Trendy ve fotografické technice

V posledních týdnech jsme díky vstřícnému přístupu české distribuce Canonu, Nikonu a Olympusu a prodejny Megapixel měli jedinečnou příležitost vyzkoušet a porovnat v krátké době velké množství techniky. A výsledek si rozhodně nenecháme pro sebe. 

Hned na začátku musím upozornit, že článek nebude o tom, která značka je lepší, a nebudeme se zabývat ani podrobnými popisy jednotlivých modelů.

Sám jsem v minulosti vlastnil fotoaparáty každé z těchto značek a i tyto nové modely mě přesvědčily, že nemůžete udělat špatně, ať už zvolíte kterýkoliv z těchto systémů – vždy je to o zvyku a preferencích. Dnešní článek bude především o kategorii zrcadlovek (DSLR) a bezzrcadlovek (CSC), které míří na stejnou cílovou skupinu uživatelů. Čtěte dále.

Krabice plná hraček, radost jako o Vánocích.

Konec kompaktů

Jestliže si bez kompaktu nedokážete představit život, tak vás trochu uklidním. Konec kompaktů rozhodně neznamená, že od prvního ledna následujícího roku nebude možné koupit kompaktní fotoaparát.

Nutně si ale musíme přiznat, že chytré telefony se rozšířily do našich kapes velice rychle a jejich schopnost pořizovat momentky se rapidně zlepšuje. Když k tomu přičtete pohodlnost při sdílení nebo zálohování fotografií a fakt, že jej nosíte stále u sebe, tak vám musí být jasné, že spousta zákazníků dá u této kategorie přednost pohodlí před kvalitou a výrobcům kompaktů se jednoduše nevyplatí investovat do dalšího vývoje.

Můžete tedy čekat, že se bude nabídka kompaktů postupně zužovat na modely jako jsou odolné, poloprofesionální a ultrazoomy. Pak nám zde zůstanou také fotoaparáty kategorií CSC a DSLR.

Nokia Lumia 1020 rozpálila diskuzi o kvalitě fotografií z telefonů, zdroj: Nokia.cz.

Chytré zrcadlovky

Ať už jste příznivci chytrých telefonů nebo ne, faktem je, že tyto přístroje výrazně urychlily nástup technologií jako GPS, Wi-Fi nebo dotykový displej, které dělají náš život pohodlnějším. Je prostě skvělé mít všechny fotky označené souřadnicemi GPS přímo z fotoaparátu, je báječné mít možnost použít svůj mobilní telefon jako dálkovou spoušť, nebo jeho pomocí protřídit fotky na kartě, případně je někomu poslat.

Nic z toho si hlavně nedokážu představit ovládat jinak než dotykem. Dotyková obrazovka mě současně dává nový rozměr při fotografování v režimu živého náhledu. Tedy i při natáčení videa, kdy považuji ovládání dotykem za mnohem přirozenější než ovládání tlačítky.

Osobně jsem dokonce přesvědčen, že by si výrobci již neměli dovolit vyrábět nové modely bez GPS, Wi-Fi a dotykového displeje – tím spíše tyto nástroje nabízet v podobě drahého příslušenství! Na druhou stranu moje nadšení trochu tlumí aktuální stav aplikací a tedy i současné reálné použití. Zde je vidět, že výrobcům trochu ujel vlak a jsou teď na stíhací jízdě.

Aplikace Olympus Image Share umožňuje ovládat zrcadlovku na dálku pomocí Wi-Fi, zdroj: Olympus.cz.

Revoluce v ostření

Neoddiskutovatelným faktem je také to, že zrcadlovky ovládly amatérské video. Achillovou patou natáčení videa na zrcadlovku byla především ostrost a celková kvalita obrazu.

Troufám si ale říct, že to už je minulostí. Spolupráce například Canonu EOS 70D s STM (Stepping Motor) objektivem byla famózní. Rychlostí se přibližuje objektivům USM – tomu nejlepšímu z dílny Canonu – a hlavně – krokový motor „nehledá“ obraz a neustále nepřejíždí za a před zaostřovaný objekt (jak se může přihodit právě u objektivů s USM).

Druhým překvapením pro mě (a pro některé možná spíš znovuobjevení Ameriky) bylo ostření u bezzrcadlovek značky Olympus. Dosud jsem žil v představě, že kontrastní ostření nemůže být tak rychlé a spolehlivé jako fázové ostření u zrcadlovek, ale k mému úžasu ostření u řady OM-D nebo PEN ve skutečnosti fungovalo lépe a rychleji než na mém Nikonu D7000. V obou případech s běžnými objektivy. Díky tomu se opět stalo focení na displej použitelné.

Výborná spolupráce s objektivy typu STM. Foto: Canon.

Nástup CSC

Všichni výrobci krome gigantů Nikon a Canon, kteří mají hluboké kořeny v DSLR, sází na technologii bez zrcátka, ať už s velkým nebo malým čipem, s optickým nebo elektronickým hledáčkem. Nabídka objektivů se rozšiřuje, stabilizace na čipu překonává stabilizaci objektivů, rychlost ostření vyrovnává DSLR, i ten hledáček už má velmi dobré rozlišení – i když to dle mého názoru stále není ono.

Nová generace CSC představuje smysluplnou alternativu k DSLR. Toto téma by si ovšem zasloužilo trochu více pozornosti, věnuji mu proto v blízké budoucnosti ještě samostatný článek.

Odstraněním zrcátka výrobci mohou zmenšit nejen tělo, ale především objektivy, zdroj: Four-thirds.org.

Canon vs Nikon vs Olympus

Nakonec si přece jen neodpustím alespoň jednou větou charakterizovat dojem, který na mě novinky udělaly:

  • Nikon pro mě stále drží prvenství v kategorii „poměr cena/výkon“ s modely D7100 nebo D5300, a zvláště pak objektivy AF-S Nikkor 18–105 mm F3,5–5,6G ED VR DX a AF-S Nikkor 35 mm F1,8G.
  • Canon s novinkami podtrhuje svoji nadvládu na poli DSLR videa. Těla Canonu EOS 70D a EOS 700D byla pro mě spolu s objektivy STM příjemným překvapením.
  • Olympus se pro mě stal značkou, která boří mýty o bezzrcadlovkách, které jsem popsal v loňském článku Od zrcadlovky ke kompaktu a zase zpátky, o tom ale více až příště.

Nejlepší, co se týče poměru cena/výkon. Foto: Nikon.

Na závěr znovu poděkujme společnostem Canon, Nikon, Olympus a brněnské prodejně Megapixelu za zápůjčku techniky.

Poslední aktualizace 13. března 2014

48 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Jan Kupčík

Honza fotí už přes deset let. Začal s německou Praktikou a postupem času se prokousal skrze domácí černobílou fotografii k fotografii digitální a barevné. Zajímá se především o portrétní a sportovní fotografii. Rád pracuje s přirozeným světlem a pevnými objektivy. V „Zoneru“ začal pracovat před dvěma roky v oddělení marketingu, aktuálně se stará především o galerii Zonerama.com.

Číst všechny články.

Komentáře