Rychloupínací stativové destičky: Manfrotto, Arca-Swiss a další

Rychloupínací stativové destičky Manfrotto, Arca-Swiss a další

K focení patří nejen těla foťáků a objektivy, ale také další příslušenství. Při výběru stativu je důležitá nejen výška, ale i samotné napojení na fotoaparát. Systémů je hned několik, ale nejpoužívanější jsou Manfrotto RC2 a Arca-Swiss. Přečtěte si, v čem se liší a který z nich vybrat.

Když jsem si kdysi pořizoval svůj první i druhý stativ, vůbec jsem o způsobu uchycení nepřemýšlel. Zkušenosti z praxe mě ale naučily, že je to, kromě dalších, velmi podstatný parametr. Zaujalo mě mnoho systémů, v tomto článku se dozvíte, proč jsem výběr zůžil na Manfrotto RC2Arca-Swiss.

K čemu je vůbec destička

Destičky ke stativům se někdy nazývají rychloupínací nebo v angličtině quick release plate, což je přesně důvod jejich použití: Aby šlo fotoaparát ke stativu snadno a rychle připojit a stejně snadno oddělit.

Bez destičky a příslušného upínacího mechanismu by zbýval jen šroub, který sice jde zašroubovat do těla fotoaparátu, ale je to proces zdlouhavý a poměrně riskantní – museli byste točit fotoaparátem nebo stativem.

Proč je důležitý výběr destičky

Základní stativy už nějakou destičku obsahují a s ní i rychloupínací západku na straně stativu. Jenže obojí je téměř náhodného designu, podle toho, jak se tvůrce ten den vyspal. 

Pro jednoduché použití je destička dostačující, ale pokud máte víc fotoaparátů nebo teleobjektiv se stativovou nohou, budete potřebovat další kompatibilní destičky. Kdybyste navíc chtěli svůj aparát občas připnout třeba na batoh, na opasek nebo na jiný stativ, nezbývá než shánět další uchycující díl. Obojí se pro základní stativy těžko shání, protože obvykle nedodržují žádné normy.

Stativy proto od nějaké cenové úrovně používají rychloupínací destičky, ke kterým můžete zvlášť dokoupit všelijaké kompatibilní příslušenství. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, výrobci si běžně drží nějaký svůj standard, který není slučitelný s ostatními.

Je tedy nutné pečlivě vybírat jak destičku, tak upínací mechanismus. Můžete se tím snadno upsat celému ekosystému možného příslušenství.

Ale i když si vyberete, nemusí to být navždy. Mnoho stativů má finální držák na stativové hlavě přišroubovaný. Často je tedy možné ho odmontovat a vyměnit za jiný. Tohle ovšem není pravidlem, takže si situaci napřed raději zkontrolujte.

Co je Manfrotto RC2

Stativy Manfrotto jsou velmi oblíbené u nás i ve světě, takže není divu, že jejich standard je jedním z nejpoužívanějších. Abychom byli přesní, tato firma nabízí několik typů destiček. V tomto případě mluvím o té nejběžnější z nich – Manfrotto RC2.

manfrotto otevřené
Manfrotto RC2 – destička a její protikus.

Stejně jako u všech ostatních systémů se destička přišroubuje na spodek foťáku. S aparátem pak destičku nacvaknete do držáku shora. Až pomocí ní přitlačíte žlutý píst uprostřed, automaticky se zavře páčka na boku a vše drží. Malá pojistka zespodu slouží k uzamčení, kdy není možné páčku zase otevřít bez odemčení pojistky.

manfrotto zavřené
Manfrotto RC2 v zavřeném (a pojištěném) stavu.

Výhoda je, že destička s fotoaparátem se zamkne rychle a bezpečně drží. Nevýhodou je, že tento systém je vlastní hlavně stativům Manfrotto a jinak není moc rozšířený. Držáky a destičky jsou ale snadno k sehnání, takže si je můžete libovolně kombinovat.

Arca-Swiss

Arca-Swiss je švýcarská firma, která přišla s vlastním systémem uchycení. Ten se postupně stal velmi populární, takže pokud u produktu jiného výrobce vidíte slova Arca-Swiss (nebo Arca-Swiss compatible), znamená to, že výrobek podporuje tento typ uchycení.

arcaswiss otevření
Arca-Swiss kompatibilní destička a stejně tak kompatibilní držák.

Sám mám doma výrobky od tří různých firem, u kterých jsem uchycení typu Arca-Swiss původně vůbec nepotřeboval, ale i přesto ho automaticky mají.

arcaswiss příslušenství
Arca-Swiss kompatibilní příslušenství: Destička od firmy Peak Design, stativová objímka objektivu Tamron a rozšíření fotoaparátu od firmy SmallRig.

Úchyt je řešený jinak než u Manfrotto RC2. Tady se destička umístí na místo a boční díl držáku se ručně utáhne. To je někdy možné i páčkou, ale já jsem pro maximální kompatibilitu zvolil šroub.

arcaswiss zavřené
Arca-Swiss kompatibilní systém v zavřeném stavu.

Zvláštní věc je, že tento systém podporuje destičky libovolných délek, které fotograf může v držáku posunout a uchytit v libovolném bodě. To ale také znamená, že držák má otevřené boky, a pokud destičku dostatečně nedotáhnete, může vypadnout i s foťákem. Toho jsem se osobně nejvíc bál, ale po chvíli používání mi připadá, že riziko není tak velké. Dotažení sice raději kontroluji, ale vše drží velmi pevně. Některé destičky nicméně disponují možností připevnit malé šroubky, které brání právě vysunutí z boku.

Vysunutí z boku je ale napůl i výhoda, protože díky němu není třeba tolik točit hlavním utahovacím šroubem a při menším uvolnění se aparát nechá vytáhnout právě ze strany namísto shora.

tamron šroubky
Noha od objektivu s volitelnými šroubky.

Výhodou Arca-Swiss je obrovská kompatibilita, takže u některého příslušenství možná ani destičky navíc nebudete potřebovat. Také se mohou hodit delší destičky, například pro makro, panoramata nebo na video. Na druhé straně má o něco pomalejší uchycení, které také nepůsobí tak robustně jako u Manfrotto.

Další možnosti

Stativ byl vždy nejpřirozenější místo pro uchycení fotoaparátu. V roce 2011, tehdy začínající firmu Peak Design napadlo, že by se dal dobře připevnit i na batoh nebo na opasek. A tím začala produkce zařízení Peak Design Capture.

peak design capture
Peak Design Capture s destičkou připevněný na opasku.

Postupně podobnou věc, jen jako obvykle navzájem nekompatibilní, začaly vyrábět další firmy, zejména Ulanzi a Pgytech. Obě tyto firmy mají v současnosti upínací systém rozvětvený tak, že si jej můžete namontovat jak na batoh, tak na libovolný stativ. Ulanzi má víc systémů, ale doporučuji podívat se na Falcam F38 s držákem verze 2 (aktuální pro 05/2024). Peak Design má sice úchyt i na stativ, ale jen na vlastní značku, takže se o univerzálnosti nedá mluvit.

Všechny tři systémy také mají automatické zamykání a kryté boky, čímž jsou o něco rychlejší a bezpečnější než originální Arca-Swiss a podobají se tak řešení od Manfrotto.

Tvar všech destiček je nicméně přímo kompatibilní se systémem Arca-Swiss a speciální druh Peak Design destičky i s Manfrotto RC2.

Co je nejlepší

Každý fotograf si musí zvážit své potřeby a finanční možnosti. Pokud bych chtěl vše shrnout, vyplývalo by zhruba toto:

Pokud budete fotoaparát připínat i jinam než na stativ, popřemýšlejte o systému od Peak Design, Ulanzi, Pgytech nebo podobných. Nejspíš to ale znamená dokupovat všemožné držáky nad rámec stativu samotného.

Jestli toužíte po nejuniverzálnějším řešení, ke kterému už možná máte integrované destičky v některém vašem vybavení, nebo potřebujete dlouhé destičky na speciální účely, sáhněte po Arca-Swiss.

A jestliže chcete relativně rozšiřitelný systém, který sice nebude tak extrémně kompatibilní, ale je bezpečný a nachází se na nejběžnějších stativech, je tu Manfrotto RC2.

Situace se stále vyvíjí a jistě můžeme očekávat další nová řešení. Ale i starší systémy jsou stále skvěle použitelné a nebrání vám dělat skvělé fotky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *