Vytvořte si fotku v Pop Art stylu: v modulu Editor je to hračka

Připomeňte si barevná šedesátá léta trochu odvážnější úpravou fotek. Tentokrát jsme pro vás připravili článek o tom, jak v Zoner Photo Studiu dodáte vašim snímkům oblíbený pop-artový vzhled. Stačí jenom zalovit ve svém archivu, vybrat vhodnou fotku a za pár minut už může jít váš grafický retro kousek do tisku. A ani se nemusíte jmenovat Andy Warhol. Přečtěte si, jak na to.

Podobný styl úprav je nadčasový a dlouhodobě oblíbený. Kromě děl moderních umělců se s ním můžete setkat třeba na plakátech. Nejde o efekt, který se hodí ke každé fotce a musíte ho používat s rozmyslem, ale některým (hlavně portrétním) fotkám opravdu sluší. Co myslíte?

Vytvořte si fotku v pop art stylu - pop art plakát
Hotová fotka nemusí skončit jen v počítači nebo na sociálních sítích. Inspirujte se.

Naučíte se používat nástroje: Ořez a otočení (C), Barevné tónování, Výběr barvy, Vylepšit – Křivky (Shift+C), Upravit – Vložit ze souboru…, Obdélníkový výběr (M), Výběr – Vyplnit podle okolí (Shift+Del), Vrstva – Duplikovat vrstvu, Vrstva – Sloučit dolů, režim vrstvy, krytí vrstvy.

Pracovat budeme v modulu Editor. Pro ukázku, jak v Zoner Photo Studiu vytvořit pop-artový efekt, jsme si vybrali tuto fotku:

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - původní foto
Zdroj: Freepik.com, autor: freepic.diller

První krok: upravte zdrojovou fotografii

Nejdříve proveďte základní úpravy fotografie, jako například změnu tonality, barevnosti a podobně. Tady jsme například fotku ořízli, abychom zvýraznili důležité partie (rty, ruka) a odstranili prvky, které naopak zbytečně odvádějí pozornost (oblečení v pravém spodním rohu fotografie).

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - ořez fotky dívky
K oříznutí fotografie (úpravě kompozice) použijte nástroj Ořez a otočení (C).

Samotný efekt tónování provedete pomocí nástroje Barevné tónování. To používá tonální složku obrazu – nebere v potaz barevné odstíny – a aplikuje na obraz barvy, které si nastavíte na barevné stupnici. Nástroj Barevné tónování spusťte z nabídky Úpravy v pravém panelu modulu Editor

V nástroji klikněte na barevné políčko nalevo od barevné stupnice a zvolte barevný odstín pro nejtmavší části obrazu. Zde použijeme fialovou barvu (R = 228,
G = 96, B = 225). Obdobně vyberete barevný odstín pro nejsvětlejší části obrazu. V ukázce je použita žlutá (R = 255, G = 255, B = 0). Tím snadno docílíte efektu duotónu.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - duotón, fotka dívky
Ukázka duotónu. Díky zvoleným odstínům působí obraz pastelovým dojmem.

Vzniklý duotón ale postrádá hloubku, protože původní fotografie ztratila kontrast.
K navrácení kontrastu do fotografie použijte tlačítko Přidat v nástroji Barevné tónování. Tím do obrazu vnesete další, v tomto případě třetí, barevný odstín. Zde použijeme tmavě červenou barvu (R = 175, G = 47, B = 47).

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - zvýšení kontrastu, fotka dívky
Třetí barevný odstín v polovině tonálního rozsahu přidal do fotografie hloubku.
Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - výběr barvy v ZPS
V dialogovém okně máte na výběr, jestli vezmete barvu přímo ze vzorníku, nebo zvolíte konkrétní hodnotu barvy v barevném prostoru RGB nebo HSL.

Obraz je nyní kontrastní, ale zároveň poměrně tmavý. Můžete ho zesvětlit nástrojem Vylepšit – Křivky (Shift+C). Můžete také použít vrstvu typu Křivky, jak jsme to udělali my.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - tonální křivka, fotka dívky
Úprava tonální křivky pro zesvětlení fotografie.

Přidejte polotón

Polotón si můžete představit jako efekt, který napodobuje vzhled tisku, typický pro fotky v novinách z minulého století. Tento efekt vytvoříte snadno pomocí textury. Takovou texturu můžete stáhnout třeba z fotobanky FreePik.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - polotón
Zdroj: Freepik.com, autor: Harryarts

Obraz s texturou vložte jako novou vrstvu příkazem Upravit – Vložit ze souboru…

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - vložení obrazu

Tato konkrétní textura polotónu obsahuje grafický prvek, který je potřeba smazat. Označte tento prvek nástrojem Obdélníkový výběr (M)

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - obdélníkový výběr

a vymažte ho příkazem Výběr – Vyplnit podle okolí (Shift+Del).

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - upravená textura
Nástroj pro vyplnění podle okolí odvedl perfektní práci.

Vzor textury není dostatečně hustý, proto vrstvu s texturou duplikujte příkazem Vrstva – Duplikovat vrstvu a otočte ji v nástroji Přesun a transformace (V) o 180 stupňů.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - hustší textura

Nastavte režim otočené vrstvy na Násobit a posuňte vrstvu tak, abyste zaplnili mezery v původní vrstvě a zahustili tak texturu.
Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - otočení vrstvy

Obě vrstvy obsahující texturu snadno sloučíte příkazem Vrstva – Sloučit dolů.

Textura je však stále poměrně hrubá, proto lze následně vrstvu s texturou zmenšit přibližně na čtvrtinu, nakopírovat ji a jednotlivé zmenšené vrstvy sloučit tak, aby vznikla jemnější textura.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - jemnější textura
Pod vrstvy s texturou jsem si musel vložit novou prázdnou vrstvu, jinak by nové vrstvy interagovaly s fotografií pod ní.

Výslednou vrstvu s texturou prolněte s fotografií pomocí nastavení režimu vrstvy na Ztmavit barvy a snižte krytí vrstvy na 50 %.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - ztmavení barev

Dokončete úpravy přidáním bokehu

Pro zakončení úpravy a zvýšení hloubky fotografie můžete přidat vrstvu s bokehem. Příklad opět pochází z fotobanky FreePik.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - bokeh
Zdroj: Freepik.com, autor: rawpixel.com

Fotografii s efektivně rozmazanými světly vložte příkazem Upravit – Vložit ze souboru… Velikost, polohu a natočení světel upravíte pomocí nástroje Přesun a transformace (V). Režim vrstvy nastavte na Závoj a krytí vrstvy nastavte na 50 %.

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - závoj

A takto bude vypadat výsledná fotografie:

Vytvořte si fotku v Pop Art stylu - výsledné foto

A máte hotovo!

Zkuste si hravý Pop Art efekt vytvořit i vy. V Zoner Photo Studiu to zvládnete levou zadní.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *