Velký test mobilních telefonů

Mnoho z vás telefony fotí a my jsme úplně nejraději, když z nich pak posíláte papírové pohlednice. Jenže kvalita tisku hodně záleží i na kvalitě fotoaparátu mobilního telefonu. A právě ty jsme teď měli možnost částečně otestovat ve spolupráci s časopisem Extra PC.

Kvalita fotoaparátu se nejvíce projeví právě na vytištěných fotografiích. Proto jsme spojili síly s časopisem Extra PC, který pro své čtenáře připravil velký test telefonů do 10 000 korun podporujících technologii LTE. Všemi testovanými telefony jsme vyfotili totožnou scénu na automatický režim a fotografie jsme bez úpravy vytiskli na kalibrované tiskárně pro tisk Zoner pohlednic. Pohlednice jsme tentokrát nenesli na poštu, ale pořádně jsme si je prohlédli.

Barevné rozdíly mezi fotografiemi byly opravdu výrazné.jpg
Barevné rozdíly mezi fotografiemi byly opravdu výrazné.

Za kvalitu si připlatíte

Kvalita fotoaparátu jde často ruku v ruce s cenou mobilního telefonu, i když to tak samozřejmě není ve všech případech. Například telefon BenQ T3 pořídíte za necelé čtyři tisíce a nefotí vůbec špatně. Dražší telefony nabízejí většinou více režimů a neobvyklých funkcí. Třeba ovládání fotoaparátu hlasem se vám může hodit při focení selfie, stejně tak jako detekce obličeje zadním fotoaparátem. Ovládání hlasem zas eliminuje otřes při stisknutí tlačítka „spouště“.

Displej versus tisk

Určitě víte, že fotografie byste obecně měli upravovat na kalibrovaném monitoru, zvlášť pokud je chcete tisknout. Displej telefonu ale zkalibrujete těžko a primárně jde o to, aby byl telefon příjemný na užívání. Nesnažte se tedy úpravami fotek na telefonu vytvořit umělecká díla (i když neříkáme, že to nejde) a nebuďte překvapení, pokud vytištěná pohlednice vypadá trochu jinak než ta na displeji telefonu. Může vás překvapit především vyvážení bílé, jak vidíte na výše uvedeném obrázku.

Co vám doporučíme?

Pokud se podíváme čistě na kvalitu fotografií, překvapily nás některé z méně známých značek, konkrétně Honor 6, BenQ T3 a Lenovo S90. Na běžné cvakání nešlápnete špatně ani s téměř jakýmkoliv Samsungem, dalšími Lenovy nebo LG G3s.

BenQ T3
BenQ T3 (3 499 Kč)
Honor 6
Honor 6 (7 999 Kč)
Lenovo S90
Lenovo S90 (7 990 Kč)

Protože ale u mobilních telefonů nezávisí pouze na fotoaparátu, ale i na mnoha dalších vlastnostech a parametrech, kupte si květnové číslo časopisu Extra PC, kde najdete kompletní test celkem 27 telefonů.

Všechny vyfotografované pohlednice si můžete prohlédnout také na Zoneramě.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře