Zaostřeno na detaily

Správná ostrost a prokreslení detailů je důležitý rys povedené fotografie. Ne vždy ale dopadne podle plánu již při focení a poté přichází na řadu šikovný filtr, který doostří nebo potlačí přesně to, co potřebujete. 

Efekt Měkká kresba umožňuje samostatné ovládání čtyř úrovní jemnosti detailů, u kterých je možno zvyšovat nebo snižovat kontrast – zvýšení hodnot se pak jeví jako doostření, snížení potlačuje kresbu a dodává „snový nádech“ (podle toho i jméno efektu).

Tento tutoriál je určen pro verzi Zoner Photo Studio 12 Professional.
Pokud jste majitelem verze Zoner Photo Studio 12 Home, můžete se pro vyzkoušení popsaných funkcí po omezenou dobu přepnout do verze Professional (v nabídce Nápověda, položka Licence), v ostatních případech si můžete stáhnout a nainstalovat zkušební verzi, kterou lze plně užívat 30 dnů zdarma.

Tutoriál: Měkká kresba

Portréty

Jednou z hlavních oblastí využití Měkké kresby je úprava portrétů. Právě možnost samostatného ovládání jednotlivých úrovní jemnosti detailů jde portrétům velice k duhu. Jedním filtrem tak jednoduše doostříte pouze jemné a velmi jemné detaily (oči, vlasy, ústa) a zároveň můžete lehce potlačit hrubší struktury obrazu (vyhladit pleť). Výraznější potlačení kontrastu středních a hrubých detailů dodává právě onen snový nádech, který je u určité kategorie portrétů tak žádaný. Při použití efektu Měkká kresba je zapotřebí zvážit celkovou velikost fotografie (rozměr na pixely), protože právě podle reálné velikosti v pixelech se rozlišují úrovně detailů – jako jemný detail se tedy někdy mohou doostřovat pouze řasy a jindy celé oči. Pokud chcete dosáhnout nejlepšího možného výsledku, je třeba pro každou fotografii použít individuální nastavení efektu.

Tutoriál: Měkká kresba

Doostření a zvýraznění detailů

Efekt Měkká kresba je vhodný i pro fotografie, které potřebujete elegantně doostřit, zvýraznit a prokreslit detaily. V takovém případě dle potřeby zvyšte kontrast u velmi jemných a jemných detailů, střední a hrubé nechte beze změn.

Tutoriál: Měkká kresba

Vylepšení rozmazané fotografie

Do určité míry lze tímto efektem záchránit i rozmazané snímky. Není to stejné, jako když snímek ostře již vyfotíte, ale pokud máte důležitou nezopakovatelnou fotografii, můžete jí alespoň pomoci. V takovém případě zvyšujte hodnoty všech posuvníků, optimální nastavení je třeba vyzkoušet pro konkrétní fotografii.
Tutoriál: Měkká kresba

Poslední aktualizace 2. září 2010

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Blanka Dudašková

Komentáře