Problémy s ostřením? Dolaďte si autofokus metodou dot tune

Problémy s ostřením? Dolaďte si autofokus metodou dot tune

Občas se stává, že po automatickém zaostření nejsou snímky úplně ostré. Nemusíte ale hned zoufat a posílat fotoaparát s objektivem do servisu na seřízení autofokusu. Díky metodě dot tune (neboli mikronastavení AF) si ostření upravíte sami. Potřebujete k tomu jen noviny, stativ a trochu prostoru.

Nejdřív ale musíte zjistit, jestli váš fotoaparát mikronastavení automatického ostření povoluje. Bohužel ne všechny přístroje totiž tuto možnost podporují. Zjistíte to zpravidla z menu či manuálu. Pokud foťák zmiňované doladění podporuje, budete potřebovat následující:

  • objektiv, u kterého chcete vyladit automatické ostření,
  • stativ,
  • destičku pro ladění AF nebo vytisknutou stupnici se stejným rozestupem mezi číslicemi či slovy (dobře ale poslouží i noviny),
  • dálkovou spoušť, případně nastavený časovač,
  • dostatečně osvětlenou snímanou plochu,
  • prostor,
  • trpělivost.

Při nastavení autofokusu záleží na vzdálenosti i úhlu

Pro správné doladění AF potřebujete vytvořit mezi testovací tabulkou a fotoaparátem vzdálenost, která odpovídá 25násobku ohniskové vzdálenosti objektivu. Použijete-li objektiv o ohnisku 50 mm, vzdálenost mezi testovací tabulkou a fotoaparátem bude 50×25=1250 mm – tedy 125 cm.

Při vyměřování vzdálenosti si ale dejte pozor na jednu věc. Testovací tabulka totiž musí být k objektivu nakloněná pod úhlem 45°. Pokud ji tedy dáte na zem, nestačí jen změřit vzdálenost mezi ní a fotoaparátem. Podle toho, kde tabulka bude, máte dvě možnosti, jak úhel vytvořit:

  1. Testovací destičku položte na zem a fotoaparát k ní nakloňte pod úhlem 45°.
  2. Foťák i tabulku umístěte do stejné výšky a tabulku nakloňte k fotoaparátu pod úhlem 45°.
Nastavení AF: improvizované podmínky pro dot tune.
Nastavení autofokusu pomocí metody dot tune zvládnete i v improvizovaných podmínkách. Pokud u sebe zrovna nemáte stativ či testovací destičku, vystačíte si s knihami a dalšími věcmi, které jsou po ruce. Důležité je správně odhadnout vzdálenost fotoaparátu a naklonění textu.

S doladěním AF pomůže režim Priorita clony

Na fotoaparátu také nezapomeňte přepnout na manuální ostření. Pokud pracujete s foťákem Nikon musíte udělat ještě jeden krok navíc – nastavte ostření na zadní tlačítko spouště. Jinak hrozí, že metoda nebude správně fungovat.

Jakmile máte nastavené ostření, vzdálenost i správný úhel, přepněte fotoaparát do režimu Priorita clony (A, Av), nastavte vhodné ISO a nejnižší možnou clonu (případně o jeden krok větší).

Dot tune: nastavení výchozí hodnoty AF.
V menu mikronastavení automatického ostření nastavíme výchozí hodnotu na 0.

Poté zapněte živý náhled a ostření na konkrétní bod (AF-S, OneShot). Takto zaostřete na zvolené místo v tabulce. Poté živý náhled vypněte a namáčkněte spoušť (u Nikonu nezapomeňte, že máte přepnuté ostření na zadním tlačítku).

Když se vám v hledáčku nezobrazuje tečka, ale šipka, musíte nastavení autofokusu posunout do záporných nebo kladných hodnot.

Dot tune: úprava ostření.
Šipka nám signalizuje, že máme zaostřeno před bod, který jsme si zvolili. Musíme tedy upravit ostření do plusových hodnot.

Pro urychlení metody je nejlepší nastavit hodnotu na maximální možnou (například 15) a postupovat po pěti. Tento postup vám ušetří spoustu času. Pokud totiž bude snímek ostřejší mezi -10 a – 5, víte, ve kterém rozmezí se pohybovat po jednom stupni.

Jakmile v hledáčku uvidíte tečku, která signalizuje správné zaostření, uložte nastavení a pořiďte snímek. Fotku si poté zvětšete a zkontrolujte, zda místo zaostření souhlasí. Pokud ano, nastavení neměňte.

Dotu tune: správné nastavení AF.
Tečka v hledáčku ukazuje správné zaostření. Je tedy čas pro kontrolní snímek a následné uložení nastavení.

Nastavení AF u zoomových objektivů

Když potřebujete doladit ostření zoomových objektivů, musíte upravit nastavení na jeho nejkratším a nejdelším ohnisku zvlášť. Každé nastavení poté uložte.

I když se nastavení autofokusu může zdát na první pohled složité, opak je pravdou. Pokud si metodu osvojíte, získáte velice dobrého pomocníka pro úpravu ostření u objektivů, které ostří mírně před nebo za zvolený bod.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *