Zálohujete své fotky poctivě?

Chtělo by se říci, že není nic jednoduššího než zálohovat data, abyste o ně nepřišli. Na druhou stranu se však potýkáme s poměrně velkým problémem, protože opravdu spolehlivá záloha dat zatím světlo světa nespatřila. Jakou cestu tedy zvolit?

O tom, jaký způsob zálohování digitálních fotografií a obecně digitálních dat je nejlepší, bylo napsáno více než mnoho. Dosud však nikdo nepřišel se zaručeným způsobem zálohování, který je natolik spolehlivý, že jej může ohrozit pouze živelná katastrofa.

Analogicky si představte, jakým způsobem se zálohovaly například kinofilmy. V případě negativních filmů se uchovával negativ rozstříhaný na pásy, které byly zasunuty v archivační folii a ta následně v archivačním boxu. U pozitivních filmů (diapozitivy) se pozitiv uchovával v rámečku, uloženém opět v archivační fólii.

Existuje spolehlivá záloha?

Pomineme-li úmyslné zničení filmových pásů, pak byly prakticky jediným rizikem živelné pohromy, kdy mohl film shořet anebo být jinak fyzicky poškozen. V případě digitálních fotografií na nás však číhá mnohem více nástrah. Počínaje elektromagnetickým zářením, přes poměrně křehkou stavbu nejpoužívanějších SD karet až po rizika spojená s kolísáním napětí v síti, které má vliv na funkčnost počítačů.

Pokud však úspěšně dopravíte snímky domů k počítači, čeká vás pouze zálohování již nasnímaných fotografií. I to však může pořádně potrápit. Obecně platí, že veškerá důležitá data by se měla zálohovat minimálně dvakrát. V praxi se však ukazuje, že málokdo takto zálohuje, i když ví, že by měl. K pravidelnému zálohování nás obvykle donutí až první ztráta cenných dat. Rozhodně byste se proto neměli spokojit s tím, že máte fotografie uloženy na pevném disku počítače a jejich kopie již neexistují.

Mazání je základ

Aby bylo možné efektivně zálohovat, je třeba mít vhodně nastavenou strukturu adresářů a především je třeba nebát se mazat špatné snímky. Obvykle při fotografování vytvoříte několikrát větší množství snímků, než je použitelný počet. V první fázi by měly jít do koše všechny snímky, které jsou neostré, špatně zarámované, zaostřené jinam než má být apod. Vymazáním těchto fotek zmenšíte balík z focení asi o 10 až 20 %. Další fáze již je náročnější a je třeba se více soustředit na samotný obsah fotografií, což obnáší jisté zkušenosti a vytrénované oko.

Máte-li například více fotografií jednoho objektu a nevíte, kterou smazat, může vám v Zoner Photo Studiu pomoci například funkce Porovnání obrázků (Ctrl+J), která zobrazí náhledy vybraných obrázků vedle sebe a můžete tak vybrat nejostřejší snímek.

Na co zálohovat?

Samotné zálohování by mělo být provedeno nejlépe formou zrcadlení všech složek s fotografiemi. Máte-li doma síťové úložiště s podporou vytváření pole RAID, pak je ideální této možnosti využít. Snímky budete mít v takovém případě v počítači a na dvou discích úložiště. I při poruše dvou ze tří disků, budete mít stále z čeho snímky obnovit.

Nejčastějším způsobem zálohování je pouhé překopírování dat na externí disk. Jako první krok je to velmi vhodné. Je však nutné doplnit i krok druhý, kterým by mělo být vypálení dat na DVD a v ideálním případě pak ještě krok třetí v podobě zálohy na další pevný disk, který budete používat zcela minimálně a bude zavřený v krabičce ve skříni.

Rozhodnete-li se pro druhý krok a začnete data také vypalovat na DVD disky, pak doporučuji upřednostnit DVD-RW disky před obyčejnými DVD-R, anebo ještě lépe zálohovat na DVD-RAM, které vycházejí v testech jako nejspolehlivější, ovšem jsou také z uvedené trojice nejdražší. Jelikož však každé médium podléhá zubu času, nezapomeňte jednou za čas zkontrolovat čitelnost zapsaných dat a v intervalu do 5let kompletně vypálit data znovu na nová média. S větším rozšířením blue-ray disků snad bude vše ještě pohodlnější.

A jak zálohujte své snímky právě Vy? Podělte se s námi o zkušenosti a tipy.

Poslední aktualizace 1. února 2011

12 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře