TOP 10 fotek našich čtenářů – téma: Probouzení přírody

TOP 10 fotek našich čtenářů - téma Probouzení přírody

Pravidelně vám v redakci magazínu Milujeme fotografii přinášíme témata ze světa fotografie. Inspirovat se můžete nejrůznějšími tipy i zajímavostmi, které vaše dovednosti posouvají kupředu. Jaro každý rok přináší nespočet úchvatných scenérií probouzení přírody a nás zajímalo, jak to vnímáte vy, fotografové.

Všem čtenářům a fotografům, kteří se připojili k naší výzvě, moc děkujeme. Sešlo se nám opravdu mnoho rozmanitých detailů probouzející se přírody od malých poupátek až po detaily hmyzích přátel. Na téma jste se dokázali podívat i z trochu jiné perspektivy a být tak nad věcí. Vybrat pouze 10 nejlepších z vás bylo opět velmi těžké. Je mezi vybranými i ta vaše? 

1. Petra Navrátilová

Top 10, Petra Navrátilová

2. Laurencia Helásková

Top 10, Laurencia Helásková

3. Šárka Rucká

Top 10, Šárka Rucká
Na podzim jsem na internetu koupila balení cibulí a zasázela je na zahradě. Vyrostly krásné plnokvěté tulipány a tento byl první z nich, ještě ve fázi poupěte.

4. Josef Martinek

Top 10, Josef Martínek

5. Vladimír Študent

Top 10, Vladimír Študent
Baletka. Fotografie vznikla v Hostivařském lesoparku v Praze, hned jak vyrašily první květy. Tedy i v Praze se lze těšit z rozkvetlé přírody a najít téma pro focení na celý den.

6. Květa Novotná

Top 10, Květa Novotná
Vždycky na jaře fotím sněženky, ale nikdy se mi nepovedlo udělat takovou tu super fotku, kdy je ještě sníh a v něm rozkvétají sněženky. Až jednou 1.března ráno nasněžil slabý poprašek a tak jsem popadla foťák a uháněla ven. Bohužel se rychle oteplovalo a tak toho sněhu na snímku už moc není a je to spíš voda než sníh, ale i tak mám z téhle fotky radost. No a protože to byla taková rychlovka tak jsem sebou při focení prostě plácla do mokré trávy, bláta a sněhu a fotila jsem z pozice ležícího střelce. Závidím lidem jejich zahrádky. Jsem z paneláku a cokoliv kvete musím hledat v okolí. Sněženky naštěstí rostou hned u vedlejšího domu, ale lidé trochu divně koukají a občas mě chtějí i dávat první pomoc, když vidí jak se válím venku po zemi. Tohle focení jsem pak odnesla pěknou chřipkou a zánětem průdušek, ale stálo mi to za to 😀

7. Jiří Večerník

Top 10, Jiří Večerník

8. Václava Borovcová

Top 10, Václava Borovcová
Fotografie byly pořízené v Jizerských horách letos v březnu. Skokani se velmi pilně činili a velká část vodní plochy byla hustě pokrytá vajíčky. Strávila jsem s nimi asi dvě hodiny a to převážně pozorováním a posloucháním jejich jemného skřehotání, který připomínal vzdálené vrčení motoru. Podle mého odhadu tam mohlo být naráz 30 žabiček. Pro mě nezapomenutelný zážitek!

9. Michal Kolář

Top 10, Michal Kolář
Život je pomíjivý jako okvětní lístky sakury tančící ve větru, ale jeho krása zůstane navždy zapsána v našich srdcích.

10. František Kolský

Top 10, František Kolský

Nenašli jste svou fotku mezi těmito deseti? Nevadí! Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, a sledujte náš magazín i na Instagramu, kde jako první najdete zajímavé tipy a témata ze světa fotografie či další výzvu s novým tématem.

Bohužel se do TOP 10 nedostane každý, ale protože nám přišlo opravdu hodně velmi povedených fotek, musíme se s vámi formou galerie podělit i o některé další.

Děkujeme za zaslání: Gabriel Stančik, Marta Čížková, Antonín Havlát, Thomas Ponto, Vilém Nekuža, Slávka Matoušková, Ruth Klevinghaus, RNDr. Petr Kozelek, Tomáš Kuthan a Zuzana Ludvíková. 

Podívejte se také, jak si s tématem Probouzení přírody poradil náš ambasador Honza Musil

Top 10, Ambasador Honza Musil

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (7)

 1. Docela rád bych si přečetl zdůvodnění toho, kdo řadil fotky, proč je vybral zrovna takto. Zejména proč je na druhém místě zcela obyčejná triviální fotka s pokaženou kompozicí, zatím co níže jsou podstatně kvalitnější obrázky ať už nápadem, nebo brilantní kompozicí (7, 10, zaseté pole atd.).

  1. Dobrý den, pane Hlinomaze,
   těší nás váš zájem o články v magazínu Milujeme fotografii a máme radost, že se vám fotky čtenářů líbí. Do redakce nám chodí velké množství fotografií a vnímáme, že jsou dle množství zaslaných fotek některá témata jednodušší a jiná složitější. Na základě zadání se na výběru i zvoleném pořadí podílí celá redakce autorů, fotografů i videomakerů. Jsme rádi, že se vám líbí a těšíme se, že v zaslaných fotografiích budeme moct někdy najít i vaši fotografii.
   Hezký den
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

 2. Vybrali jste úžasné fotky. Díky za ně i těm, kterým se do 10 nevešly. Určitě také mají svou krásu.

 3. Dobrý den,
  marketingově je vaše odpověď dokonalá, nicméně dosti odtržena od reality.
  Mě se líbí málo z těch fotek. Absolutně nerozumím pořadí. Líbivost nadřazujete výtvarné kvalitě, což považuji za velmi neprofesionální a vůči čtenářům trestuhodné. Zajímalo by mě, kolik z vás má nějaké výtvarné vzdělání. Obávám se, že ne mnoho, jinak by opakovaně nemohlo vznikat zarážející pořadí snímků, kde jsou ty líbivé lépe hodnoceny než ty s informační a výtvarnou kvalitou. O kvalitě mnoha příspěvků / článků nemluvě. Nevím, zda si to uvědomujete, ale slabou redakční prací snižujete obrazovou kvalitu příspěvků, což negativně dopadá i na Vaše čtenáře – snižujete jim tím úroveň obrazového vzdělání. Myslím, že by to stálo za hlubší zamyšlení.

  Takže v první řadě se mi nepozdává vaše redakční práce. Z toho podle mě plyne nižší až nízká úroveň příspěvků. Takže je jasné, že k vám nic posílat nebudu. Jediné, co nás spojuje je SW, na kterém fotky zpracováváme.

  Věřím, že to Vaše cenzura kousne a tuto kritiku zveřejní. Že si nebudete dělat celý svět narůžovo.

  Příjemný den
  Hlinomaz

  P.S.: Svůj názor jsem, samozřejmě, dle potřeby připraven obhájit.

  1. Dobrý den, pane Hlinomaze,
   děkujeme vám za vaši reakci. Vážíme si vašeho názoru i času, který jste jí musel věnovat. Mrzí nás, že se vám nepozdává naše redakční práce a kvalita článků, které jsou inspirací mnoha fotografům různých úrovní. Máme ale upřímnou radost z toho, že pomocí Zoner Photo Studia zpracováváte své fotky:-)
   Přejeme vám mnoho vydařených úprav v našem editoru
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

   P.S. Máte-li ve svém šuplíku nějaké zajímavé fototéma, se kterým byste se chtěl podělit s našimi čtenáři, kontaktujte nás.

 4. Vaši soutěž sleduji od začátku a mám z ní stejné pocity, jako pan Hlinomaz. Už několikrát jsem vám chtěla napsat, ale vždy jsem to raději neudělala. K napsání příspěvku mě přiměl až názor pana Hlinomaze.
  Výběru fotografií totiž také nerozumím. Mám z toho stále častěji pocit, že je snad taháte z klobouku. Vybrané fotky jsou často neostré nebo špatně zaostřené, mnohdy s necitlivými úpravami (ty zejména v prvních kolech). Mnoho autorů vybraných snímků zřejmě nic netuší o tom, že fotografie je hlavně o světle a pak o kompozici (světlo zejména venku často neovlivním, kompozici však ano). Fotky se stále stejnými chybami jsou vybírány napříč tématy.
  Když to vztáhnu jen na toto téma, myslím si, že vyhrát měla fotka č. 7. Skvělá kompozice, světlo, barvy, úžasná ostrost, navíc je focení ptáků hodně těžká disciplína. Proč jsou v TOP 10 fotky č. 3 a č. 5 je mimo mé chápání (omlouvám se autorům, určitě měli radost, to je však nikam neposune). Fotka č. 2 je ukázkou špatné kompozice i zaostření (pravý horní roh prostě ruší, příliš stahuje pozornost, i tím, že se zdá nejostřejší). Fotky č. 1 a č. 9 mají zdařilou kompozici, ale postrádají světlo (co takhle připravit jednoduchý tutorial, jak dostat chybějící světlo do fotografie, Zoner to jistě umí, jen už je natolik složitý, že ne každý to dokáže najít a použít). K fotkám bez čísel – trošku nechápu, proč byl vybrán vlčí mák, který kvete tuším někdy začátkem června a tak do tématu podle mě nepatří (předpokládám, že probouzením přírody bylo myšleno jaro). Výběr úvodní čtyřfotky navíc vzbuzuje dojem, že se v přírodě probouzí jen sakury (tak říkám všemu, co vykvete ještě před olistěním). Proč je třeba vůbec ve výběru vlastně jen rozjívené kůzle a ne jiná zvířátka, větší než ptáček nebo čmelák? Nebo snad žádné takové fotky nepřišly? Příliš mnoho otázek, vím.
  Nějak stále nechápu, proč je tato soutěž-nesoutěž vlastně pořádána. Co má „soutěžícím“ vlastně dát? Jen radost, že jsem byl vybrán? To je podle mě hodně málo.
  Tak jsem se vypsala, snad se nad tím někdo zamyslí.

  1. Dobrý den, Jeane,
   děkujeme vám za váš komentář. Vážíme si vašeho názoru i času, který jste jeho vyjádření věnovala. Chápeme, že ve vás výzva vyvolala mnoho emocí a otázek, nicméně jsme rádi, že si všímáte různých detailů a dokážete je i pojmenovat. Je to zajímavá zpětná vazba pro nás i vybrané autory.
   Tyto výzvy skutečně nejsou soutěže. Jejich cílem je radost z focení a z toho, že jsem byl vybrán. Pro někoho to samozřejmě může být málo, ale pro jiné čtenáře to může znamenat hodně.
   Děkujeme za tip na tutoriál k tématu chybějícího světla ve fotografii, o kterém již článek na magazínu máme, ale určitě můžeme téma dále rozvíjet. Doufáme, že příští výběr TOP 10 vás potěší více.
   S přáním pěkného dne
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *