Pět nejdrsnějších fotografů

O kterých pěti fotografech (z toho jedné fotografce) bych prohlásil, že jsou „drsní“?

Donald McCullin – žijící legenda

Výběr začneme legendou fotožurnalismu, stavěnou vedle jmen jako je Robert Capa nebo James Nachtwey. Don McCullin je známý pro své válečné fotografie a během svého života viděl na vlastní oči snad všechny významné konflikty druhé poloviny dvacátého století. Od Vietnamu po Afriku. Severní Irsko v době největších nepokojů a Blízký východ v místech střetů. Nejblíže smrti byl zřejmě v roce 1970, kdy v Kambodži zastavil smrtící kulku ze samopalu AK-47 jeho fotoaparát Nikon F (snímek zasaženého fotoaparátu). Během své kariéry ilustroval tak zblízka zlo světa, že mu dokonce Britská vláda nevydala v roce 1982 novinářský průkaz na focení konfliktu na Falklandech, přestože již v té době patřil mezi nejuznávanější válečné fotografy. Fotografie s komentářem autora (pouze v AJ) si můžete prohlédnout v tomto videu:

Véronique de Viguerie – z pohledu nepřítele

Autorka našeho úvodního snímku. Zástupkyně něžného pohlaví, profesí však taktéž válečná reportérka. Mladá a neohrožená, to je dvojice přídomků, které se k Veronique pojí nejčastěji. Získává prestižní ceny za reportážní fotografii a účastní se ozbrojených střetů po celém světě. Je v současnosti nejvýraznější ženou v oboru. Do mého seznamu se dostala díky jejímu somálskému počinu. Jako jediný zástupce médií ji po dlouhé komunikaci k sobě totiž vzali somálští piráti, aby dokumentovala jejich život a práci. Dostala se tak jako jediná na druhou stranu konfliktu v Adenském zálivu, za nepřátelské linie. Následně fotila ozbrojence v Nigérii a výcviková centra islámských extrémistů v Pakistánu. Její tvorbu najdete v této galerii, přičemž nahoře pod jejím jménem můžete volit tématické celky.

Joao Silva – nic ho nezastaví

Joao Silva je portugalským fotografem, žijícím v Jihoafrické republice. Je také válečným fotografem, jeho jméno se však stalo slavným a on se zařadil mezi „nejdrsnější“ fotografy až 23. října 2010 a to tímto triptychem. Asi to není nejdrsnější válečná fotografie, kterou jste kdy viděli, okolnosti jejího pořízení ale rozhodně jsou. Tyto tři fotografie vyfotil Joao Silva těsně poté co mu nášlapná mina vzala v Afghánistánu obě nohy. Výbuch přežil a nyní má umělé končetiny a fotí pro NY Times, už však ne válečné konflikty. Jeho příběh anglicky si můžete přečíst na NY Times blogu.

Drsňácký status Joao Silvy potvrzuje i fotka s Barackem Obamou v Oválné pracovně. Zdroj: Wikimedia

 

Terry Richardson – Terryho orgie

Poslední dva zástupci nejsou válečnými fotografy. Toto je výčet nejdrsnějších, ne nejstatečnějších fotografů. Terry Richardson se na můj seznam nedostal zkušenostmi z krizových oblastí, ale za to, že jeho tvorba i přístup k modelkám je jednoduše drsný. Přestože mnozí zpochybňují jeho fotografické kvality je dosud jedním z nejvyhledávanějších fotografů současnosti. Pro svůj fotografický styl, vystupování a bezstarostnost je známější než jakákoliv jeho jednotlivá fotografie, přestože fotil kampaně pro slavné návrháře i nejslavnější časopisy a například i prezidenta Obamu.
Rozhodně neaplikuje „striktně profesionální“ vztah k modelkám, na jeho pornograficky laděných fotkách je často sám objektem. V tomto ohledu musím zmínit výroky několika modelek, že byly obtěžovány, žádné z těchto obvinění však nikdy nemělo podobu žaloby ani nebylo nijak potvrzeno. Doporučuju sledovat Terryho blog.

Typická Terryho fotka- lokace u něj doma před bílou stěnou, objekt celebrita, téma kontroverze. Zdroj: Wikimedia

Nick Stern – má svůj Nikon opravdu rád

Protože jsme si představili tři válečné fotografy a jednoho talentovaného zvrhlíka, skončíme někým, jehož denním chlebem není utrpení ani orgie s modelkami, ale který i tak má k normálnímu člověku daleko. Nick Stern je ve světě známý zejména svou sbírkou fotek kopírujících dílo nejslavnějšího street art umělce – Banksyho. Stern vzal některá jeho díla, naaranžoval podle nich skutečné postavy a objekty a vyfotil je. Známé neexistujcí výjevy tak ožívají před čočkou Nickova fotoaparátu. Drsný je však kvůli něčemu úplně jinému. Nick je totiž velmi zarytým fanouškem Nikonu a tak si svou lásku nechal vytetovat na rameno. Konkrétně povrch jeho bicepsu zdobí stupnice vzdálenosti jeho oblíbeného objektivu na Nikon – Nikkor 300 mm F2,8.

Nick Stern a jeho tetování. Zdroj: NickStern.com, autor: James Breeden/Coleman-Rayner

Poslední aktualizace 18. června 2012

54 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Jiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Číst všechny články.

Komentáře