Foto vychytávky: vytvořte efektní pozadí nebo vlastní fotostan

Pro usnadnění práce a dosažení různých efektů na snímcích si můžete pořídit celou řadu fotografických pomůcek. Ty jsou ale většinou drahé. Naštěstí ale existují řešení, jak tyto drahé pomůcky levně nahradit. Vyrobte si vlastní fotostan nebo difuzér a už si kvůli jedné fotce nebudete muset kupovat drahé vybavení pro produktovou fotografii. A to není všechno. Podívejte se na naši sérii vychytávek, které vám pomůžou ke skvělým fotkám a ušetří peníze.

V článku si ukážeme, jak docílíte dokonale bílého pozadí, ale i další triky. Efektní barevné pozadí doma vytvoříte stejně snadno. Experimentujte a dodejte vašim fotkám šmrnc. A co třeba vyrobit vlastní fotostan nebo difuzér? Ukážeme vám, jak na to.

Jak na bílé pozadí

Vyfotit objekt tak, aby za ním bylo čistě bílé pozadí, není jednoduché. I ten nejbělejší povrch se na výsledné fotografii ukazuje jako šedý. Aby bylo pozadí čistě bílé, musíte ho buď:

  • nasvítit, aby bylo jasnější než fotografovaný objekt, nebo
  • prosvětlit z druhé strany.

V ateliéru je nejjednodušší fotit proti světlu v softboxu. Náklady na pořízení ateliérového světla (ať už se jedná o světlo trvalé či zábleskové) a kvalitního softboxu se ale můžou pohybovat v řádech tisíců až desetitisíců korun.

Velmi jednoduchým řešením tohoto problému je využít světlo z okna. Na okno nalepte obyčejný kancelářský papír a fotografovaný objekt umístěte před něj. Vzhledem k tomu, že fotíte v protisvětle, bude poněkud náročnější nastavit správnou expozici. Automatika fotoaparátu obraz totiž podexponuje.

Foto vychytávky - papír na okně

Foto vychytávky - papír na okně
Klasický kancelářský papír velikosti A3 jsem přilepil na okno průhlednou lepící páskou.

Použijte manuální režim. Expozici nastavte tak, aby pozadí bylo bez kresby (tedy zcela bílé). Zároveň dejte pozor, aby na fotografovaném objektu zůstala kresba zachovaná. Pokud jsou na objektu světlá místa, raději vyfotografujte i pozadí tak, aby nebylo úplně bílé. V Zoner Photo Studiu X ho pak snadno zesvětlíte.

Pokud máte fotoaparát, který neumožňuje fotografovat v manuálním režimu, k zesvětlení fotografie použijte nastavení kompenzace expozice do kladných hodnot. Počítejte s nutností kompenzace expozice i o několik EV. To bude záviset na množství venkovního světla.

Foto vychytávky - foto mimo okno
Panasonic DMC-LX100, 1/60 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 72 mm. Tato fotografie je pořízena proti bílému papíru umístěnému na zdi. Při optimální expozici fotografovaného předmětu je pozadí výrazně šedé.
Foto vychytávky - foto na okně
Panasonic DMC-LX100, 1/30 s, f/3.2, ISO 200, ohnisko 72 mm. Stejný motiv jako na předchozí fotografii pořízený proti bílému papíru umístěnému na okně. Venkovní světlo má teplejší charakter a obtéká fotografovaný předmět, což se projeví jeho světlejšími okraji. Fotografie působí plastičtěji.

Vhodným motivem pro fotografování proti světlému pozadí jsou například květiny nebo portréty. U těch není na škodu mírná ztráta kontrastu, kterou s sebou nese fotografování v protisvětle.

Fotopozadí pomocí notebooku

Jak si ale poradit v případě, že je venku tma? Použijte displej notebooku, monitor nebo televizi. Pokud na monitor či obrazovku televize promítnete bílou plochu, tak vám poslouží jako fotografické pozadí klidně i uprostřed noci.

Foto vychytávky - fotopozadí notebook
Na obrazovku notebooku můžete promítnout libovolné pozadí.

Navíc při použití monitoru nejste odkázáni pouze na bílé pozadí, ale můžete si ho libovolně přizpůsobit. Je vhodné, pokud má použitý monitor dostatečně vysoké rozlišení (řádově od 130 px/palec a více). U obrazovek s nižším rozlišením může být na fotografiích vidět jejich rastr.

V takovém případě je nutné pracovat s nižšími clonovými čísly pro snížení hloubky ostrosti a pokusit se umístit předmět co nejdále od obrazovky. U 13′′ notebooku jsem při rozlišení Full HD (1920 x 1080 px) nenarazil na problémy. U 30′′ monitoru je rozlišení UHD (3840 x 2160 px) také zcela bez problémů.

Foto vychytávky - fotopozadí
Panasonic DMC-LX100, 1/30 s, f/4, ISO 200, ohnisko 72 mm
Foto vychytávky - fotopozadí 2
Canon EOS 80D, EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1 s, f/4, ISO 100, ohnisko 100 mm (přepočet 160 mm)
Foto vychytávky - fotopozadí 3
Canon EOS 80D, EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 0,5 s, f/8, ISO 100, ohnisko 100 mm (přepočet 160 mm)

Odraz u produktové fotografie

Pro ozvláštnění produktové fotografie zkuste umístit produkt na nějaký lesklý povrch, který vytvoří odraz. Můžete použít třeba skleněnou desku položenou na tmavý papír nebo látku, případně už tónované sklo. Pokud ovšem chcete dosáhnout odrazu, který není zcela statický, můžete vyrobit odraznou plochu z alobalu.

Alobal nalepte na karton a fotografovaný předmět umístěte na něj. Výsledný odraz působí, jako by byl předmět položen na vodě.

Foto vychytávky - odraz
Jako pozadí jsem použil papír přilepený na okno jako v předchozím tipu.
Foto vychytávky - odraz výsledné foto
Panasonic DMC-LX100, 1/50 s, f/3.2, ISO 200, ohnisko 75 mm

Jak nahradit světelný stan

Pro fotografování lesklých (zejména kovových) předmětů jsou určeny světelné stany. Kovové povrchy fungují trochu jako zrcadlo. Při jejich focení si musíte poradit s tím, že se v nich odráží okolí.

Světelný stan obklopuje fotografovaný předmět ze všech stran neutrální difuzní plochou, takže se v předmětu neodráží žádné rušivé objekty. Za standardní skládací látkový světelný stan zaplatíte od jednoho tisíce do pěti tisíc korun. Pokud ho ale nepotřebujete používat pravidelně, tak si ho můžete velmi levně vyrobit sami.

Budete k tomu potřebovat větší kartonovou krabici a pauzovací papír (ten můžete bez problému nahradit i papírem na pečení). Do třech bočních stran krabice vyřízněte otvory a překryjte je pauzovacím papírem. Dovnitř krabice vložte větší bílý papír, který bude tvořit nekonečné pozadí. Fotografovaný předmět vložte do krabice a z boků krabici nasvětlete. Pokud fotografujete v přirozeném nebo slabším trvalém světle, tak budete potřebovat nastavit delší čas expozice a pravděpodobně bude potřeba fotoaparát nějakým vhodným způsobem stabilizovat.

Foto vychytávky - fotostan
Do krabice jsem vyřízl otvory a překryl je papírem na pečení.
Foto vychytávky - fotostan 2
K nasvětlení jsem použil dva systémové blesky nastavené na stejný výkon.
Foto vychytávky - fotostan výsledné foto
Panasonic DMC-LX100, 1/125 s, f/8, ISO 200, ohnisko 50 mm. Fotografovaný produkt se nachází v perfektně rozptýleném světla.

Jak rozptýlit světlo vestavěného blesku

Použití vestavěného nebo systémového blesku dodává světlo, které je velmi tvrdé a zároveň potlačí veškerou barevnou náladu na fotografované scéně. Klasickým řešením je nastavit směr blesku mimo fotografovaný objekt a odrazit světlo o nějakou větší barevně neutrální plochu (klasicky bílý strop či stěna). Na fotografovaný objekt tak dopadá světlo rozptýlené, které má mnohem kvalitnější charakter.

Nastavit směr záblesku ovšem umožňují pouze drahé systémové blesky a několik málo modelů fotoaparátů. U klasické zrcadlovky si proto musíte pomoci jednoduchým trikem. Před blesk umístěte kus bílého tvrdšího papíru (ideálně ve formátu vizitky). Světlo blesku tím nasměrujete směrem vzhůru, takže scéna bude osvícena rozptýleným světlem odraženým od stropu. Z toho je zřejmé, že tento tip využijete pouze ve vhodném interiéru.

Foto vychytávky - rozptylka
Odraznou kartičku jsem si vyrobil z tvrdého bílého papíru.
Foto vychytávky - rozptylka přímý blesk
Canon EOS 80D, Sigma 18-35 mm f/1.8 Art, 1/125 s, f/4, ISO 100, ohnisko 32 mm (přepočet 51 mm). Přímý záblesk vytváří na předmětu ostré světelné odlesky, tvrdý stín za fotografovaným předmětem a zvláštní odlesky pod ním (to je v tomto případě dáno tvarem fotografovaného džbánu). Stín ve spodní části fotografie je od použitého objektivu, který je poměrně rozměrný.
Foto vychytávky - rozptylka odražený blesk
Canon EOS 80D, Sigma 18-35 mm f/1.8 Art, 1/125 s, f/4, ISO 100, ohnisko 32 mm (přepočet 51 mm). Totožná scéna jako na předchozí fotografii. Světlo vestavěného blesku jsem odrazil pomocí papírové kartičky o strop. Světlo je krásně rozptýlené, stíny jsou měkké a na džbánu nevznikly nepříjemné světelné odlesky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *