Uprav mi fotku: Zbavte se nečistot z dovolené

Dny či dokonce týdny fotíte, bez přístupu k počítači, vrátíte se z cest, nasypete snímky do počítače a až na monitoru zjistíte, že od jistého okamžiku na všech naleznete nejasné šmouhy či nečistoty. Kdo by to neznal.

Nečistoty na fotografii mohou vznikat z různých příčin – například zašpiněním přední čočky objektivu, což na malém displeji lehce přehlédnete. Zrcadlovkáři pak znají usazená smítka prachu, pylu, drobných vláken či dalších objektů na snímači, kam se tyto nečistoty dostanou lehce během výměny objektivů.

Takové nečistoty lze snadno minout i na monitoru počítače. Objeví se až při fotografování světlých ploch a použití vyšších clonových čísel. Jak si s nimi ale poradit v počítači?

Vstupní snímek se šmouhou vlevo nahoře. Foto: Jana Soprová.

Budete potřebovat
Vyplnit podle okolí (Shift + Del), Retušovací štětec (J), Klonovací razítko (S)

Zoner Photo Studio 14 nabízí několik nástrojů, kterými můžete tento neduh opravit. Vstupní fotografie nám to navíc v mnohém usnadňuje, protože se šmouha nachází v místě, kolem kterého jsou velice podobné, resp. stejné oblasti – z těch tak můžeme snadno vybírat.

Rovnou se nabízí použít nástroje Vyplnit podle okolí. Nejprve vyberte oblast, kterou chcete opravit, tedy nečistoty, které chcete odstranit. Použijte k tomu některé z nástrojů pro výběr z levého panelu nástrojů, vzhledem k charakteru dané oblasti, případně z menu Výběr. V našem případě se ideálně hodí Laso (L).

Výběr postižené oblasti nástrojem Laso.

Následně z menu Výběr zvolte Vyplnit podle okolí, případně použijte klávesovou zkratku Shift + Del.

Nástroj Vyplnit podle okolí.

Výsledek po aplikování zcela automatické funkce Vyplnit podle okolí.

Nyní byste mohli být hotovi, ale tak snadné to ještě není. Nejen puntičkáři totiž určitě vidí drobné odchylky, ke kterým došlo a v takovém případě můžete do akce pustit Retušovací štětec (J). Mírně je zde ještě třeba přetřít hranice části snímku, který jste takto upravili. Pomocí klávesy Ctrl a poklepáním myší do podobné oblasti, těsně vedle zřejmého přechodu mezi upravenou a neupravenou částí, naberte oblast, kterou použijete k překreslení.

Práce s nástrojem Retušovací štětec.

 

 

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Vstupní a výsledný snímek po použití funkce Vyplnit podle okolí a nástroje Retušovací štětec. Pro přechod mezi snímky najeďte na obrázek myší.

Rychle a snadno i s klonováním

Velmi dobře se zde však uplatní i nástroj Klonovací razítko (S).

Opět s pomocí klávesy Ctrl a poklepáním myši vyberte oblast, ze které chcete překopírovat obsah na část s nečistotami. Nečistoty následně přetřete s pomocí Klonovacího razítka. Dbejte přitom na kopírování zdrojových částí tak, aby odpovídaly retušované oblasti a ve výsledku nedocházelo k chybám (dvojitým hranám či jiným nechtěným artefaktům).

 

 

 Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem blogu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na blogu Milujemefotografii.cz.

Poslední aktualizace 29. srpna 2012

45 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře