Kreativní použití barev ve fotografii

Kreativní použití barev ve fotografii

Prvotním myšlenkou vzniku barevné fotografie bylo zobrazení světa takový, jaký je, včetně barev. Dnes víme, že lze barvami mnohé říct, mají velké kreativní využití a můžete s nimi různě experimentovat. Každý fotograf by měl vědět, které barvy spolu vzájemně ladí, které se zvýrazňují nebo naopak vyčleňují.

Pojďme se podívat na dvě knihy zabývající se kreativním využitím barev ve fotografii. Tyto knihy si můžete také koupit na e-shopu ZonerPressu

Naučte se používat barvu kreativně

Profesionální fotograf a lektor Bryan Peterson sepsal postupy a metody, které stojí za jeho charakteristickou prací s barvami. Pohlíží na barvy z několika různých aspektů:

 • Světlo, Expozice a Barva
 • Barva a Kompozice
 • Barva a nálada
 • Zvýraznění barev pomocí nástrojů

V kapitolách autor nahlíží do teorie jednotlivých barev, nebo do hlubších analýz barevného spektra. Odhaluje čtenáři především to, jak barvy využít a dosáhnout snímků, které zaujmou diváka. Tato kniha je srozumitelným průvodcem pro každého fotografa, který chce svoje fotografické dovednosti posunout na vyšší úroveň. 

Vědomě nebo nevědomě, všichni neustále provádíme rychlá rozhodnutí, co budeme fotografovat a řada z nich je v zásadě ovlivňována právě barvou objektu. Bryan Peterson, Naučte se používat barvu kreativně, str. 82

Naučte se používat barvu kreativně

Název: Naučte se používat barvu kreativně
Autor: Bryan Peterson a Susana Heide Schellenbergová
Překlad: Jana Hlávková, Pavel Kristián, Pavel Kristián ml.
Vydáno: Zoner Press 2017
Počet stran: 144

Kreativní barva ve fotografii

Kniha zabývající se využitím barvy ve fotografii je z pera českého fotografa Jana Pohribného. Záběr této publikace je opravdu rozsáhlý. Začíná technickými popisy barevných modelů, transformací barev na fotocitlivý materiál a vysvětluje i princip míchání barev. Objasňuje působení barev na pozorovatele a způsoby, jak cíleně využívat barvy k dosažení určitých účinků na diváka. Můžete se nechat inspirovat i řadou námětů a postupů, jak barvy využít. 

Kniha nabízí téměř stovky ukázkových fotografií uznávaných českých i zahraničních fotografů. Poznejte barvu nejen po technické, ale i praktické stránce skrze kapitoly:

 • Oko do duše okno
 • Uvnitř duhy
 • Řeč barev
 • Přemýšlejte (nejen) fotograficky
 • Přemýšlejte barevně
 • Ovlivněte své barvy

Na konci knihy Kreativní barva ve fotografii najdete časovou osu na téma: Trocha historie (barevné) fotografie.

Kreativní barva ve fotografii

Název: Kreativní barva ve fotografii
Autor: Jan Pohribný
Vydáno: Zoner Press 2016
Počet stran: 288

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (1)

 1. Ahoj Vando. Rád čtu tvé poučné články týkající se Zoneru. Zdravím Tě z Teplic UWE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *