeba si uvědomit, že softwarová divize není startup, kde všichni zapomenou na svoje úkoly a vrhnou se na nový projekt. Jednotlivé týmy znají svoji práci na měsíce dopředu. Považuji za rozhodující, že se mně a dalším kolegům z marketingu podařilo ostatní do myšlenky nadchnout tak, že aplikace už je na světě. Hned na počátku jsme logicky udělali prostou roadmapu celého projektu a z ní vypadlo, že je to projekt maximálně na týdny, což se také potvrdilo.

Pohlednici se slavným Golden Gate Bridge asi nebude takový problém sehnat, ale co když vy ho zkrátka vyfotíte jinak a lépe? (Autor: Jan Kupčík)

Pohlednici se slavným Golden Gate Bridge asi nebude takový problém sehnat, ale co když vy ho zkrátka vyfotíte jinak a lépe? (Autor: Jan Kupčík)

Vznikly během realizace nějaké překážky, kvůli kterým jste se chtěli celého projektu vzdát?
Je to zvláštní, ale myslím, že ne. Za to musím celý tým pochválit, absence překážek nebo jejich rychlé řešení je důkazem dobré práce. Na co si snad jedině mohu trochu postěžovat, je politika Google Wallet, nicméně zde existuje spousta jiných řešení.

Je naopak něco, co tě při realizaci příjemně potěšilo?
Ano, původní plán byl první verzi vydat pouze pro Českou republiku. Nicméně už skoro 50 % uživatelů aplikace pro Android máme ze zahraničí. Proto jsme museli v krátké době vymyslet a zrealizovat řešení, které pokryje tisk a doručení po celém světě. To se podařilo, pohlednici dnes můžete poslat odkudkoliv kamkoliv.

Byly za pohlednicemi i bezesné noci?
Já osobně se přiznám k několika pracovním víkendům ve fázi plánování a definování produktu. A co se týče vývoje, tak naši vývojáři si myslím pár zajímavějších směn také dali.

„Drahá, posílám ti pozdrav z vězení Alcatraz.jpg

„Drahá, posílám ti pozdrav z vězení Alcatraz.jpg“ (Autor: Jan Kupčík)

Kolik pohlednic jsi už poslal sám?
V konkurenčních službách v rámci testovaní desítky (směje se). V té naší zatím do desíti, ale tuším, že toto léto službu řádně využiju.

Co bude s pohlednicemi dál? Chystáte se službu nějak rozšiřovat?
Když se mě někdo zeptá obecně, jakou má Zoner Photo Studio budoucnost, odpovídám, že jeden ze směrů jsou fyzické produkty. Máme dostatečný počet uživatelů k tomu, abychom jim mohli nabídnout i další služby, které přímo souvisí s jejich fotografiemi. Pohlednice jsou logický začátek, kus oboustranně potištěného papíru. Samozřejmě máme hned několik dalších míst, kde mají uživatelé svá data, a odkud je logické pohlednice posílat – Zonerama nebo samotné ZPS. Velkou otázkou do budoucna jsou jednak další platformy, se kterými koketujeme už delší dobu, a jednak další fyzické produkty. Nápadů a plánů je spousta.

Díky Michale, ať se pohlednicím i Zoneru daří!

Poslední aktualizace 2. července 2014

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Redakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Číst všechny články.

Komentáře