Úprava fotek na dvou monitorech aneb jak na efektivní editaci

Větší pracovní plocha je pro mnoho z nás zásadní vylepšení práce s fotkami. Proto přinášíme nová vylepšení práce na dvou monitorech. Fotky si prostě zaslouží dostat více prostoru! 

Možnosti nastavení dvou monitorů jsou široké a věříme, že každý uživatel potřebuje trochu něco jiného. V Zoner Photo Studiu X si můžete pro editaci nastavit mnoho variant toho, jak se okna mají na jednotlivých monitorech chovat. Navíc záleží, zda zrovna fotky třídíte, prohlížíte nebo upravujete. Pokusíme se v tomto článku dát několik tipů na různá pracovní rozložení. Sami si pak vyberte vlastní cestu a nastavte rozložení podle sebe. 

Pokud máte jen jeden širokoúhlý monitor (UltraWide), můžete všechny tipy v tomto článku využít také. Když si otevřete dvě okna vedle sebe na jednom monitoru, funguje vše jako na dvou monitorech. 

Průzkumník a plný náhled pro třídění a prohlížení

Pokud otevřete Zoner Photo Studiu X, máte pravděpodobně ve výchozím stavu program na jednom monitoru. Pokud se chcete ponořit do efektivní práce na dvou monitorech, klikněte na ikonu vpravo nahoře nebo použijte kláversu F10. 

Po zapnutí funkce Druhý monitor doporučujeme okno maximalizovat pro nejlepší efektivitu.

Tím se rozložení ZPS X dostane do módu, kdy se na každém monitoru děje něco jiného. A nyní začíná ta zajímavá práce. 

První typická situace může být taková, že třídíte nebo prohlížíte fotky, takže na jednom monitoru nastavíte Průzkumník, kde vidíte miniatury a na druhém monitoru je režim Náhled, kde jedna fotka vyplní celou plochu. Dole navíc vidíte hodnocení, což je praktické pro třídění. 

Dva monitory
Průzkumník s miniaturami a plný náhled je ultimátní třídící kombinace.

Fotka v Náhledu už se zobrazuje dost velká, ale pokud je to pro vás stále málo, skryjte si horní panel pomocí ikony vpravo nahoře, fotka tak bude ještě větší. 

Dva monitory
Fotka vyplní větší plochu po skrytí horního panelu.

Panel nástrojů a plný náhled v Editoru i Vyvolat

Další možnosti využití jsou samozřejmě při úpravách. Všechna rozložení fungují ve všech modulech, takže nezáleží zda jste ve Vyvolat, Editoru, nebo ve Správci. Informační panel, nebo panel nástrojů máte vždy po ruce. Ukážeme si to třeba na příkladu Vyvolat. 

Dva monitory
Vlevo vidíte klasické rozložení úprav ve Vyvolat s filmovým pásem dole. To ale ještě doplníte plným náhledem na druhém monitoru. Úpravy se rovnou propisují do obou náhledů, takže třeba rovnou vidíte, jak budou upravené fotky vypadat ve velkém, středním i miniaturním zobrazení.
Dva monitory
Při retušování je skvělé, si třeba u monitoru s náhledem, fotku přizoomovat na detail. Tohle nastavení je praktické v tom, že zároveň vidíte detail a precizně retušujete ve velkém přiblížení, a ve velkém náhledu stále můžete zkontrolovat, jestli je fotka přirozená.

Další zajímavá kombinace je panel úprav s fotkou a Průzkumník na druhé obrazovce. Toho dosáhnete tak, že schováte boční navigátor i filmový pás dole a na druhém monitoru pak přepnete do Průzkumníku. 

Dva monitory
Zde máte zobrazené Nástroje, Náhled a Průzkumník. Toto dobře funguje například v kombinaci malého a velkého monitoru, kdy na velkém upravujete a na menším máte režim Průzkumník.

Připněte si referenční snímek 

V případech, kdy upravujete sérii fotek a chcete je mít například barevně sladěné, můžete využít funkci připnutí, kterou už v ZPS X máme nějakou dobu. Pomocí připínáčku vlevo nahoře si jednu fotku připnete, ta zůstane zobrazena pořád a další fotky vedle upravujete podle ní. Zde je celkem praktické, když si nastavíte v horním panelu, Připínat pouze na druhém monitoru. 

Dva monitory

Využít můžete dokonce i Mapu

Poslední tip, který pro vás zde máme, i když to zdaleka není poslední možnost, je práce s mapou. Například pokud si chcete prohlédnout vaši dovolenou a máte u fotek souřadnice, je velmi efektivní si na jednom monitoru zapnout režim Mapa, dole nechat filmový pás a na druhém monitoru plný náhled.

Dva monitory
Tímto rozložením dosáhnete nerušeného prohlížení fotek s plnou kontrolou nad informacemi i místem, kde byla fotka pořízena.

Tohle zdaleka není všechno, práce s dvěma monitory je velmi pohodlná a věříme, že si ji nastavíte přesně podle svých požadavků. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma bez omezení a pusťte se do efektivní práce na dvou monitorech. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *