Už žádná šeď! Vytvořte si vlastní fotopozadí

Pozadí je při focení velmi důležitým prvkem. S jeho pomocí zásadně ovlivníte atmosféru i styl fotky. Mnoho fotografů se ale soustředí pouze na popředí – model. A to je velká škoda! Nebojte se experimentovat, zkuste propojit model s pozadím, nebo naopak vytvořit kontrast. Uvidíte, že kreativita se vyplatí. Nechejte se inspirovat naším článkem.

Ne vždy vám musí vyhovovat prostředí, které máte zrovna k dispozici. Co si takhle vyrobit vlastní? Je spousta možností, jak může vypadat a jak jej můžete vytvořit. Stačí třeba jen nůžky, oboustranná páska, papíry, látky… Zkrátka cokoliv, co doma najdete a máte toho hodně, aby pozadí bylo hezky vyplněné.

Vytvořte si vlastní fotopozadí

Sežeňte si materiál na výrobu

Určitě znáte klasická ateliérová pozadí. Vyrábí se v různých barvách a šířkách, z papíru i z látky. Výhoda je, že je můžete koupit hned používat. Pokud ale nemáte dostatek financí, zkuste najít jiné zdroje a využít třeba již nepotřebné nebo vyhozené věci. Můžete taky zkusit kontaktovat ateliéry. Třeba najdou nepotřebné zbytky, které vám rádi věnují. Já ráda používám ty papírové, protože se s nimi dá dělat spousta zajímavých věcí. Slouží nejen prakticky, ale hlavně kreativně.

Vytvořte si vlastní fotopozadí

Z pošlapaných kousků, které stejně většina fotografů vyhazuje, můžete tvořit, vrstvit a trhat. Pokud máte třeba jen jedno papírové pozadí, co třeba zkusit koupit barvy a pomalovat ho zajímavými ornamenty? Zapojte kamarády, rodinu nebo děti a uvidíte, že to bude zábava a vzniknou krásné umělecké kousky.

Vytvořte si vlastní fotopozadí
Na této fotce je kombinace dvou pozadí překrytých přes sebe. Je skvělé, že nejsme ničím omezeni a naše fantazie má nekonečně mnoho možností.

Dejte pozor na ohnisko

Výroba pozadí se odvíjí od toho, jak široké ohnisko použijete. Když fotíte portrét a zabíráte jenom hlavu a ramena, stačí vám menší kousek. Pokud fotíte široký záběr, potřebujete hodně materiálu. Doporučuji kontrolovat zorný úhel přes objektiv už při výrobě, aby vám na snímku část pozadí nechyběla.

Pokud máte již vybavený ateliér s několika barvami pozadí, můžete vesele kombinovat barvy, vrstvit a hrát si. Můžete si dokonce vyrobit celou scénu speciálně pro vás.

Vytvořte si vlastní fotopozadí

Z čeho pozadí vyrobit?

Pozadí můžete vyrobit z čehokoliv. Zkuste třeba u babičky poptat staré látky, které mají zajímavý vzor. Nebo využijte cokoliv, čeho se chce někdo zbavit a je toho dost. Noviny, které jsou už staré, můžete slepit a udělat z nich zajímavou tapetu. Dobře poslouží třeba sběrné dvory. Tam se dá sehnat spousta takových věcí. Důležité je mít materiálu hodně. A nebo si chvíli zahrajte na sběrače. Schovávejte si to, co budete chtít použít a jakmile toho budete mít dostatek, pusťte se do výroby.

Vytvořte si vlastní fotopozadí
Na tomto focení jsem vyrobila pozadí z alobalu. Vyšlo mě to na pár korun a efekt je skvělý. Pak jsem část pozadí použila i do popředí, abych vytvořila efekt průhledu.

Vyrobené pozadí můžete použít kdekoliv, kde chcete fotit. Nebo si ho třeba jen uzpůsobit svým představám. Přidat jenom nějaký malý prvek, zvláštnost, která vaši fotografii odliší od ostatních.

Vytvořte si vlastní fotopozadí
Na této fotce je použito vrstvení pokrčeného papíru na rovný.

Odlište se – buďte kreativní

Doufám, že jsem vás inspirovala k tomu, abyste zkoušeli nové možnosti a nedrželi se pouze toho, co používají ostatní. Nezapomeňte se podělit o svoje výtvory v komentářích nebo na Zoneramě. Budeme se těšit!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMagda Bobinie Martinková

Fotografií se živím od roku 2010. Zaměřuji se hlavně na focení lidí v reklamní a módní fotografii. Pro někoho jsou moje fotky spíše fashion, pro někoho art, někomu se zdají perverzní. Ale vždycky fotografuji precizně, cílevědomě a profesionálně. Koukněte na moje portfolio www.magdamartinkova.com.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *